Pogledajte tko su najveći gubitnici na izborima: Zorislav Antun Petrović dobio samo 120 preferencijalnih glasova

Foto: Fah

Nekoć prvi čovjek Transparency Internationala Hrvatska (TIH) i borac protiv korupcije Zorislav Antun Petrović kao prvi na listi Hrvatskih laburista u VII. izbornoj jedinici dobio je tek 120 preferencijalnih glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim povodom obratio se i javnosti putem Facebooka: “Nakon prospavane noći, ipak sam zaključio da je imalo smisla potrošiti par tisuća kuna i tri tjedna da bih skupa s kolegicama i kolegama s liste podijelio tisuće letaka, rukovao se sa stotinama ljudi, saslušao ih, posjetio mjesta, poput Čavli i Jelenja, gdje dosad nisam bio i upoznao doista krasne ljude koje ovdje neću nabrajati da ne bude kilometarski status. Uglavnom, u kampanji sam se zalagao za vrijednosti koje smatram bitnim i nadam se da sam došao ipak do više birača od glasova koje je naša lista dobila. Naravno da sam očekivao nekoliko puta više od 567 glasova koje smo osvojili, no očito ili ja nisam dobar kandidat ili nije bilo vrijeme za Laburiste na ovim izborima ili oboje. Što god bilo ja ću i dalje raditi što sam radio, odnosno trubiti o štetnosti korupcije za našu zemlju. A hoću li se opet usuditi ići na izbore doista ne znam.”

Taj isti “borac protiv korupcije” isključen je pak iz Trasparency Internationala, odlukom njihovog Suda časti, nakon što je bio predsjednik te udruge od 2005. do 2010. godine. Naime, prije dvije i pol godine došlo je do neslaganja među članovima udruge u čemu je sudjelovao i nekadašnji predsjednik Zorislav Antun Petrović. Došlo je do prijepora o čelnoj osobi udruge i drugim nesporazumima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zorislav Antun Petrović, inače novinar po struci, u javnosti je percipiran kao borac protiv korupcije, kako se sam predstavlja. Tijekom godina je bio članom ili predsjednikom mnogih povjerenstava.

Tako je bio član Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od veljače 2005., član Etičkog izbornog povjerenstva na parlamentarnim izborima 2003. i 2007. godine, član Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije od studenog 2006. do siječnja 2008. godine, predsjednik Transparency Internationala Hrvatska od prosinca 2002. godine do prosinca 2010. godine, član izvršnog odbora Transparency Internationala Hrvatska 2001.-2002. godine i od prosinca 2010. godine, član Transparency Internationala Hrvatska od 2000. godine, predsjednik Financijske komisije Hrvatskog novinarskog društva 1999. – 2002. godine, član izvršnog odbora Hrvatskog hokejskog saveza 2005. – 2008. godine.

SDP-ov ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović imenovao ga je 2014. na čelo Etičkog povjerenstva za praćenje provedbe ”Antikorupcijskog sporazuma” uz prof. dr. sc. Valtera Boljunčića, prof. dr. sc. Elvia Baccarinija, Nevena Antičevića i Ivanu Kalogjeru kao članove tog povjerenstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je spomenuti da je navedeni projekt u studenome 2015. od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta dobio 120.000,00 kuna.

Tko je Zorislav Antun Petrović – ‘Vaš borac protiv korupcije’

Ove godine na parlamentarnim izborima sudjelovala su i neka imena koja s politikom nemaju nikakve ili imaju vrlo malo veze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Ella Dvornik bila dio liste Sasvim male stranke ili SMS-a. Ova stranka je ukupno u prvoj izbornoj jedinici osvojila 1335 glasova ili 0,67 posto, a od te brojke 144 glasa pripala su Elli. Vedrana Rudan je imala 265 glasova i Đelo Hadžiselimović 160 glasova. Robert Zuber osvojio je 129 glasova, a komičar Predrag Bajović tek 13.

Očekivani debakl: Kako su na izborima prošle Ella Dvornik, Vedrana Rudan…?

U novom sazivu Hrvatskog sabora sigurno neće biti dvojice dojučerašnjih zastupnika, dvojica čelnika HSP-a Ante Starčević, Ivana Tepeša i Pere Ćorića koje je u Sabor doveo bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko primivši njihovu stranku u koaliciju.

Tepeš, koji je čak bio potpredsjednik Sabora, na izborima je, kao kandidat u X. izbornoj jedinici dobio samo 201 preferencijalni glas, a Domovinska koalicija koju je predvodio njegov HSP AS, osvojila je svega 786 glasova ili 0,35 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još gore je prošao Ćorić koji je u I. izbornoj jedinici dobio 165 preferencijalnih glasova, a lista Domovinske koalicije kojoj je bio na čelu osvojila je 654 glasa ili 0,33 posto.

Ivan Tepeš je jučer objavio da podnosi ostavku na mjestu predsjednika HSP AS s obzirom na iznimno loše rezultate koje je postigla ta stranka na parlamentarnim izborima.

Tepeš podnio ostavku na mjesto predsjednika HSP AS

SDP je u odnosu na parlamentarne izbore 2011. godine, na kojima je predvodeći Kukuriku koaliciju odnio izbornu pobjedu, na nedjeljnim prijevremenim parlamentarnim izborima izgubio više od 320 tisuća glasova, dok je HDZ u odnosu na izbore iz 2011. sada ostvario više za oko 132 tisuće glasova.

Na izborima 2011. SDP-ova Kukuriku koalicija osvojila je 958.318 glasova ili 395.103 glasa više od HDZ-a, koji je tada zajedno s dijasporom osvojio 563.215 glasova.

Na parlamentarnim izborima u studenom 2015. HDZ-ova Domoljubna koalicija bila je relativni pobjednik sa 768.738 glasova ili 26.085 više od SDP-ove koalicije Hrvatska raste, koja je tada osvojila 742.653 glasova. HDZ-ova koalicija je na izborima 2015. osvojila 59 mandata, a SDP-ova koalicija 56 mandata.

Nedjeljni prijevremeni parlamentarni izbori produbili su dodatno razliku između dvije najveće političke stranke i opcije.

SDP dobio 106 tisuća glasova manje nego 2015., a od 2011. izgubio ih je čak 320 tisuća

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.