Gotovo 300 tisuća potrošača mora donijeti odluku o opskrbljivaču plinom. S prvim danom idućeg mjeseca, dolaze i poskupljenja energenata, ponajprije plina. Nenad Hranilović iz Međimurje-plina rekao je, u emisiji U mreži Prvog, da su spremni 1. listopada za preuzimanje javne usluge na području Zagreba, Zaprešića i Velike Gorice.
”Građani koji će ostati u javnoj usluzi mogu biti sigurni da su dobili pouzdanog opskrbljivača i da dobivaju sigurnu opskrbu”, naglasio je.
Hranilović: Veliki interes građana za Međimurje-plin
Hranilović je kazao kako postoji velik broj interesenata za javnu uslugu, te se nada da će većina građana ostati uz javnu uslugu.
”Ured Međimurje-plina trebao bi biti spreman u utorak. U Zagrebu se nalazi u Grand centru, Hektorovićeva 2, a otvaraju se i uredi u Zaprešiću i Velikoj Gorici. Smatram da će građani biti zadovoljni s nama”, istaknuo je.
>Tomašević izgubio još jednu bitku: Međimurje plin će od 1.10. opskrbljivati Zagrepčane
Što se tiče očitavanja plinomjera, obveza je Gradske plinare Zagreb da obavlja očitanje plinomjera. Što se tiče očitavanja, građani će uslugu imati i dalje.
Smatra kako je napravljen umjetni rat između Međimurje-plina i Gradske plinare Zagreb. Govori da je tržište otvoreno i može se pojaviti 3. opskrbljivač u tržišnoj utakmici.
– Moguće su tržišne korekcije i u budućnosti, a što se tiče javne usluge, ona je zagarantirana s cijenom. Mi smo dužni poštovati javni natječaj i s prvim lipnjem krenuti pod tim uvjetima, a nakon toga se otvara tržišna utakmica za koju smo spremni ponuditi i 20 centi nižu cijenu, naglasio je Hranilović.
Tržišna utakmica na korist potrošača
Dalibor Pudić, Hrvatska stručna udruga za plin, rekao je kako se do 1. listopada mora odabrati opskrbljivač, ali građani će moći u nekom trenutku prijeći s javne usluge na tržišnu.
Ivan Brodić, EnergyPress je rekao da je ovdje riječ o tržišnoj utakmici, te kako se dogodio kod građana svojevrsni šok stoga što se prvi put promijenio opskrbljivač u javnoj usluzi.
”Ovakva situacija nije neobična i smatram da tržišna utakmica može biti samo na korist potrošača”, govori.
GPZO ovom situacijom može dosta izgubiti
Dodaje kako GPZO ovom situacijom može dosta izgubiti, prije svega, na reputacijskoj razini, a s time i na poslovnoj.
”Gubici GPZO-a nisu novije naravi i on ne ovisi o ovom natječaju, iako je on bio dosta neuredno napravljen, no to je pitanje regulatora”, rekao je.
Pudić govori kako je trenutačno cijena plina u Zagrebu oko 53 eura megavatsatu. Otprilike kućanstva prosječno potroše 10 megavatsati plina godišnje. Ako se to uzme tako, cijena bi bila oko 530 eura godišnje.
”Država je kazala da će subvencija biti maksimalno do povećanja cijene od 10 posto. Znači, cijena neće biti 530, nego oko 490 eura, a to bi bilo poskupljenje od 4 do 5 eura na mjesečnoj razini ili 50-ak eura na godišnjoj razini, ako govorimo o povećanju od 10 posto”, govori.
Osim ove subvencije, još smo na nižem PDV-u za plin što je, kako kaže, još jedna svojevrsna subvencija.
Na pitanje kada se odredila cijena plina koju mi danas plaćamo, Pudić je odgovorio da je ova cijena plina donesena u odnosu na cijenu koja je bila na tržištu u lipnju.
Hranilović je još jednom naglasio kako Međimurje-plin ima dovoljne količine plina, fleksibilne ugovore, dogovoren transport, zakupljene kapacitete u skladištima.
”Ako situacija na Bliskom istoku eskalira, bit će ugrožen glavni transportni pravac kroz Crveno more, odnosno Sueski kanal što će poskupiti cijenu transporta energenata’, rekao je Brodić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.