Podolnjak: Lokalni dužnosnici ‘prolaze ispod radara’

Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u utorak je dao pozitivno mišljenje radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2014. godinu, a njegovi su se članovi zapitali treba li proširiti ‘obuhvat’ Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ingrid Antičević Marinović (SDP) upozorava na neusklađenost tog Zakona s drugim propisima, te poručuje kako je Sabor pozvan djelovati. Kako, primjerice, obuhvatiti dužnosničku imovinu izvan Hrvatske, o čemu govore građani, pišu mediji, upitala se zastupnica koja drži da bi Zakon o sprječavanju sukoba interesa trebalo proglasiti “vrhovnim” zakonom za dužnosnike i uskladiti ga s drugim propisima

Tu je i pitanje skrbničkih računa, vlasnika koncesija, a ima i slučajeva da netko kaže da nije državni dužnosnik, podsjeća Goran Marić (HDZ) suglasan da bi jasnije trebalo definirati na koga se točno Zakon odnosi.

Dražen Bošnjaković (HDZ) primjećuje da se Povjerenstvo bavi “malim načelnicima”, ali ne i članovima uprave HBOR-a, Fine, koji su također “ranjivo područje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da brojni lokalni dužnosnici “prolaze ispod radara”, upozorava Robert Podolnjak (Most) koji smatra da bi Zakon nakon petogodišnje primjene trebalo uskladiti sa stvorenom praksom te u njega ugraditi sve dužnosnike koji tamo trebaju biti.

Iako je Izvješće Povjerenstva u konačnici dobilo jednoglasnu potporu, Davorin Mlakar (HDZ) zamjerio je što to tijelo, kao ovlaštenik Sabora, u svojim zaključcima daje ocjene o integritetu onih koje prati. “To je dociranje ljudima koje kontrolirate, takva ocjene nemaju mjesta u vašem izvješću”, rekao je predsjednici Daliji Orešković.

Orešković je potvrdila da Sabor “do dana današnjega” nije Povjerenstvu dostavio popis dužnosnika, odnosno osoba koje bira, imenuje i potvrđuje. Povjerenstvo je, navela je, napravilo veliki korak u adminstrativnoj provjeri imovinskih kartica dužnosnika, ne i u njihovoj redovitoj, sustavnoj provjeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je moguće samo kroz preuzimanje baza podataka različitih državnih tijela, rekla je Orešković navodeći da je Povjerenstvo u 2014. sklopilo protokol s Poreznom upravom kojim mu se, pod određenim uvjetima, omogućava izravan pristup njezinim podacima.

Odgovorila je i kako Povjerenstvo ne utvrđuje “razliku” tj. eventualni nesklad imovine dužnosnika s početka i kraja mandata. To se može vidjeti i o tome mogu suditi građani, rekla je Orešković.

Povjerenstvo je u 2014. donijelo 117 odluka o pokretanju postupka te 36 odluka o nepokretanju postupka. Donijelo je i 98 konačnih odluka u predmetima u kojima se utvrđivalo postojanje sukoba interesa, dužnosnicima je izrečeno 481.000 kuna kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.