Kako se neslužbeno doznaje Gradska plinara Zagreb-Opskrba Zagrepčane više neće opskrbljivati plinom, a taj posao preuzima Međimurje plin iz Čakovca. Javnosti će se obratiti zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. Prije tri dana gradski zastupnik lokalne stranke Plavi grad Ivica Lovrić na svom Facebook profilu upozorio je javnost, posebno Zagrepčane, kako je Gradska plinara Zagreb Opskrba na ponovljenom natječaju opskrbe grada plinom izgubila od tvrtke Međimurje Plin. Za ovakav ishod Lovrić je izravno optužio Tomislava Tomaševića. Zagrebački gradonačelnik je na čelne pozicije u tvrtki postavio nestručan kadar, što je i rezultiralo gubitkom natječaja, tvrdi Lovrić. Upozorio je kako će tvrtka prestati postojati, a više od 100 radnika moglo bi izgubiti posao.
“Zasad imamo neslužbenu informaciju da je HERA odlučila dodijeliti zagrebačko područje dodijeliti Međimurju plin”, rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Tomašević je rekao da se GPZO javio na natječaj na način da posluje s pozitivnom nulom, odnosno da se ne ostvaruje gubitak. Spomenuo je i prethodni ugovor koji je generirao velike gubitke, pa se to nije smjelo ponoviti.
Tomašević krivi natječaj
“Na ovom natječaju HERA nije tražila niti da imate plin, niti da imate garantirano financiranje od banke koja će vas pratiti. Ništa od toga”, rekao je.
“Pa kakav je to natječaj?”, pitao je gradonačelnik.
“Do sada je Međimurje plin 29.000 kućanstava opskrbljivao, a sada će opskrbljivati deset puta više. To je, znači, isto tako moguće prema ovom Herinom natječaju”, rekao je Tomašević.
Po uvjetima Herinom natječaja, kaže Tomašević, Međumurje plin ne može opskrbljivati plinom na svom matičnom području, u Međimurju.
“Zagreb neće moći opskrbljivati na svom području, a oni neće moći na svom području. Opet pitam, kakav je to natječaj? Takvi su uvjeti natječaja.”
Dodao je da zagrebačka plinara nije izgubila posao od neke privatne tvrtke, već da je Međimurje plin tvrtka u javnom vlasništvu, odnosno u vlasništvu više gradova i općina s područja Međimurja te da je grad Čakovec, koji je najveći dioničar tog poduzeća, bio protiv toga da se Međimurje plin širi na Zagreb.
Što se mijenja za građane?
Navodi da Međimurje plin nema odvojenu distribuciju za razliku od Zagreba. Gradska plinara Zagreb je podijeljena na dva poduzeća.
“Međimurje plin ima ukupno 74 radnika, a GPZ i GPZO ukupno oko 500 radnika. Dosad su opskrbljivali plinom 29 tisuća kućanstava. Doista me zanima motiv Međimurje plina da izgubi svoje područje? Izgubili smo od male tvrtke”
Upitao se koji je poslovni interes tvrtke Međimurje plin i direktora Nenada Hranilovića, za kojeg je rekao da je predsjednik međimurskog ogranka HNS-a.
Rekao je da će Zagrepčanima i dalje plin distribuirati Gradska plinara Zagreb, koja je vlasnik cijele plinske infrastrukture, jer da Međimurje plin nije vlasnik infrastrukture.
“Sve će ostati isto, Gradska plinara Zagreb će dovoditi plin, brojila će ostati ista, samo će se promijeniti tko izdaje fakturu, a to će biti Međimurje plin, ako se ne promijeni odluka”, rekao je Tomašević.
Kod građana će se promijeniti samo to od koga će dobivati fakture, navodi.
