Nakon što ih je početkom mjeseca Visoki upravni sud “spustio” tako da je ukinuo njihovu odluku o izmjenama mjere roditelj odgojitelj, u Gradu Zagrebu pripremaju se na drugi pokušaj. Potaknuti mišljenjem suda da kao gradska vlast imaju legitimno pravo ukinuti mjeru, odnosno drastično je smanjiti, te da im ne prijeti spor zbog nedopuštene retroaktivnosti, Grad je jučer predstavio novu verziju izmjena mjere. Dokument je na savjetovanju s javnosti sljedećih 30 dana, nakon čega ide na izglasavanje u Gradskoj skupštini.
U ovoj se verziji ukidanje mjere, podsjetimo, izvodi vrlo postupno, a cijeli postupak trajat će godinu dana. Novčana pomoć za roditelje odgojitelje neće se uopće smanjivati do 31. ožujka, a od tog će se datuma smanjiti na iznos jednak minimalnoj plaći. Tri mjeseca nakon toga iznosit će 50 posto minimalne plaće, a 30. rujna prvi korisnici, čija su djeca napunila sedam godina, izlaze iz ove mjere.
> Polemika Barić-Staničić o Tomaševićevim obavezama prema roditeljima odgojiteljima
– Nakon tog datuma svakih mjesec dana izlaze korisnici čije je dijete napunilo sedam godina i tako dalje dok ne izađu svi iz mjere – objasnila je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec, koja je predstavila nove izmjene.
No, predstavnici roditelja odgojitelja odmah su napomenuli da je dogradonačelnica najavila produljeni rok, ali nije predložila nikakve konkretne kompenzacijske mjere. Isto to primijetio je i pravni stručnjak, prof. Frane Staničić sa Pravnog fakulteta u Zagrebu, prenosi Večernji list.
– Napominjem da nisam pročitao puni tekst prijedloga izmijenjene odluke, ali nešto mi je upalo u oko na prvu. Grad postavlja narativ da je sudu problem bio samo u vremenu prilagodbe roditelja na izmjene odluke, no prema mojem tumačenju njima je sporno bilo i izostavljane kompenzacijskih mjera. Prema onome što vidim, sad se spominju samo produljeni rokovi, ali ne vidim da se spominju kompenzacijske mjere – napominje. Što se tiče pravednosti novih izmjena, napominje da se Grad našao u nezgodnoj poziciji te mora pronaći balans između onog što mora učiniti za roditelje odgojitelje i onog što je moguće kako ga Upravni sud u nekom potencijalnom budućem postupku ne bi opet “srušio” zbog prekratkog roka.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr