Predstavljena knjiga ‘Groblje hrvatskih vojnika na Mirogoju 1941. – 1945.’, a rasprava o groblju u Skupštini 23. lipnja

groblje
Foto: Gradska groblja

Na sjednici zagrebačke Gradske skupštine zakazanoj za 23. lipnja na dnevnom će redu biti i točka o prihvaćanju darovanja za uređenje groblja hrvatskih vojnika stradalih između 1941. i 1945. na Mirogoju. Njome se od gradonačelnika traži da prihvati inicijativu nekolicine hrvatskih žrtvoslovnih udruga prema kojoj će one, putem ugovora o darovanju, za 2,4 milijuna kuna samostalno urediti groblje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preorano groblje

– Nakon završetka radova i ishođenja svih potrebnih akata nadležnih tijela, žrtvoslovne udruge obvezuju se radove darovati u vlasništvo Grada Zagreba – stoji u dokumentu. Na Mirogoju je, pišu u obrazloženju Mostovci, već bilo uređeno takvo groblje, a svaki je grob imao i vlastiti spomenik, no 1945. godine ono je preorano prema zapovjedi ministra Federalne Države Hrvatske Vicka Krstulovića, a na njegovu je mjestu izrasla šuma.

> Mirogoj: Danas komemoracija hrvatskim vojnicima čije su grobove komunisti preorali

> Komemoracija ‘Pravo na grob’ na Mirogoju: Komunisti preorali grobove hrvatskih vojnika iz Drugog svjetskog rata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Zahvaljujući sačuvanim nacrtima i popisima, sasvim su precizno poznata mjesta na kojima je bilo pokopano oko 500 ljudi, što omogućava vjerodostojnu obnovu groblja – poručuju zastupnici Mosta. Već postoji tekst ugovora o darovanju radova, napominju, koji je izrađen uz suglasnost nadležnih gradskih ureda, a Grad dar ne može prihvatiti bez prethodnog odobrenja Skupštine, piše Večernji list.

Knjiga

U Zagrebu je u srijedu predstavljena i knjiga autora Vladimira Geigera, Pere Šole i Marka Krznarića “Groblje hrvatskih vojnika na Mirogoju, Zagreb, 1941.-1945. – O uklanjanju u poraću 1945.-1946. grobalja i grobova ‘okupatora’ i ‘narodnih neprijatelja’ poginulih 1941.-1945. u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj”.

Knjiga, među ostalim, donosi popis svih pripadnika pokopanih hrvatskih vojnika na Mirogoju, te mjesta njihova ukopa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podijeljena je na šest poglavlja – Ukljanjanje u poraću grobalja i grobova, Uklanjanje grobalja i Katolička crkva, Dokumenti o uklanjanju, Damnantio memoriae, Boravak izaslanstva Narodnog saveza za skrb o njemačkim ratnim grobovima u Hrvatskoj 1980. i Služba državne sigurnosti, O grobovima hrvatskih vojnika na Mirogoju te Hrvatski vojnici pokapani na Mirogoju 1941.-1945.

Knjigu je objavio Hrvatski institut za povijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.