Višetjedni sukob suprotstavljenih frakcija u Domovinskom pokretu svoje veliko finale imao je proteklog vikenda u hotelu International. Ondje je na stranačkom Izbornom saboru pobjedu odnijela struja Ivana Penave koji je ponovno izabran za predsjednika stranke. Mario Radić i njegovi istomišljenici i prije samog glasovanja izašli su iz dvorane revoltirani neprihvaćanjem njihovog prijedloga da se glasuje tajno, a ne javno kako je htio Penava. Kao što je bilo i za očekivati, Penavina pobjeda (a takva bi situacija bila i u slučaju Radićeve pobjede) značila je početak raskola stranke. Pripadnici Radićeve struje jedan za drugim izlaze iz stranke, a kakve će posljedice pretrpjeti vladajuća koalicija, čiji je DP sastavni dio, znat ćemo u vremenu pred nama.
>Ugrožava li raskol u DP-u vladajuću većinu? Peternel potvrdio da više nije član stranke
Iz DP-a izašli Radić, Peternel, Bartulica…
Već po prvim izjavama pripadnika poražene Radićeve struje bilo je jasno da će oni svoj politički put nastaviti izvan Domovinskog pokreta. Stranku su prema izjavama već napustili Mario Radić, Igor Peternel, Stjepo Bartulica, Damir Biloglav, Željko Pervan…
Točni razmjeri raskola u DP-u zasad nisu poznati. Naravno, Radićeva struja govori o stotinama nezadovoljnih koji su napustili stranku ili to planiraju učiniti dok iz Penavine struje uvjeravaju da je riječ o tek nekoliko desetaka ljudi čiji se izostanak neće bitnije osjetiti u daljnjem funkcioniranju stranke.
Budući da je DP vladajuća stranka njihov raskol ima reperkusije i na vladu RH. Kako trenutno izgleda Klub zastupnika DP-a u Hrvatskom saboru, baš kao i stranka, doživio je značajno osipanje. Od 11 aktualnih saborskih zastupnika dvojica su najavila da više neće podržavati vladu. To su Igor Peternel i Krešimir Čabaj, a u idućim bi im se mjesecima, čim aktivira svoj saborski mandati, trebao pridružiti i Damir Biloglav. Time bi Klub zastupnika DP-a u Saboru spao s dosadašnjih 11 na 8 zastupnika.
Možda će vas zanimati
Analiza Viktora Peterlina: Ovo je geneza sukoba u Domovinskom pokretu
Posljednji čin sukoba u najjačoj desnoj stranci odigrat će se u hotelu International
Na koliko ruku može računati Plenković?
Novu Vladu Andreja Plenkovića u svibnju je podržalo 79 saborskih zastupnika. Bez Peternela, Biloglava i Čabaja broj zastupnika koji podržavaju vladu opada na minimalnih, ali dovoljnih 76.
Penava: Vladajuća većina nije upitna
Novi – stari predsjednik DP-a komentirao je za N1 televiziju osipanje Kluba zastupnika DP-a u Saboru i posljedično upitnost vladajuće većine.
U vezi s Damirom Biloglavom, koji je mandat stavio u mirovanje i kojeg je u saboru zamijenio Frane Tokić, a sada razmišlja o aktivaciji mandata kako bi se raskolom Kluba uzdrmala i vladajuća većina, Penava kaže da će se vidjeti hoće li mandat vratiti stranci kako je ranije govorio.
“Sad ćemo vidjeti je li čovjek ili nije. Ali, ne očekujem da vrati. Ovo je sve što mogu izvući – mandat gospodina Peternela, Radića i Biloglava. Vladajuća koalicija je stabilna, nemamo se razloga brinuti za perspektivu Hrvatske”, govori Penava.
Minimalna većina nije nepoznanica za Plenkovića
Vladajuća većina morat će, očito je, već nakon malo više od tri mjeseca nastaviti dalje u krnjem sastavu. Minimalna većina od 76 ruku i njezino funkcioniranje predstavljat će zasigurno izazov za njezine glavne aktere.
Ipak, ako netko ima iskustva u takvim situacijama to je aktualni premijer Andrej Plenković.
On je u prethodnim mandatima dokazao da minimalna većina može značiti i maksimalnu kompaktnost i discipliniranost. Također, oslabljeni DP bit će zasigurno još pitomiji partner nego dosad te će lakše prihvaćati HDZ-ove politike, a moguće je da im HDZ uskrati poneko mjesto državnog tajnika. Uz to, mnogi su skloni vjerovati da Plenković ima i plan B u vidu osnaživanja većine ukoliko bude potrebno…