“Očekujem od direktora GPZO-a da napravi analizu za mogućnost daljnjeg poslovanja. Mogućnost je opskrba oko 8.000 poslovnih korisnika i, naravno, opskrba građana do 1. listopada”, rekao je i dodao da očekuje da se ponudi radnicima GPZO-a, ako će se njihov broj smanjivati, ponuditi zaposlenje u drugim tvrtkama Zagrebačkog holdinga, prenosi N1.
> Lovrić: Zbog Tomaševića Gradska plinara Opskrba prestat će postojati
Podsjetimo, stranka Plavi grad je medijima uputila priopćenje kako će nekada uspješna tvrtka u vlasništvu grada Zagreba prestati postojati. Nakon 162 godine, Zagreb Opskrba više neće opskrbljivati glavni grad Hrvatske plinom. Do 2021. godine tvrtka je poslovala s dobiti, širila poslovanje izvan Zagreba, te je kupila i plinaru u Bjelovaru. Lovrić je otkrio kako je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) poništila prvi natječaj iz javnog interesa, kako zagrebačka tvrtka ne bi izgubila poslovanje. Raspisan je novi, drugi natječaj, a nove ponude otvorene su u petak. Razlika u cijeni između Međimurje Plina i Zagreb Opskrbe postala je još veća, naglasio je Lovrić.
Lovrić: Možemo i Tomašević izravno su odgovorni za propast plinare
Kao razlog ovakvom razvoju događaja u kojem će zagrebačka plinara vrlo vjerojatno izgubiti natječaj, Lovrić vidi isključivo politiku Tomislava Tomaševića. Otkad je stranka Možemo preuzela vlast u Zagrebu, Tomašević obezglavljuje plinaru i smjenjuje stručne i kvalificirane kadrove, nastavio je Lovrić. Ovdje se može raditi o nesposobnosti gradonačelnika ili pogodovanju drugim tvrtkama, a možda i oboje, zaključuje Lovrić. Za sutrašnju sjednicu stranka Plavi grad zatražila je izvještaj i kronologiju Tomaševićevih poteza koji su doveli do ove situacije. Lovrić je podsjetio i na gubitak natječaja za vodovodnu mrežu u vrijednosti od 323 milijuna eura, upozorio je na projekt Srebrnjak, problem Jakuševca i sortirnice otpada, te pozvao gradonačelnika da podnese ostavku.
> Šef zagrebačke Gradske plinare podnio ostavku: Je li razlog Tomaševićev ogromni kredit?
Barić: Projekti s kojima se Tomašević hvali su naslijeđeni
Na zastupnika Lovrića nadovezao se kolega Otto Barić. Komentirao je nedavni intervju Hini u kojem se gradonačelnik Tomašević hvalio svojim navodnim uspjesima. Tomašević je rekao kako grad Zagreb doživljava renesansu kapitalnih investicija, navodeći osam najvažnijih projekata. Barić je za sve projekte koje je gradonačelnik nabrojao rekao kako su svi naslijeđeni, odnosno da nisu razvojni. Za gradsku vlast rekao je kako samo troši proračunska sredstva, a ne stvara prihode. Gradnju stadiona u Kranjčevićevoj označio je štetnom za taj dio grada.
> Lovrić: Tomašević je upropastio pripremljene projekte i propustio povući oko 515 milijuna eura
Plinara će izgubiti 86% posla, a većina radnika svoj posao
Na upit novinara hoće li doći do gubitka radnih mjesta u Zagreb Opskrbi, Lovrić je odgovorio kako smatra da hoće. Opskrba Zagreba plinom čini 86% posla tvrtke, što znači da svih 100 zaposlenih radnika neće moći ostati na svom poslu. Dio stručnog kadra koji radi u plinari teško se može pronaći na tržištu, radi se o važnim poslovima, rekao je Lovrić. Dodao je i kako za njih nema adekvatne pozicije na nekom drugom mjestu u Holdingu. „Gradonačelnik u svojoj poznatoj maniri o svemu šuti“, zaključio je Lovrić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa