Odlukom stranke Domino o definitivnom izlasku iz vladajuće većine, situacija u Hrvatskom saboru postala je krajnje neizvjesna. Naime, Plenkovićeva vlada u ovom trenutku može računati tek na minimalnu većinu zastupnika (76). Situaciju bi dodatno mogao “zakuhati” bivši ministar zdravstva Vili Beroš odluči li se na aktiviranje svog saborskog mandata.
Stranka Domino konačno presjekla i više ne podupire Vladu
Stranka Domino, nastala od poražene frakcije bratoubilačkog rata u DP-u, više je od dva mjeseca vagala ostati u vladajućoj većini ili prijeći u oporbu.
Na konferenciji za medije u četvrtak predsjednik stranke Mario Radić prekinuo je (pre)dug period lutanja i medijskih nagađanja te je otkrio da trojica zastupnika njegove stranke prelaze u oporbu.
Kap koja je prelila čašu, po riječima Radića, bila je spoznaja da se po pitanju nacionalnih manjina “sve odvija kao i prije”.
Možda će vas zanimati
Mario Radić: DOMiNO više nije dio vladajuće većine
Predsjednik stranke DOMiNO Mario Radić održao je konferenciju za medije i otkrio u kojem smjeru će njegova stranka.
Vladu podupire minimalna većina od 76 zastupnika
Nova Vlada Republike Hrvatske na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem izglasana je 17. svibnja 2024. godine s podrškom 79 zastupnika u Saboru. Sve do najave Radića o odlasku njegove stranke u opoziciju vladajuća većina bez većih je problema dominirala sabornicom.
Podrška Vladi nakon odlaska trojice zastupnika stranke Domino pada na 76 saborskih zastupnika, minimalnu moguću većinu.
Što će biti s Berošem?
Zanimljivu saborsku situaciju u sljedećim danima može dodatno zakomplicirati bivši ministar zdravstva Vili Beroš. Naime, on bez obzira na propisani pritvor i ozbiljne optužbe na njegov račun, prema zakonu ima pravo aktivirati svoj saborski mandat. Njegovu odluku nećemo dugo čekati. Saborskom mandatno-imunitetnom povjerenstvo Berošev zahtjev još nije stigao, a krajnji rok mu je idući ponedjeljak. Odluči li se Beroš na povratak u saborske klupe upravo će njegova ruka (kao i svaka druga) postati presudna za opstojnost vladajuće koalicije.
Situacija političkog preživljavanja minimalne većine na dulji rok ne bi bila novost u političkom životu RH. Iskustvo nas uči da su upravo takve, minimalne većine često kompaktnije i duljeg vijeka od onih brojnijih i na oko uvjerljivijih.
Ipak, minimaliziranje vladajuće većine može imati i negativne posljedice poput: učestalog rušenja saborskog kvoruma, ovisnosti o zastupnicima protiv kojih se vode sudski procesi, stvaranja tzv. žetončića…
>Raskolom u DP-u vladajuća većina pala na 76 ruku: Evo zašto to i nije tako loša vijest za Plenkovića
Tekst se nastavlja ispod oglasa