Nebojša Taraba, član Zakladne uprave zaklade Solidarna i dugogodišnji suradnik redatelja Dalibora Matanića morao je znati za zlostavljanje mladih glumica iako je tvrdio da ništa nije znao. To se da iščitati iz poruke koja se pojavila u medijima, koju je Tarabi još 2021. poslala žena poznata u hrvatskim umjetničkim krugovima. No, ona u strahu za svoju sigurnost ne želi javno otkrivati svoj identitet.
> Malić: Stereotip na raskršću
“Ozbiljno? Ajde si pogledaj inbox i pogledaj koja je bila tema našeg dopisivanja 7. listopada 2021. Dakle, 2021. kada si me pitao zakaj ne volim Matanića, a ja sam ti rekla kaj znam o njemu. Ok, možda ja nisam kredibilan izvor informacija, ali ja sam tebi 2021. rekla da od cura znam da je Matanić predator. Ponavljam, kužim da ja ne moram biti kredibilan izvor informacija, ali da si 5. 3. dobio prvu informaciju, je*iga, baš i nisi”, piše u spomenutoj poruci.
>Scenaristica o iskustvu s Matanićem: Uzvratila mu na gnusnu poruku pa ostala bez projekta
Komunikacija se odvila preko Facebooka. Sve je počelo upitom te osobe Tarabi je li siguran da nije ranije znao za optužbe protiv Matanića. Taraba je ponovio već ranije iznesene tvrdnje kako tijekom rada s Matanićem nikada nije dobio pritužbu na njegovo ponašanje, a zatim je uslijedila navedena poruka. Ista navodi na pitanje koliko dugo su neki njegovi suradnici o tomu bili informirani, ali su sve ignorirali.
Podsjetimo, Taraba je svojim izjavama i postupcima nakon što su se pojavile optužbe protiv Matanića tvrdio kako o svemu ništa nije znao. I da je kad je saznao za optužbe, odmah prekinuo suradnju s Matanićem. Ali, ako su poruke točne, Taraba je i ranije bio obaviješten o svemu.
>Šef krim policije i DORH o Mataniću: Započet ćemo izvide
Tko je Taraba?
Nebojša Taraba, producent je i partner u Drugom planu, vodećoj hrvatskoj nezavisnoj produkcijskoj kući specijaliziranoj za proizvodnju high-end dramskih i dokumentarnih serija. Njegovi poznati projekti su: dramske serije Novine ( HRT, Netflix), Uspjeh ( HBO Europe), Šutnja ( HRT, Oll.tv, ZDF/Arte, Beta Film, HBO Max), dokumentarni serijal Ljubav oko svijeta (BR, Arte) itd. Surađivao je s Matanićem upravo na nekim od tih velikih projekata.
> Marijan Galeković: Zašto je HRT platio 12,5 milijuna kuna za sotoniziranje hrvatskoga društva i države?
S druge strane je i član Zakladne uprave zaklade Solidarna, u čijoj su upravi poznata feministička zaštitnica žena Sanja Sarnavka i Boris Jokić. Oboje su osudili Matanićevo ponašanje i tražili zaštitu žrtava. No, pitanje je kako je moguće da sudjeluje u radu udruge Solidarna, ako se sumnja da je znao za Matanićevo ponašanje, a šutio o tome?
Osoba sve potvrdila
S sobom koja je autor poruka objavljenih u prepisci na jednoj društvenoj mreži u kontakt je stupio Nacional. Ona im je potvrdila vjerodostojnost svega što je napisano te je rekla i da ima dodatnu korespondenciju s Nebojšom Tarabom. Ali nju nije bila spremna ustupiti Nacionalu također zbog straha od potencijalne osvete Dalibora Matanića i njegovih utjecajnih partnera iz hrvatskog javnog života.
Isti medij tvrdi i kako ima informacije da Matanić vrši dodatni pritisak na neke od svojih žrtava, pokušavajući ih odvratiti od namjere da ga prijave.
Nijedna žrtva nije se javila
Prema dosad dostupnim informacijama nijedna od žrtava još nije podnijela službenu prijavu niti je svjedočila na policiji.
Podsjetimo, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić podnijela je DORH-u kaznenu prijavu protiv redatelja Dalibora Matanića zbog spolnog zlostavljanja. Učinila je to po službenoj dužnosti i istaknula da joj se još nije javila nijedna žrtva.
>Redatelj Arsen Ostojić: Matanić je odlučivao o dodjeli državnog novca
“Temeljem izmjena Kaznenog zakona iz 2021. godine, spolno uznemiravanje iz članka 156. Kaznenog zakona progoni se po službenoj dužnosti ukoliko postoji odnos zavisnosti ili podređenosti žrtve u odnosu na počinitelja, na što za sada upućuju inicijalne informacije u ovom slučaju, za što je zapriječena kazna do 2 godine zatvora”, navodi se u priopćenju pravobraniteljice.
Kako djeluje Solidarna?
Riječ je o zakladi predstavljenoj 2016. godine. Na njenom osnivanju sudjelovalo je 55 pojedinaca i udruga kako bi podržala građansko djelovanje na promociji i zaštiti ljudskih prava. Od tih 55 pojedinaca, gotovo svi su aktivisti lijevi nevladinih organizacija, a mnogi su i članovi stranke Možemo.
> Ovih pet osnivača Zaklade Solidarna dobilo je od Tomaševića razne funkcije u Zagrebu
Među osnivačima te zaklade nalaze se tako gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević te gradski zastupnici Možemo u Zagrebačkoj skupštini – Teodor Celaksoski, Tomislav Domes, Vilim Matula, Gordan Bosanac kao i Urša Raukar i Sandra Benčić.
> Tko su donatori zaklade Solidarna koja traži donacije za usmrćivanje nerođene bebe Čavajde?
Solidarna je inače skupa s udrugama Pa Riter, Roda, CESI prikupljala novac kako bi Mirela Čavajda usmrtila malog Grgu u Sloveniji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa