Ako ne razumijete razmjere Tomaševićevog fijaska, donosimo sve informacije

Foto: fah, Snimka zaslona, Montaža: Narod.hr

Na ponovljenom natječaju Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) tvrtka iz Čakovca Međimurje plin dobila je posao opskrbe gotovo 300 000 kućanstava u Zagrebu. Gradska plinara Zagreb – Opskrba (GPZO) time je izgubila 86% poslovanja, što će dovesti u pitanje stotinjak radnih mjesta u tvrtki. Zagrebačka tvrtka stara 162 godine mogla bi nestati. Oporba, predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske Vlatko Kottnig i dugogodišnji zaposlenik GPZO-a Branko Kovjanić za ovakvu situaciju krive gradonačelnika Tomaševića i upravu tvrtke. Gradska vlast na čelu s Tomašević pravda se kako je natječaj HERA-e nelogičan i nepravedan. Novi opskrbljivač Međimurje plin građanima obećava sigurnu opskrbu i povoljnije cijene. No, glavno pitanje je koliko je za ovakav rasplet događaja odgovoran Tomašević i kolika bi mogla biti financijska šteta za grad Zagreb?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Lovrić: Zbog Tomaševića Gradska plinara Opskrba prestat će postojati

Na ponovljenom natječaju razlika u cijeni GPZO-a i Međimurje plina se povećala!

HERA je prvi natječaj za opskrbu grada Zagreba plinom poništila. GPZO je tada ponudio cijenu od 10,9 eura, a Međimurje plin 10,8 eura po MWh. Na ponovljenom natječaju HERA je kao gornju granicu marže postavila 10,5 eura. GPZO je ponudio 10,2 eura, a Međimurje plin 9,5 eura po MWh, čime se razlika u cijeni u odnosu na prvi natječaj povećala s 10 na 70 centi! Zaposlenici tvrtke, predsjednik Sindikata i oporbeni političari za ovaj fijasko optužili su upravu i gradonačelnika Tomaševića.

Kako se opravdava Tomašević?

Nedugo nakon objave konačne odluke natječaja HERA-e, oglasio se gradonačelnik Tomašević i medijima iznio nekoliko argumenata zašto je natječaj sporan. Tomašević osporava logičnost i postavljene uvjete natječaja. S druge strane, postavlja pitanje je li u ovome slučaju politika odigrala glavnu riječ? Međimurje plin ima manje zaposlenih od Gradske plinare Zagreb (GPZ) i GPZO-a, naglašava Tomašević. GPZ i GPZO imaju sveukupno oko 500 zaposlenih, a čakovečka tvrtka samo 74. Ujedno, Međimurje plin nema odvojenu opskrbu i distribuciju. Nadalje, tvrdi Tomašević, upitna je sposobnost Međimurje plina za provedbu posla dobivenog na natječaju iz razloga što im se opseg poslovanja ovime povećao za deset puta. Dosad je tvrtka opskrbljivala 29 000 kućanstva. Tomašević smatra da Međimurje plin nema digitalne alate potrebne za ovaj posao niti ponudu poslovne banke koja će pratiti povećanje plinskog poslovanja. Čakovečka tvrtka nema ni obvezujuću ponudu o kupnji plina, smatra Tomašević.

> Goluža: Tomašević je odgovoran za uništavanje Gradske plinare Zagreb Opskrba

Što kaže HERA?

O cijeloj situaciji priopćenjem se oglasila i HERA. Na sjednici održanoj 29. svibnja 2024. donesena je odluka o opskrbljivačima plinom u obvezi javne usluge. Natječajem su odabrani “najkonkurentniji ponuditelji prema kriteriju najnižeg troška opskrbe i kriteriju najvećeg dozvoljenog udjela pojedinog opskrbljivača u obvezi javne usluge”. Naglašeno je kako “svi krajnji kupci iz kategorije kućanstvo imaju pravo odabira žele li kupovati plin po reguliranim uvjetima od opskrbljivača u obvezi javne usluge ili slobodno na tržištu od bilo kojeg opskrbljivača plinom”. Također, svi opskrbljivači plinom slobodni su krajnjim kupcima ponuditi tržišne ugovore. Priložena je i tablica s cijenama ponuđenim od strane svih opskrbljivača plinom koji su sudjelovali u natječaju. U prosjeku, ponuđena cijena iznosi oko 8,5 eura po MWh. Gotovo dva eura manje od ponude GPZO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević: Predsjednik uprave Međimurje plina dolazi iz HNS-a

Međimurje plin je javna tvrtka, u vlasništvu nekoliko međimurskih općina i gradova. Najveći udio u tvrtki ima grad Čakovec. Predsjednik uprave je Nenad Hranilović koji je ujedno i predsjednik međimurskog ogranka HNS-a. Tomašević to smatra „zanimljivim“, no to je praksa prisutna u cijeloj Hrvatskoj. Uprave i direktore javnih tvrtki postavlja politika, što je slučaj i u gradu Zagrebu. Kao argument tezi kako Međimurje plin nema kapacitete za posao u Zagrebu, Tomašević je naveo i odluku gradonačelnice Čakovca koja neće dati pismo namjere kako će financijski podržati tvrtku u novom poslovnom izazovu.

> Tomašević osporava natječaj i traži opravdanja: Direktor Međimurje plina je predsjednik međimurskog HNS-a

Nenad Hranilović: Plin je osiguran, a cijene će biti povoljnije

Predsjednik uprave tvrtke Međimurje plin demantirao je Tomaševićevu tvrdnju kako nemaju uvjete za obavljanje dobivenog posla. Zaposlit će se novi radnici, otvoriti poslovnica u Zagrebu, a surađivat će se i sa zagrebačkom tvrtkom GPZO u pogledu kadrovskih rješenja. Opskrba plinom nije u pitanju, tvrdi Hranilović. U slučaju da će doći do razlike koju će trebati popuniti, tvrtka već pregovara s 5-6 velikih dobavljača. Građanima Zagreba poručio je kako će opskrba biti sigurna, a cijene povoljnije.

Vlatko Kottnig i Branko Kovjanić: Nekompetentna uprava krivac je za ovakav ishod

Gradonačelnik Tomašević medijima je rekao kako upravu tvrtke koja je izgubila 86% poslovanja neće smijeniti. Razlog tomu je što je GPZO navodno ponudio najnižu moguću cijenu. Prema tvrdnji Tomaševića, ona nije mogla biti niža. U suprotnom, tvrtka bi poslovala s gubitcima. S time se ne slaže predsjednik Sindikata Kottnig. Uprava nije prepoznala Međimurje plin kao ozbiljnog konkurenta. Također, uprava je išla s višom cijenom jer nije vjerovala kako će se za opskrbu Zagreba javiti itko drugi osim GPZO-a. Na istom tragu kao i Kottnig je Branko Kovjanić. U intervjuu „Jutarnjem listu“ Kovjanić je odbacio većinu argumenata s kojima se Tomašević brani u javnosti. Direktor GPZO-a Jeronim Tomas i predsjednik uprave Marin Bačelić direktno su odgovorni za ovaj gubitak posla, smatra Kovjanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tomašević u problemima: Plinara neće opskrbljivati Zagreb, 100 radnika moglo bi izgubiti posao

S cijenom od 9,6 eura GPZO je ostvario dobit u 2023. godini!

Gradonačelnik Tomašević tvrdi kako je GPZO akumulirao gubitke od 70 milijuna eura proteklih godina, što je i razlog tome da je cijena ponude bila tako visoka. Međutim, činjenica je kako je GPZO 2023. godinu završio s ostvarenom dobiti, i to po cijeni od 9,6 eura po MWh! U javnost je procurila i snimka kako je Tomas želio ići s cijenom od 11 eura, po željama vlasnika tvrtke – Zagrebačkog holdinga, odnosno Grada Zagreba.

Tomašević je odgovoran za gubitak od 92 milijuna eura!

Tomislav Tomašević kao gradonačelnik Zagreba svojim odlukama o postavljanju direktora i uprave odgovoran je za poslovanje javnih tvrtki u vlasništvu Grada Zagreba. Gubitkom posla opskrbe grada Zagreba plinom GPZO gubi gotovo svo poslovanje. Holding procjenjuje kako će u narednom razdoblju na godišnjoj razini GPZO ostati bez 92 milijuna eura! Prošle godine Zagrebački holding ostvario je ukupno 803,23 milijuna eura prihoda. Dakle, riječ je o 11,4% ukupnog prihoda.

> Lovrić: Tomašević je upropastio pripremljene projekte i propustio povući oko 515 milijuna eura

Što mogu očekivati građani Zagreba?

Opskrbu plinom grada Zagreba Međimurje plin preuzet će 1. listopada ove godine. Do 1. listopada 2027. kada istječe koncesija čakovečke tvrtke, GPZO će morati prilagoditi poslovanje. Manji dio kupaca plina i dalje će ostati pod GPZO-om, uglavnom poslovni subjekti. Cijena plina za građane neće se povećavati, kako je predviđeno natječajem HERA-e. Eventualno, povećanje cijene može se dogoditi jedino u slučaju povećane cijene plina na veleprodajnom tržištu. Građani će imati opciju pojedinačno sklopiti ugovor s nekim drugim opskrbljivačem. Gradskoj plinari Zagreb i dalje će se prijavljivati kvarovi. Iako građani neće zamijetiti veliku razliku, proračun grada Zagreba zasigurno hoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.