Danima pratimo prosvjede radničke klase iz pravosudnog sustava Republike nam Hrvatske. Doista je to povijesni prosvjed onih koji su tu da bdiju nad ostvarivanjem svih naših prava, ali i koji će davati kredibilitet državi kroz tu bitnu, samostalnu granu vlasti. Ta i djeca znaju da USKOK nije i nipošto ne smije biti tijelo Vlade!
Potreba za nezavisnošću pravosuđa
Ostaje nejasno jesu li se prosvjedu, u znak solidarnosti, priključili i oni Hrvati koji rade u pravosuđu EU. Ti nisu brojni i vjerojatno nemaju svoj sindikat. Ti u tišini, bez zlovolje, rade svoj posao na dobrobit svih nas i naše EU, i šute…Sud u Strasbourgu i onaj u Luxemburgu zapravo su i krovne pravosudne institucije RH. Međutim te suce ne plaća naša Vlada i ne pregovaraju s našim Ministrom.
U našoj se javnosti ne piše o toj sudbenoj vlasti i sudovanju koje mora biti neovisno, nepotkupljivo i u kojem ne postoji prijevod za termin korupcija. Usporedbe kojih nema u javnosti dobar su primjer koji treba slijediti na putu izgradnje brzog, učinkovitog, efikasnog pravnog sustava RH u idućoj petoljetki. I prvih deset godina trebalo je biti dovoljno da se htjelo krenuti u neophodnu reformu pravosuđa. Nezavisno pravosuđe čine primjereno plaćeni djelatnici čiji prihodi ne izazivaju podsmjeh u usporedbi s prihodima kolega s fakulteta u odvjetništvu ili trgovačkim društvima, a da ne govorimo o onima u EU sinekurama…
>Prof. dr. sc. Nenad Hlača:Mi Hrvati rado se izgovaramo i okrivljujemo drugoga za vlastite nesreće
Usporedbe plaći sudaca u EU i hrvatskih
U nastavku prenosimo tekst s činjenicama koje su poučne, a o kojima se u Hrvatskoj ne govori:
Sucima Suda Europske unije primjerice 2016 godine plaće su povećane za 2,4 posto, čime su njihove osnovne plaće dosegle gotovo 256.000 eura na godinu. S dodatkom za zabavu i dodatkom za boravak od 15 posto, sudac može zaraditi više od 300.000 eura godišnje. Postoje i naknade za kućanstvo, djecu i obrazovanje ako sudac ima djecu, u vrijednosti većoj od 9500 eura za jedno dijete. Svaki sudac ima pravo na automobil i vozača.
Kada budu imenovani, suci primaju jednokratnu isplatu za ugradnju u vrijednosti dvije mjesečne osnovne plaće, 41.664 eura, kao i nadoknadu putnih troškova za sebe i svoju obitelj te troškove premještanja namještaja. Kad sudac završi s radom na sudu, ima pravo na prijelaznu naknadu za tri godine u iznosu između 100.000 i 162.493 eura. Sudac također može zadržati obiteljski dodatak i primiti jednokratnu naknadu za preseljenje u iznosu od 20.832 eura.
Suci imaju pravo na mirovinu sa 65 godina života. Na temelju konačne plaće i ovisno o službi, ne može premašiti 70 posto osnovne plaće, odnosno 174.993 eura godišnje. Mirovina se može dobiti s navršenih 60 godina po nižoj stopi.
>(VIDEO) Prof. dr. sc. Nenad Hlača: Odluka Ustavnog suda o udomiteljstvu je kontradiktorna, nelogična, što ne doprinosi pravnoj sigurnosti
”Pravo na zaborav”
Sud pravde, koji se ne smije brkati s Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu, ima sjedište u Luksemburgu i najviši je sud u Europskoj uniji u pitanjima prava EU-a. Sud tumači zakone EU-a i donio je brojne važne presude. Među posljednjima su uspostavljanje “prava na zaborav” u slučaju zaštite podataka pokrenutom protiv Googlea i kažnjavanje Microsofta s 860 milijuna eura zbog kršenja pravila tržišnog natjecanja.
Brojke pokazuju da suci EU unije zasigurno neće koristiti to „pravo na zaborav“ glede svojih platnih lista… ….ljubav prema nulama zaborava nema…štrajkovi i prosvjedi provode se na lokalnim, nižim razinama sudbene vlasti…
* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine.
Oženjen, otac dvoje djece.
** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr