Plenkovićev koalicijski partner Srbima u Srbiji: “Prvi srpski zastupnik u Europskom parlamentu bio bi i vaš zastupnik”

Foto: Fah

Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, koalicijski partner HDZ-a Andreja Plenkovića, izjavio je prije nekoliko dana kako se nada da bi SDSS mogao osvojiti jedan mandat na predstojećim euroizborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sad je u intervjuu za srpski Blic rekao kako će njihov zastupnik, ako bude izabran, biti i zastupnik Srba u Srbiji.

“Naša će kampanja biti hrabra i odlučna da doprinese oslobađanju od grča. Uspijemo li u tome, uspjet ćemo dobiti toliko glasova da možemo računati na jedan mandat. Mnogo bi nam koristila pomoć svih onih naših sunarodnjakakoji se nalaze u Srbiji a imaju hrvatsko državljanstvo da se prijave za glasanje u konzulatima, ako nemaju osobne iskaznice, ili da dođu u konzulate na glasanje, ako ih imaju. Prvi srpski zastupnik u Europskom parlamentu bio bi i njihov zastupnik”, rekao je Pupovac.

Pupovac i Jović obnavljaju Jugoslaviju: Koga oni misle predstavljati u Europarlamentu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govorio je i o drugim temama koje donosimo u nastavku.

O paljenju krnje

“Nacionalističko-vjerski pokret u Hrvatskoj ne može prihvatiti da vodeći ljudi i vodeće institucije srpske zajednice u Hrvatskoj imaju svoju pamet, govore svojim jezikom i djeluju vođeni idejom slobode svih, pa i Srba u Hrvatskoj. Iz tog razloga vode kampanju protiv toga da Srbi imaju svoje političke predstavnike i protiv najistaknutijih od njih. Vjeruju da će stvaranjem “sanitarnog kordona” oko njih onemogućiti njihovo djelovanje i uplašiti Srbe koji ih podržavaju.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O odnosima u Hrvatskoj prema Srbima

“Rat je obnovio stare i stvorio nove slojeve mržnje, ali to koliko je i kako je prisutan govor mržnje u javnom prostoru nije prihvaćeno kod većine stanovništva. U mnogim sredinama odnosi su normalizirani, ali kako desni ekstremizam jača, onda se obnavljaju predrasude i mržnja prema Srbima i uopće prema drugim i drugačijima. Od njih se odmiču ne samo Srbi, već i mnogi Hrvati. Mnogi i zbog toga, a ne samo zbog ekonomskih razloga napuštaju zemlju. Nastojanje trajnog održavanja ratnog stanja i obnavljanja loše prošlosti uništava osjećaj perspektive i budućnosti. To je današnji problem Hrvatske.”

O problemima Srba u Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mnogo ih je, ali najveći mi se čini taj kako da ne žive u grču koji se stvara od javnih poruka netolerancije i mržnje. Da se konačno prestanu osjećati neželjenim u vlastitoj zemlji, zemlji koju, u dugoj istoriji života u njoj, nisu ništa manje zadužili od onih koji misle da imaju pravo da prema njima šalju takve poruke. Upravo suprotno. Svi drugi problemi bi bili lakši, koliko god bili teški, poput zapostavljenosti krajeva u kojima se živi, osporavanja identiteta i prava da se njeguje u školama ili ponekad jačih, ponekad slabijih kampanja za ratne zločine.”

O odnosu prema Srbima u Srbiji i Srbima u Hrvatskoj kod Hrvata

“Nismo primjetili da postoji veća razlika, ako postoji ikakva. S jedne strane razvijaju se normalni odnosi, Srbi iz Srbije dolaze ovdje raditi, a s druge strane razvija se netolerancija prema znakovima srpskog identiteta. Dakle, na djelu je sukob dvije ideje odnosa prema Srbima – ideje normalizacije i pomirenja i ideje konfrontacije i mirnodopskog nastavka ratovanja. Sukob te dvije ideje inače je tipičan za našu regiju, a ne samo za Hrvatsku. Taj se sukob, koliko vidimo, pojačao posljednjih godina i u Srbiji i u Bosni i Hercegovini.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.