Pogledajte što je osvanulo na Aveniji Većeslava Holjevca

Holjevca

Kip Većeslava Holjevca u Zagrebu u četvrtak oko ponoći dobio je “novo ruho”. Čitatelj nam je poslao fotografije na kojim se vide table postavljene oko kipa s petokrakom i godinama 1941. i 1991.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan čitatelj poslao nam je fotografije koje je zabilježio u četvrtak oko ponoći u Zagrebu kod kipa Većeslava Holjevca. Navodi kako su dva čovjeka postavila table. Na jednoj je označena 1941. godina, a na drugoj tabli 1991. Uz obje godine stoji crvena petokraka. Na kipu nekadašnjeg zagrebačkog gradonačelnika Većeslava Holjevca stoji plakat “BOŽE OPROSTI 17. 11. 1941.”

Izvor: čitatelj
>Igor Vukić: Partizanska okupacija Zagreba 1945. – ubijani su liječnici, svećenici, ranjenici…

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je bio Većeslav Holjevac?

Većeslavu Holjevac bio je hrvatski političar i pisac rođen 1917. Član Komunističke partije Jugoslavije postao je 1939. godine, a bio je jedan od organizatora antifašističkog ustanka u Karlovcu, Kordunu i Baniji. Bio je i politički komesar grupe NOP odreda Korduna i Banovine, politički komesar, pa zapovjednik Druge operativne zone Hrvatske i naposljetku politički komesar Prvog, a zatim Četvrtog korpusa. Poslije rata, bio je zapovjednik Vojne uprave Jugoslavenske armije za Istru i Slovensko primorje i šef vojne misije FNRJ u Berlinu. Od 1952. do 1963. godine bio je zagrebački gradonačelnik.

Možda će vas zanimati

Komunistički zločini: Većeslav Holjevac odgovoran je za batinanje i klanje domobrana?

Dani su godine kada se prisjećamo blajburške tragedije i svih žrtava Hrvatskog križnog puta

Proglašen je narodnim herojem 1952., a nositelj je Partizanske spomenice 1941. i drugih visokih odlikovanja.

Dana 17. studenog 1941., koji se navodi na postavljenim tablama, Holjevac je sa skupinom partizanskih pobunjenika obučenih u domobrane ušao u Karlovac. Tamo su u bolnici tražili pritvorenika, suradnika iz komunističkih redova, Grgu Čavića. Svog kolegu Čavića nisu našli u bolnici, ali su sa sobom poveli dvojicu ranjenih ustaša i putem ih ubili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod istim se simbolom, crvenom petokrakom, odvila i velikosrpska agresija, na što se vjerojatno odnosi drugi natpis ‘1991.’. Na odorama razaratelja Vukovara iz redova JNA nalazila se crvena petokraka zvijezda, a upravo se Vukovara, kao i Škabrnje, prisjećamo ovih dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.