Prisjetite se Vrdoljakovih riječi u kojima je i sam potvrdio da ratifikacija IK nije nikada bila u programu Vlade

Foto: snimka zaslona

Usprkos tome što premijer Plenković i predstavnici HDZ-a ovih dana pokušavaju uvjeriti javnost i protivnike da je ratifikacija Istanbulske konvencije bila određena u programu HDZ-a i Vlade, vrlo je lako provjeriti da to nije točno. Program Vlade Republike Hrvatske 2016.- 2020. dostupan je na mrežnim stranicama, a u njoj se Istanbulska konvencija uopće ne spominje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrdoljak: “Istanbulska konvencija nije uopće u programu Vlade koji smo potpisali s HDZ-om”

Da Konvencija Vlade nije bila u programu Vlade ni u vrijeme koalicije HDZ-Most, a ni u vrijeme koalicije HDZ-a i HNS-a, potvrdio je i čelnik HNS-a Ivan Vrdoljak, koji je za N1 u siječnju ove godine kazao:

“Vratio sam se [na poziciju predsjednika HNS-a] da bi pokušao dokazati da nova hrvatska politička paradigma mora biti drugačija, a to je suradnja. Sve oporbene kolege pozivam da pomognu rad ove Vlade, podržat ćemo sve što mislimo da je dobro. Ta nova paradigma govori jednu drugu stvar a to je da Istanbulska konvencija nije uopće u programu Vlade koji smo potpisali s HDZ-om. (…) Može se dogoditi da HDZ i HNS različito glasaju jer to nije u programu Vlade.” – rekao je Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istanbulska konvencija nije nešto zbog čega ćemo izaći iz Vlade”

U nastavku izvajamo dio intervjua koji se tiče Istanbulske konvencije, a kojega možete pogledati na stranicama N1:

Čini se da je u zadnjih desetak dana živnula ta, kako bi ministrica Nada Murganić rekla, “dinamika u braku” HDZ-a i HNS-a. Sastajali ste s premijerom Plenkovićem, razgovarali ste i o Istanbulskoj konvenciji. Kada će ona biti ratificirana?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi očito imamo neki PTSP od Vlade Mosta i HDZ-a i želimo nastaviti s ucjenom, reketom, nemirom, nesuradnjom, vrijeđanjem. Vratio sam se da bi pokušao dokazati da nova hrvatska politička paradigma mora biti drugačija, a to je suradnja. Sve oporbene kolege pozivam da pomognu rad ove Vlade, podržat ćemo sve što mislimo da je dobro. Ta nova paradigma govori jednu drugu stvar a to je da Istanbulska konvencija nije uopće u programu Vlade koji smo potpisali s HDZ-om. Tu su obrazovanje, projekti u graditeljstvu, Istanbulska nije. Ni 2015. u Vladi s SDP-om nismo imali konvenciju jer je nismo ni mogli imati jer nije postojala povelja koju je Hrvatska potpisala. Tada smo rekli da bi bilo dobro da to Sabor ratificira, nismo dali rok, a SDP nije mislio da je to prioritet. Nismo rušil Vladu zbog toga, zaustavili sve pozitivne trendove jer smo rekli taj datum. Ne funkcioniramo tako. Bilo bi dobro da to dođe u Sabor. Može se dogoditi da HDZ i HNS različito glasaju jer to nije u programu Vlade. Koji je stav Živog zida, Mosta, Promijenimo Hrvatsku i drugih, manjinaca? Ja ne znam. Može se dogoditi da različito glasamo, pa je li to vrijedno desetke ili stotine milijardi kuna koje ćemo potencijalno izgubiti ako destabiliziramo politički sustav.”

Znači, Istanbulska konvencija nije nešto zbog čega će HNS izaći iz Vlade?

Naravno da nije, zašto bi bilo? Ali želimo da se stavi na dnevni red Sabora, da se to riješi, da bude ad acta tema. Ovaj saziv Sabora je presjek građana Hrvatske koji su ga birali, ajmo ga staviti na dnevni red i reći ovaj saziv Sabora ga može izglasati – izglasano – tema je ad acta ili ovaj Sabor ga ne može izglasati pa neka onda svi kojima je to prioritet glasaju za one koji to žele kako bi se promijenika struktura u Saboru pa ćemo nakon sljedećećih izbora ratificirati.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoćete li inzistirati da dođe na dnevni red?

“Inzistirat ćemo, nama je to želja, doći će na dnevni red, ali koji dan, koji mjesec – nije presudno. čekamo od 2015. Bit će vjerojatno ove godine, nama je želja da bude na ovoj sjednici, da se o tome razgovara.”

Znači, inzistirate, ali ako ne bude – nikom ništa?

“Nije nikome ništa, bit će mi žao. Ljudi su izabrali sastav Sabora, meni je žao da nemam 50 zastupnika jer bi to bilo ratificirano. Oni koji žele da se ratificira neka daju glas HNS-u i bit će ratificirana”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNS ima 5 zastupnika koji drže Vladu, da vam je stalo rekli bi da ćete otići ako se Istanbulska konvencija ne stavi na dnevni red Sabora?

“Da, i što onda? Koje su posljedice toga? Uljanik nije dokapitaliziran, nema brodogradnje, Petrokemija nije dokapitalizirana i Kutina propada, to su samo dva primjera, deseci tisuća izgubljenih radnih mjesta, Agrokor se neće završiti… Zbog čega? Da ja pokažem tu neodgovornost. Ulajnik, Petrokemija, Agrokor… Sve će to propasti, Hrvatska će s +3 posto BDP-a pasti na -3 posto BDP-a. Zar mislite da neki datum u državi koji bi mi postavili vrijedi svih tih milijardi? Ja ne mislim. Politički odnosi ne smiju biti fokus našeg rada, rezultati trebaju biti. Želio bih fazu u kojoj se kaže da Uljanik, Petrokemija i Agrokor idu svojim tokom i da uz to šaljemo poruku s Istanbulskom konvencijom da se i to riješi. Ali ništa od toga ne smije biti dovoljno vrijedno da se svi politički procesi zaustave.”

Maletić odgovorila Plenkoviću: ‘Ratifikacija Istanbulske konvencije nije bila dio izbornog programa HDZ-a’

Vezano pak uz izjave da je ratifikacija Konvencije ispunjavanje predizbornih obećanja HDZ-a, nedavno je, prisjetimo se, o tome progovorila Ivana Maletić.

“Kao voditeljica radne skupine za izradu izbornog programa HDZ-a u 2016. osjećam se pozvanom objasniti da ratifikacija Istanbulske konvencije nije dio Programa niti je bila izborno obećanje kako se u pojedinim medijima ističe.” rekla je Maletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.