Europarlamentarka Dubravka Šuica (HDZ) ima najviše šansi za povjerenicu u Komisiji Ursule vor der Leyen, piše u srijedu Jutarnji list, navodeći da je Hrvatska je “bacila oko” na portfelj regionalnog razvoja.
Ursula von der Leyen: Zagovornica redefinicije braka – hoće HDZ-ovci glasovati za nju?
Šuica izabrana za potpredsjednicu zastupničkog kluba EPP-a
Istanbulska bojna: Šuica kaže da nema većih Hrvata od nje i kolega na HDZ-ovoj listi
Dnevnik podsjeća da hrvatska Vlada i dva tjedna nakon što je bivša njemačka ministrica dobila podršku 383 zastupnika Europskog parlamenta, a time i čelno mjesto u budućoj Komisiji, kao zmija noge skriva svoje ambicije za sljedećih pet godina u EU.
Za razliku od 16 zemalja koje su već formalno nominirale povjerenike, u Hrvatskoj je teško službeno doznati koji se kandidati uopće razmatraju. No, sve češće se spominje ime Dubravke Šuice.
S obzirom na to da je nova predsjednica kazala da će vlade koje nominiraju žene za povjerenice imati veću pregovaračku moć pri odabiru željenih portfelja, vrlo je izgledno da bi se Plenković mogao odlučiti za jednu od najmoćnijih žena Europske pučke stranke, najveće grupacije u EU, kojoj u konačnici pripada i Ursula von der Leyen.
Šuica je kao potpredsjednica njezine grupacije imala ključnu ulogu u lobiranju prije glasanja o povjerenju, zbog čega je stekla povjerenje i zahvalnost nove predsjednice, a time i veću šansu zatražiti bolji portfelj tvrdi Jutarnji list.
Prema trenutačno dostupnim, ali neslužbenim informacijama, Hrvatska je “bacila oko” na portfelj regionalnog razvoja na čelu kojeg je tijekom Junckerove Komisije bila Rumunjka Corina Cretu. Portfelj iz kojeg su se osigurala sredstva za gradnju Pelješkog mosta, projekta od strateške važnosti za Hrvatsku, često se dodjeljuje najslabije razvijenim državama kako bi ih se motiviralo da povuku što više raspoloživih sredstava iz kohezijskih fondova.
Tko je Dubravka Šuica?
Dubravka Šuica rođena je Dubrovčanka s diplomom engleskog i njemačkog jezika. Svoja prva radna iskustva stjecala je na radnom mjestu profesorice engleskog i njemačkog jezika u dvije dubrovačke škole i centru za odgoj i usmjereno obrazovanje. Kasnije postaje asistent na pomorskom fakultetu u Dubrovniku, a zatim i profesorica engleskog jezika na dubrovačkom veleučilištu. Četiri je godine obnašala dužnost ravnateljice dubrovačke gimnazije, a u to vrijeme predavala je i na American College of Management and Technology u Dubrovniku.
U HDZ-u je od 1990., a danas je i potpredsjednica te stranke. U Sabor je ušla 2000. godine, a godinu kasnije izabrana je za gradonačelnicu Grada Dubrovnika. Dužnost gradonačelnice obnašala je od 2001. do 2009. godine. U Europski parlament ušla je odmah 2013. godine, a trenutni mandat traje joj do 2019.
U Europskom parlamentu djeluje kao zamjenica u Odboru za vanjske poslove (AFET), zamjenica u Odboru za prava žena i ravnopravnost spolova, zamjenica u Odboru za transport i turizam (TRAN), Članica Izaslanstva za odnose s BIH (DSEE), zamjenica u izaslanstvu za odnose s SAD-om (D – US) i Članica Odbora za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane (ENVI).
Uz nabrojano, Šuica je potpredsjednica kluba Žena EPP (Europske pučke stranke), predsjednica Odbora za vanjske i europske poslove Hrvatske demokratske i vijećnica u Gradskom vijeću Grada Dubrovnika.
Vezano uz Istanbulsku konvenciju Šuica je u EP glasovala ‘ZA’, te je kod rasprave o istoj u Hrvatskoj naglasila „puno je važnije usvojiti Istanbulsku konvenciju i tako smanjiti mogućnost nasilja nad ženama, nego odbaciti ovaj dokument zbog riječi kao što su spol ili rod. Znam da se nekima koji su desno ovo neće svidjeti, ali je tako.“
Dodala je još: “Bilo bi nam lakše da je Vlada Zorana Milanovića ratificirala Istanbulsku konvenciju. Ovako to je na HDZ-u, i vjerujem da nećemo odustati, iako će nas kritizirati dio desno orijentiranih birača. Međutim, na to moramo biti spremni želimo li spašavati žene koje su žrtve nasilja.”
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.