Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da je u Hrvatskoj potvrđen deseti slučaj zaraze koronavirusom. Riječ je o vozaču kamiona iz Varaždina koji je bio u Italiji.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak kazao je da će kontakti desetog zaraženog biti stavljeni pod nadzor.
Ministar Beroš kazao je da su svi oboljeli u dobrom stanju te da za sada nema naznaka da će biti još zaraženih, prenosi Jutarnji list.
Da je devetero oboljelih od koronavirusa u dobrom stanju potvrdila je i ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić.
Ministar Beroš kazao je da vozač kamiona nije bio u kontaktu s bolesnim ljudima u Italiji te je poštovao uputu da bude u samoizolaciji, ali je ipak razvio bolest.
Markotić je kazala da se devet uzoraka od devet bolesnika testira.
– 255 uzoraka je stiglo u Kliniku. Povremeno dobivamo i bliže kontakte za što ima epidemiološkog opravdanja, za njih laboratorij nema podatke te se to prati u epidemiološkoj službi. U prosjeku oko 230 ljudi je bilo pod sumnjom, dok su ostalih tridesetak ili kontrole ili bliži kontakti koji su praćeni – kazala je Markotić.
Održan sastanak u klinici “Dr. Fran Mihaljević”
Ministar Beroš je na pitanje razmatra li se proglašavanje epidemije u Hrvatskoj kazao da se najprije proglašava opasnost od epidemije te da se radi o administrativnoj mjeri koja omogućuje ministru mobilizaciju radnika i olakšava mu posao.
– Na vrijeme smo aktivirali Stožer civilne zaštite i da ga nismo aktivirali vjerojatno bi ranije proglasili opasnost – kazao je ministar zdravstva.
Pod zdravstveni nadzor do današnjeg dana stavljeno je 2634 osobe iz područja zahvaćenih epidemijom novim koronavirusom.
U Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu održan je danas sastanak svih ravnatelja, voditelja službi i odjela infektologije svih bolnica u Republici Hrvatskoj kako bi se razmijenila dosadašnja iskustva u provedbi dijagnostike i skrbi te usuglasile smjernice za daljnji rad.
Provode se edukacije službenika granične policije o mjerama prevencije i sprječavanju širenja zaraze novim koronavirusom.
Prema riječima generalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije sprječavanje širenja virusa i dalje ostaje glavni prioritet u svim zemljama. Međutim, upravljanje situacijom vezanom za COVID-19 nema jedinstven pristup koji se može primijeniti na sve zemlje, već mora biti prilagođen scenariju prijenosa s kojim se zemlja suočava. Rane preventivne mjere ključne su za očuvanje zdravlja i zaustavljanje širenja bolesti.