Predsjednica Grabar-Kitarović: ‘Samo izravni izbor predsjedniku daje potrebnu političku težinu i neovisnost’

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Predsjednica se protivi ideji da bi se predsjednik trebao birati u Saboru, a koju plasiraju neki mediji preko navodne utrke za predsjednika bivšeg SDP-ovog čelnika Zorana Milanovića. Službeni SDP-ov stav preuzela je i Dalija Orešković, koja je zahvaljujući SDP-u izabrana za čelnicu Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zoran Milanović bi građanima oduzeo izbor predsjednika?

> Grabar-Kitarović: Gospođa Dalija Orešković trebala bi se početi baviti problemom sukoba interesa u državi, a ne da vodi osobni rat protiv mene

> Dr. sc. Hrvoje Pende: Tko stvara ‘femme fatale’ hrvatske ljevice i gdje je nestala knjiga?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović komentirala je za RTL prijedlog Dalije Orešković da se ubuduće predsjednik bira u Saboru.

Kazala je kako samo izravni izbor predsjedniku daje potrebnu političku težinu i neovisnost.

“Ovlasti naravno proizlaze iz Ustava, te svoju dužnost obnašam u skladu s time.
Najvažnije je da se predsjednik države brine za stabilnost državnih institucija. To se vidjelo tijekom parlamentarnih izbora, posebice 2016. kad se funkcija Predsjednice pokazala jamstvom stabilnosti političkog ustava. I zato mislim da samo izravni izbor predsjedniku daje potrebnu političku težinu i neovisnost, pogotovo ako ne gledamo svoj vlastiti reizbor, već ako želimo pošteno odraditi svoj mandat prema svakom građaninu”, rekla je predsjednica i dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vlast je samo sredstvo za odgovorno služenje narodu, stoga držim da su ovlasti dovoljne: otvaram pitanja za koja vidim da su građanima važna u životu. Ponekad poželim da dan duže traje, da odradim što više posla i da sam u stanju pročitati sve što mi građani pišu.”

Crvena Dalija

Podsjetimo, analitičari ocjenjuju da je gospođa Dalija Orešković nastala u produkciji SDP-ovog Zorana Milanovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Daliju Orešković Sabor je početkom 2013., iz trećeg pokušaja, izabrao za čelnicu Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Tadašnja oporba bojkotirala je izbor Povjerenstva, pa je Kukuriku koalicija, sa SDP-ovim Zoranom Milanovićem na čelu, među 10 kandidata, koje su također bez dogovora s oporbom predložili u uži izbor, izabrali predsjednicu Daliju Orešković.

Oporba je bojkotirala izbor jer su tvrdili da si vladajući biraju partijsku policiju koja njihove neće dirati.

“Na polju rušenja Karamarka trebalo je angažirati sve snage pa je tom cilju svoj nemali doprinos dala i Crvena Dalija – aktualna hrvatska politička protozvijezda”, podsjetio je dr. sc. Hrvoje Pende analizirajući tko stvara ‘femme fatale’ hrvatske ljevice.

“Nešto drugo, društveno značajno što je gđa. Orešković učinila, osim doprinosa političkom uništavanju Tomislava Karamarka, javnosti nije poznato. Doduše, pokušavala je narušiti integritet Kolinde Grabar-Kitarović kad je od nje tražila izvješće o cilju svojedobnog puta u SAD. Za razliku od potrebe da uđe u trag svakom koraku Kolinde Grabar-Kitarović u Americi, Crvena Dalija nije bila previše zainteresirana zašto je Zoran Milanović u jesen 2013. godine sletio službenim avionom na Krk, čak ni nakon izjava njegovih protokolarnih pratitelja koji su tada, na licu mjesta, novinarima zabranili snimanje premijera s obrazloženjem da je „u privatnom posjetu“.”, istaknuo je dr. sc. Pende.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedanje Dalije Orešković saborskim Povjerenstvom protiv sukoba interesa završilo je kada se kandidirala za drugi mandat pa onda od kandidature i odustala, nakon što je dobila podršku 46 od potrebnih 76 ruku u Saboru.

U njezinom mandatu kažnjavali su Milana Bandića, Željka Keruma, Andreu Zlatar Violić, Marino Lovrić Merzel i Sinišu Vargu. Pokrenula je čak dva postupka protiv Kolinde Grabar-Kitarović i presudila Tomislavu Karamarku.

Udana je za Frana Leticu, sina dr. Slavena Letice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.