“Od medija se očekuje da, u svim situacijama o kojima izvještavaju, na prvo mjesto stave zaštitu dobrobiti djece”, poručili su iz Ureda pravobraniteljice za djecu za Narod.hr.
Nakon što su RTL-ova novinarka Danka Derifaj i Branko Miodrag 12. kolovoza provalili na posjed obitelji Marka Perkovića Thompsona, mogli smo svjedočiti obrani neobranjivoga poput komentara da je provala u tuđe dvorište opravdana kao ‘novinarski zadatak’. Međutim, iz javnog je prostora izostao službeni komentar pravobraniteljice za djecu, čija je dužnost brinuti da se ne povrijede prava jedne od najugroženijih skupina u društvu.
Budući da su u trenutku provale, kako je Narod.hr doznao od osoba bliskih obitelji, u kući bile same 11-godišnje blizanke i 15-godišnji sin – troje od petero djece supružnika Perković – Narod.hr uputio je upit Uredu pravobraniteljice za djecu u svrhu očitovanja o pravnim i razvojno-psihološkim posljedicama koje upad može ostaviti na djecu.
Podsjećamo da su Thompsona i suprugu nazvala prestrašena djeca opisujući da po terasi, koja se nastavlja na njihovu dnevnu sobu, hodaju dva muškarca i žena, obilaze oko bazena, približavaju se ulazu u dnevni boravak. Iz Ureda pravobraniteljice za djecu odgovorili su nam kako ovaj konkretan slučaj ne mogu komentirati.
> Djeca u šoku – provala u kući Marka Perkovića Thompsona
“Na temelju medijskih objava doznali smo za slučaj od 12. kolovoza koji se povezuje s mogućom povredom prava djece. Iz napisa proizlazi da su se roditelji u vezi sa slučajem već obratili policiji. Konkretan slučaj ne možemo komentirati, ali napominjemo da u svim sličnim situacijama roditeljima predlažemo da se, u slučaju kada smatraju da su povrijeđeni interesi njihove djece, obrate za zaštitu nadležnim tijelima“, odgovorili su za Narod.hr iz Ureda Helence Pirnat Dragičević, pravobraniteljice za djecu, i dodali kako načelno smatraju da djeca trebaju živjeti u sigurnom okruženju što uključuje i neizlaganje uznemirujućim, neočekivanim i zastrašujućim događajima.
“U takvim situacijama očekuje se utvrđivanje činjenica što bi trebalo uključivati i eventualnu štetu nanesenu djeci te postupanje nadležnih institucija prvenstveno policije i državnog odvjetništva odnosno suda ukoliko se oštećeni odluče na pokretanje pravosudnog procesa”, navode.
“Od medija se pak očekuje da, u svim situacijama o kojima izvještavaju, na prvo mjesto stave zaštitu dobrobiti djece”, zaključili su iz Ureda pravobraniteljice za djecu.