Plenum Filozofskog fakulteta očitovao se o jučerašnjoj sjednici Fakultetskog vijeća, na kojemu je trebala biti smijenjena prodekanica Branka Galić, ali je zahvaljujući tajnom glasovanju ostala na svom mjestu usprkos traženju Uprave FF-a.
Prenosimo plenumov tekst u cijelosti.
“Na današnjem nastavku sjednice Fakultetskog vijeća, unatoč namjeri Uprave Fakulteta da točku o razrješenju prodekanica perfidno izbjegne, članovi Fakultetskog vijeća uspjeli su izboriti tajno glasanje o razrješenju.
S obzirom na to da je dekan predložio razrješenje prodekanice Galić, a Vijeće danas demokratski taj prijedlog odbilo, u ovom se trenutku službeno može ustvrditi da Vijeće Filozofskog fakulteta više nema povjerenja u trenutnu Upravu i da se Uprava nalazi u višestrukoj političkoj krizi. Ako Uprava sama dosad nije shvatila, a posebice nakon današnje sjednice, da su upravo njihovi vlastiti dosadašnji nedemokratski i netransparentni postupci doveli do stanja u kojem je ugroženo normalno funkcioniranje Fakulteta i u kojem su opstruirani krucijalni poslovi koje bi Fakultet trebao obavljati, vrijeme je da studenti i radnici ovog Fakulteta to pitanje otvore.
Trenutno stanje nije održivo jer su ugroženi poslovi iz područja dvaju resora: znanosti i međunarodne suradnje te nastave i studenata. Na čelu jednog resora ostaje prodekanica Branka Galić u koju dekan nema povjerenja, dok mjesto prodekana za nastavu i studente i dalje ostaje prazno”.
U srijedu 27. travnja u 20h u dvorani D7 o tom će se pitanju, smjeni Uprave, raspravljati na Plenumu.
Podsjetimo, prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju suspendirana je nakon što je sudjelovala na tribini oko suradnje zagrebačkog Filozofskog fakulteta i Katoličko bogoslovnog fakulteta, a dekan FF-a Vlatko Previšić odbacio je kako ju je suspendirao radi protivljenja ugovorima.
“Svemu zajedničkom pretpostavljala je osobne motive, a najnužnije poslove tek je odrađivala. Konfliktno je komunicirala s ostalim prodekanima, zbog čega sam više puta morao posredovati. Iz prostora svog ureda treštavom je glazbom otežavala rad drugih djelatnika. Eh, sada bi se sve to, i drugo, trebalo prikazati kao žrtva protivljenja Branke Galić potpisivanju ugovora Filozofskog fakulteta i nekih drugih sastavnica. Uzgred, čudi me licemjerno ponašanje prodekanice Galić imaju u vidu činjenicu da je ona baš ona bila dio dekanske ekipe koja je potpisala ugovor s KBF-om koji u nekim elementima nije bio povoljan za naš fakultet. Tada ne samo da se nije bunila, nego ga podržala, a danas, kada je predložen bolji i transparentniji prijedlog, Branka Galić nalazi tobožje zamjerke”, rekao je Jutarnjem prije tri tjedna dekan Previšić.
Dekan je zbog pokušaja smjene Branke Galić koja se protivila ugovoru između FFZG-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta prijavljen pravobraniteljici za ljudska prava, etičkom povjerenstvu fakulteta i rektoru.
Plenum Filozofskog fakulteta ponovno zasjeda 27. travnja i za sada je definitivno utvrđena jedna točka: rasprava o razrješenju Uprave fakulteta.
Dario Mican, predsjednik Studentskog zbora KBF-a, istaknuo je za Narod.hr da smatra da je ljudima već dosta takvih plenuma, netolerancije i ideoloških podjela: “Oni žele voditi rat s Katoličko bogoslovnim fakultetom. Ponavljam kako je to stvar Filozofskog fakulteta, a ne KBF-a. Nažalost, njima smeta što smo mi uopće u sastavnici Sveučilišta u Zagrebu. Oni svojim izjavama samo krše statut i zakone koje je izdala Republika Hrvatska i samo Sveučilište. KBF je otvoren za svaku suradnju i sa svim sveučilištima, pa tako i s Filozofskim fakultetom, bilo po pitanju studenata novoga smjera ili po pitanju profesorskih suradnji i projekata”, rekao je Mican za Narod.hr.
Prošli tjedan Klub studenata Fakulteta političkih znanosti dodao svoj prilog podrške revolucionarima s Filozofskog fakulteta tribinom o sekularnosti i obrazovanju spominjući neravnopravnost pri zapošljavanju, diskriminaciju zbog religijske pripadnosti i svjetonazorske razlike kao glavne razloge protiv sporazuma fakulteta.
Medijski komentatori, najčešće proizišli upravo s tog istog Fakulteta političkih znanosti, jednoglasno su se složili “da je problem zapravo u Crkvi koja prema njima ima prevelik utjecaj u društvu. Taj navodni povećani utjecaj Crkve već je postala svojevrsna mantra, od toga da se naglašavalo da su, gle čuda, u zemlji od 85 % katolika neki članovi Vlade praktični vjernici, do obmanjivanja o spajanju KBF-a i Filozofskog fakulteta, što je jednodušno osuđeno kao još jedan pokušaj širenja utjecaja Crkve na sveučilište. One iste Crkve koja je uopće stvorila pojam sveučilišta i koja je osnovala Zagrebačko sveučilište. U toj agresiji prema KBF-u jedna od rijetkih koja se javno usudila ići do kraja s ciljevima ove hajke, bila je Rada Borić, izvršna direktorica Centra za ženske studije, koja je na Hrvatskoj televiziji ustvrdila da je temeljni problem cijele situacije u tome što je KBF uopće dio Zagrebačkog sveučilišta.”
Ali puno važnije je da oni poznaju predstavnike nevladinih udruga, koji su poduprli zahtjeve plenuma – Centar za mirovne studije, Radnička fronta, Forum mladih SDP-a, Antifašistički front, Skupina 112, udruga Protagora te Centar za ženske studije.
Uz navedene nevladine udruge danas se borbenom i revolucionarnom plenumu studenata s Filozofskog fakulteta pridružuje i
Mreža antifašistkinja iz Zagreba, hvali se Plenum na Facebook-profilu i prenosi tu borbenu podršku:
Zagreb, 25. travnja 2016.
Mreža antifašistkinja Zagreba izražava punu podršku plenumskom organiziranju studenata Filozofskog fakulteta u borbi protiv nedemokratskih i netransparentnih postupaka sadašnje uprave na čelu s dekanom Vlatkom Previšićem, postupaka koji izravno idu na štetu studenata i radnika fakulteta, a na ruku vladajućim strukturama i elitama. Pri tome najoštrije osuđujemo pokušaj nametanja ugovora s Katoličkim-bogoslovnim fakultetom, bez ikakve rasprave i uključenosti šire baze studenata, suspendiranje prodekanice za znanost i međunarodnu suradnju dr. sc. Branke Galić, te općenit način rada uprave i dekana, koji se u najeklatantnijem obliku pokazao na sjednici Fakultetskog vijeća 21. travnja.
Iako je vaša borba u početku pokrenuta konkretno protiv Ugovora koji se trebao sklopiti s Katoličkim-bogoslovnim fakultetom, ona se ubrzo proširila na opću kritiku rada i izglasavanje nepovjerenja samoj upravi fakulteta. To pokazuje koliko se ta borba uopćila i proširila te kako problem zapravo leži u širim, negativnim društvenim tendencijama: teškoj ekonomskoj situaciji do koje dolazi uslijed sve nestabilnijih kapitalističkih odnosa, a zbog koje na površinu izlaze i razni reakcionarni trendovi klerikalizacije, retradicionalizacije, te u krajnju ruku i fašizacije društva. Takvi trendovi služe isključivo kao sredstva razbijanja jedinstva progresivnih društvenih snaga. Upravo zbog toga smatramo kako je od velike važnosti jače i čvršće organiziranje, te kako je vaš, ali i naš zadatak boriti se protiv takvih tendencija, te ujedno i za prava svih obespravljenih društvenih skupina. Središte, glavna snaga i pokretač takvih pokreta vrlo su često upravo bili – studenti.
Baš zbog toga, ova borba nije partikularna, već univerzalna. Ona nije samo vaša, već borba svih nas – i studenata i radnika, i starih i mladih – svih koji uviđaju sve negativnosti sistema u kojemu živimo! Vaš je zadatak u tome ustrajati, još se bolje organizirati, solidarizirati se, povezati i još više osnažiti taj pokret u borbi protiv reakcionarnih društvenih tendencija.
Solidarno i borbeno!
Mreža antifašistkinja Zagreba
Tekst se nastavlja ispod oglasa