Položaj osoba s invaliditetom mnogo je bolji nego prije desetak godina, ali još uvijek nije dosegnuo zadovoljavajuću razinu rješavanja svakodnevnih životnih problema osoba s invaliditetom i njihovog aktivnog uključivanja u društveni život, rečeno je u četvrtak na 9. konferenciji Saveza udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije.
Konferencija na temu “Međusektorska suradnja u skrbi za osobe s invaliditetom” održana je u Karlovcu u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.
Blaženka Presečan, predsjednica Saveza, na otvorenju je kao jedan od bitnih pomaka navela povećanu senzibilizaciju javnosti za prisutnost i probleme osoba s invaliditetom. “Ne možemo svijet mijenjati silom, ali možemo s malo više volje i srca”, poručila je.
Pomoćnica ministrice za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Maja Vučinić Knežević istaknula je kako vrlo velik broj osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju stvara veliko ograničenje u sudjelovanju države na rješavanju problematike vezane uz njih.
“Ministarstvo će se truditi osigurati što je moguće adekvatniji tretman osobama s bilo kojom vrstom invaliditeta, a posebno kad je riječ o djeci s poteškoćama u razvoju. Zato je međusektorska suradnja izuzetno važna, jer ovakvi problemi zahtijevaju multidisciplinarni pristup, traže velik spektar različitih podrški. Ovdje se ne radi samo o činjenici da je netko invalid ili dijete s poteškoćama u razvoju, već je u pitanju vrlo kompleksna priča koja je vezana i za roditelje, obitelj i širu sredinu, za školovanje, kao i općenito za osposobljavanje takvih osoba za jedan budući život u socijalnoj sredini koliko je to moguće”, poručila je.
Veronika Lendler, tajnica Saveza udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije, upravo je za međusektorsku suradnju rekla kako do sada nije bila dobra, ne zato što netko to nije htio, nego zato što se ljudi iz različitih sektora međusobno ne poznaju, ne znaju kolika su ograničenja ili prednosti, zbog čega “ispaštaju svi korisnici”.
Stoga je na konferenciji, nakon plenarnog izlaganja, održana i radionica na temu kako razvijati međusobnu suradnju te naučiti osnovne korake u međusobnom upoznavanju. Lendler je u tom smislu upozorila na činjenicu da su različiti sektori regulirani različitom zakonskom regulativom. “O tome svi moramo biti informirani i uzeti te okolnosti u obzir, a ne reći oni ne žele surađivati. Dok ne znamo koje su mogućnosti, a koja su objektivna ograničenja u funkcioniranju javnog, profitnog i neprofitnog sektora, ne možemo kvalitetno obaviti zajedničke aktivnosti”, naglasila je.
Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije osnovana je prije 40 godina. Danas objedinjuje 16 udruga s područja te županije, a tu su i brojni sportski klubovi osoba s invaliditetom.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina