Pogledajte video Ministarstva branitelja: Nestali se traže dronovima, psima i georadarima

branitelja
Snimke zaslona, video Ministarstva hrvatskih branitelja

Republika Hrvatska putem Ministarstva hrvatskih branitelja još uvijek traga za 1840 osoba iz Domovinskoga rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti je posvećeno našem cilju, a to je pronalazak svih osoba nestalih u Domovinskom ratu. Svi smo svakodnevno angažirani na ostvarenju toga cilja. Naše kolege u ispostavama na istoku (u Vukovaru) i jugu (u Splitu) stalno su na terenu, razgovaraju, traže saznanja, obrađuju ih i analiziraju, provode izvide…

Samo u zadnjih pet godina probno smo prekopali 767.659 m2 terena na više od 230 lokacija. Primjerice, samo na Ovčari prekopali smo 370.241 m2, na Priljevu 23.409 m2, na Inženjerijskom poligonu 16.590 m2. U Marincima smo prekopali 26.511 m2. Uvijek ističemo da ključ najvećim dijelom leži u Republici Srbiji i njihovim arhivima.

Od 2016. godine poslali smo 33 diplomatske note, na koje u najvećoj mjeri nismo dobili odgovore koji bi rezultirali rješavanjem sudbine barem jedne osobe. Unatoč tome, sustavno analiziramo dostupnu nam dokumentaciju te pokušavamo provjerama na terenu i probnim iskapanjima doći do rezultata” – rekla je Ivona Paltrinieri, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domovinski rat, 2. svjetski rat i poraće

Ministarstvo hrvatskih branitelja Republike Hrvatske na svojim je internetskim stranicama objavilo video u kojem predstavlja tzv. hrvatski model traženja nestalih osoba.

Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja pokušava pronaći odgovore i pružiti mir obiteljima nestalih branitelja i civila za vrijeme Domovinskog rata, Drugog svjetskog rata i ostalih ratnih sukoba na području Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kod Bobote ekshumirano najmanje 11 tijela: Nastavlja se pretraga terena

Kako bi sustavno pristupili problemu nestalih osoba, Uprava za zatočene i nestale razvila je hrvatski model traženja nestalih osoba temeljen na pet disciplina:
1. ljudski izvori
2. zračno snimanje
3. biodetektori – cadaver psi
4. elektronički senzori – georadari
5. strojna obrada – izviđanje.

1. Ljudski izvori

Razgovorima sa svjedocima i operativnim prikupljanjem informacija s terena kreće priprema potencijalne lokacije za obradu. Koriste se otvorenim izvorima i medijima, analiziraju ih u realnom vremenu i uspoređuju s podacima u bazama podataka.
Nakon analize, donosi se odluka o obradi lokacije drugim metodama. Odnosno, počinje druga faza – zračno snimanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Zračno snimanje

Koristeći se zračnim snimkama, vrijeme pretraživanja određenog područja znatno je kraće. Time se istim resursima povećava učinkovitost. Teško dostupne terene iz zraka je lakše obraditi i pripremiti za druge metode pretrage. Olakšano je i ubrzano praćenje svih aktivnosti i stanja na terenu prije i poslije. Olakšana je i njihova analiza i obrada za baze podataka. Preciznija je evidencija obrađenih površina, olakšano praćenje kojom metodom je što obrađeno.

Detaljnim analiziranjem zračno izviđanih površina, lako je uočiti strukturalne promjene u procesu dozrijevanja žitarica. Svako strojno narušavanje integriteta tla vidljivo je kao zelenija/tamnija površina koja se jedino vidi iz ortopogleda. Iste nam govore da je to sumnjivo područje koje treba proći sa psima i georadarima prije strojne obrade. Promjene su uočljive i u procesu nicanja gotovo svih poljoprivrednih kultura, što se može preciznije odrediti LIDAR senzorom.

3. Biodetektori – cadaver psi

Dolaskom na lokaciju, prije nego što se krene sa senzoriranjem terena, obavezan je pirotehnički pregled. Poslije obrade terena iz zraka, a prije probnog iskapanja i georadara, svaka lokacija se provjerava psima. Ovisno o vrsti terena, psi omogućuju i brzu pretragu i smanjuju mogućnost pogreške na minimum. U slučaju prepoznavanja i najmanjeg traga u sklopu prostorije, psi pokazuju interes ili markiraju mjesto. Svaki put kada je markacija, pas legne na mjesto gdje je nanjušio biološki trag. Na pošumljenom terenu, mirisi raspadnutih tijela kreću se kroz zemlju i korijenje većeg drveća. Kada se rade ispitna kopanja strojem, svaki rov se pregleda vizualno i sa psom, jer se mirisi lakše kreću kroz prokopanu zemlju. Pas vrlo često otklanja sumnje kada to nijednom drugom metodom nije moguće.

4. Elektronički senzori – georadar

Elektromagnetsko istraživanje tla, odnosno georadarsko snimanje, jedno je od najsofisticiranijih i najpopularnijih metoda. U praktičnoj uporabi tek je 15-ak godina. Georadarskim ispitivanjem pravi se elektromagnetski ekvivalent seizmičke reflekcije u funkciji mapiranja podzemlja. Primjena ovog načina istraživanja tla/podzemlja moguća je gotovo svugdje i spada u potpuno neinvazivne metode. Nabavom najnovijeg modela georadara, znatno je podignuta kvaliteta istraživanja potencijalnih lokaliteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi georadar unaprijedio je akviziciju podataka, povećao rezoluciju i broj uzoraka u jedinici vremena, što je temelj za renderiranje 3D modela istraživanog prostora. Novi pristup podešavanju omogućuje dva različita načina rada: linijski – odnosno brža i djelomična pretraga i mrežni način, koji je sporiji, ali omogućuje detaljniju analizu i izradu 3D modela. Novi model opremljen je diferencijalnih GPS prijamnikom koji omogućuje razlučivost od 5 cm, dok radarski sklop prodire u tlo do 15 m dubine s točnošću većom od 5 cm. Kroz obradu i analizu 3D modela, gotovo je nemoguće preskočiti bilo kakvu anomaliju u tlu.

5. Strojna i ručna obrada lokacija

Istraživanje nepristupačnih lokacija

Izviđanja i ekshumacija posmrtnih ostataka iz dubokih i nepristupačnih jama provodi se uz pomoć posebno obučenih speleoloških timova u koordinaciji s UZN-om. Sve aktivnosti koje se rade u jamama na površini prate sva nadležna tijela RH u koordinaciji s Upravom za zatočene i nestale putem videolinka u realnom vremenu.

Strojna obrada

Na kraju, svaka potencijalna lokacija provjerava se strojnom obradom. U konačnici, to je jedina disciplina koja sa 100 % sigurnošću može potvrditi lokaciju. Kopanjem ispitnih rovova na lokaciji posebno obučeni ljudi prate rov i signaliziraju i najmanju vizualno-strukturalnu promjenu.

Identifikacija posmrtnih ostataka vrši se modernom DNK analizom. Uprava za zatočene i nestale brine se i o dostojnom obilježavanju mjesta stradanja. Potraga se nastavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.