Ostavka direktora Gradske plinare Zagreb Davora Mayera, kako neki kažu, jedinog sposobnog člana upravljačkog tima zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, iznenadila je mnoge. O razlozima njegove ostavke nakon nešto više od godine dana na čelu ovog gradskog poduzeća i dalje se spekulira, no sve su glasnije tvrdnje da je Mayer otišao zbog ‘svezanih ruku’ od strane gradske uprave te ugrožene sigurnosti građana s obzirom na ne investiranje i neodržavanje sustava.
Direktor Gradske plinare Zagreb Davor Mayer ostavku članovima Uprave Zagrebačkog holdinga obrazložio je najprije osobnim razlozima.
Potom je u priopćenju Zagrebačkog holdinga navedeno da odlazi zbog prihvaćanja bolje financijske ponude u međunarodnoj tvrtki.
Kasnije je sam Mayer detaljnije obrazložio razloge ostavke.
”Prihvatio sam bolju poslovnu ponudu i nastavit ću svoju karijeru u međunarodnom okruženju. Bilo je nekad razilaženja oko smjera razvoja Gradske plinare Zagreb koja su sastavni dio svakog poslovnog procesa. No, ona nisu razlog moje ostavke i ponosan sam na svoju dionicu u Gradskoj plinari Zagreb.
Ono čime sam primarno bio nezadovoljan jest zakonodavni i regulatorni okvir koji, uz promjene na tržištu radne snage, stavlja velika ograničenja na funkcioniranje GPZ-a. Zahvalan sam upravi Zagrebačkog holdinga na povjerenju koje su mi dali. Zahvaljujem se njima, regulatoru te svim zaposlenicima Gradske plinare Zagreb d.o.o. na dosadašnjoj suradnji”, napisao je.
>Novi problem za Tomaševića: Direktor Gradske plinare Zagreb podnio ostavku
Kottnig: Mayer ne želi biti fikus
Predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske Vlatko Kottnig
kazao je pak kako Mayer ne želi biti fikus.
”Imamo svoje zakonske obaveze – zamjenu plinomjera i ispitivanje instalacija zato mu treba dovoljan broj ljudi. Naše plaće nisu bajne kako se prezentira pa nam je teško naći radnike koji rade. Problem je u tome što sve obaveze koje ima gleda se je li to u interesu gradonačelnika, je li mu to ruši ugled. Tako upravljati sustavom nije moguće, nije niti pametno”, istaknuo je Kottnig.
Tvrdi da će inzistirati na na ulaganjima u sustav, jer ako stanje ostane ovakvo, bit će ugrožena sigurnost radnika, ali i sama distribucija.
> Ako ne razumijete razmjere Tomaševićevog fijaska, donosimo sve informacije
Holetić: U zadnje nam se vrijeme počelo događati puno grešaka
I drugi sindikalist, Boris Holetić iz Samostalnog sindikata radnika u komunalnim djelatnostima Gradska plinara Zagreb, smatra da je Mayer bio svjestan da radnici Plinare, građani i imovina mogu biti ugroženi zbog mogućih incidenata s plinom te da je bio svjestan da može biti odgovoran za to, a u isto su mu vrijeme bile svezane ruke.
”Kod nas greška može biti vrlo skupa, a u zadnje nam se vrijeme počelo događati puno grešaka. Imali smo jednu jako opasnu situaciju u Medvedgradskoj”, kaže Holetić u intervjuu objavljenom na YouTubeu.
Dodaje da se ljudi i imovina dovode u opasnost zbog neodgovornosti vlasnika, tj. ZG Holdinga i Grada Zagrebu i da ne razumiju da se na tome ne može štedjeti.
”Čovjek je svjestan da bi mogao odgovarati za takve stvari, a nema odriješene ruke”, dodaje misleći na Mayera.
”Zimska sezona je tu, a očito netko nosi sunčan naočale s tamnim staklima”, dodaje.
”Kad vam netko drugi određuje kako ćete raditi, ne vidim na koji način to može funkcionirati”, poručuje
”Neslužbeno je da je pravi razlog potpuni gubitak komunikacije s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem oko investiranja u samu infrastrukturu Zagrebačke gradske plinare. Koliko znamo te investicije su bile ispod 18 % onoga što je bilo potrebno”, istaknuo je pak predsjednik zagrebačkog HDZ-a Mislav Herman.
Ivica Lovrić iz stranke Plavi grad kazao je pak da su razlozi Mayerove ostavke su neinvesticije u održavanje infrastrukture u protekle četiri godine koje iznose manje od 18% od potrebitog, čime se izravno ugrožava sigurnost građana. ”Direktor je dolaskom na svoju funkciju zatekao protuzakonito sudužništvo Gradske plinare pri čemu je založena sva imovina GPZ-a”, tvrdi Ivica Lovrić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.