Prof. Zlatko Miliša: Apel gradonačelniku Zadra i zahvala gradskim vijećnicima koji nisu podržali promjenu naziva Centra za mlade

miliša dukić
Foto: Fah, Narod.hr; Fotomontaža: Narod.hr

Iako jučer, 12. rujna, nije prošao prijedlog za promjenom naziva Centra za mlade, HDZ-ovci već danas nastavljaju po svome: braniti neobranjivo! To više neće proći! piše za Narod.hr dr. sc. Zlatko Miliša, red. prof. u trajnom zvanju – istaknuti hrvatski pedagog, sociolog i društveni kroničar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijećnici glasovali protiv

Moram priznati da mi je čast što je većina u Gradskom vijeću prihvatila moj apel da se ne mijenja naziv Centra za mlade u „Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade”. Drago mi je što pročelnica za kulturu Zadra, Dina Bušić nije uvjerila vijećnike kako će “… njezin Centar biti podrška mladima i u obrazovanju, zdravlju…” Njena fraza o uključivosti dovoljno govori podatak da moj niti jedan argument nije uvažila, a koje sam naveo u ranijem obraćanju javnosti! Vijećnici su shvatili da bi u tom Centru naglasak bio na njihovoj viziji poželjne alternativne kulture, a ne na djeci i mladima, širokoj lepezi slobodnovremenskih aktivnosti i mentalnom zdravlju. Vijećnici su se eksplicitno izjavili da je namjera jednostranačko upravljanje Centrom. I naravno da su glasali protiv!

Fraze gđe Bušić o suradničkom i/ili participativnom upravljanju sada su izašle na vidjelo. Pročelnica je i na samoj sjednici Gradskog vijeća ignorirala pitanje o tome gdje još postoji takav naziv Centra, kojemu je ona već unaprijed odredila ime, vodeći se tobože navodnim interesima svih mladih, ali ne i roditelja, djece, građana i gradskih vijećnika! Vjerujem da su i vijećnici HDZ-a uvidjeli svu demagogiju, netransparentnost i skriveno kadroviranje u radu budućeg Centra.

Ignoriranje pročelnice

Još u prvom dopisu, koji sam poslao javnosti i mjerodavnima (siječanj 2022.), argumentirao sam da su aktivnosti u Centru za mlade daleko šire od kulturnih aktivnosti “alternativne scene”. Naglasio sam da je praksa u EU rad s djecom i mladima u lokalnim zajednicama, što više slobodnovremenskih aktivnosti i preventivnih programa, u što bi trebalo uključiti djecu, roditelje, liječnike, socijalne pedagoge i psihijatre. Tu činjenicu i danas ignorira pročelnica, koja je samo deklarativno za javnu raspravu, participativno i/ili demokratsko odlučivanje!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Vijećnici i javnost grada Zadra nisu upoznati s djelatnostima “novog” Centra, kriterijima po kojima će udrugama dijeliti prostorije u (novoimenovanom), modelu upravljanja Centrom?!

Ovo su prepoznali vijećnici iz svih stranaka osim HDZ-a i jednoglasno odbili inicijativu birokratskih struktura, svjetonazorskih istomišljenika i/ili interesnih skupina! Hvala im!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijećnici koji su glasali protiv, kao i ja osobno, smatramo da bi o sudbini Centra za mlade žele odlučivati skupina stranačkih, svjetonazorskih istomišljenika ili interesnih lobija nastalih iz simbioze tzv. poželjnih partnera, tzv. nezavisne kulturne i Bušićkinog UO za kulturu grada Zadra. U radu njenog Centra nema mjesta za djecu niti stručnjake različitih profila. Bušićka, pozivajući se na naručeno anketno ispitivanje, zaključuje da većina sudionika (iz tzv. nezavisne kulturne scene) nije suglasna s nazivom Centar za mlade, zbog navodnog potencijalnog isključivanja drugih dobnih skupina. To je tipični primjer manipulacije.

 

Navoditi razlog da dio “… sugovornika smatra kako se kroz naziv Centar za mlade provlači konotacija „paternalističkog“ i „nadzornog“…”, simplificiranje je, podmetanje ili promoviranje jednog mišljenja! Napominjem da je vječiti aktivist i student Davor Fadić još u studenom 2007. godine u medijima izjavio da ne želi “nadglednike i pazitelje u Centru”. Zar i ovdje ne vidimo poveznicu? Pametnom dosta!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdio sam i danas ponavljam: “Sve općine i gradovi u Hrvatskoj trebali bi imati centre za mlade, a ne umotvorine pročelnice Bušić i dijela udruga koje ona preferira!”

Strateška načela zdravih gradova

Centri za mlade (koji su svugdje u svijetu, a kojih u Hrvatskoj zasada ima svega desetak) trebali bi svojim sadržajima biti komplementarni strateškim načelima zdravih gradova: multisektorski pristup i aktivna participacija mladih. Ovaj se proces zajedničkog djelovanja na poboljšanju (mentalnog) zdravlja označuje terminom “intersektorsko ili međuresorsko djelovanje”. (Vidjeti dokument WHO-a “Zdravlje za sve za 21. stoljeće”, eng. Health for All for 21st Century; World Health Organization, Regional Office for Europe, Copenhagen). U tom smislu vidim veliki potencijal u EU projektu “Mreža za aktivaciju mladih”. To gđa. Bušić ne vidi kao primjer participativne suradnje!

 

To što se ignorira činjenica da sam prvi u Zadru inicirao ideju osnivanja Centra za mlade je nebitno. Hvala gradskim vijećnicima koji kao i ja rezolutno odbijamo da Centar za mlade mijenja naziv te da isti ide u (jednom) smjeru kulture srednjoškolske mladeži, a zaboravlja na djecu i/ili pučkoškolce, širi aspekt potreba i preferencija djece i mladih sa spektrom slobodnovremenskih aktivnosti. Svi oni koji su ranije, ali i danas, odbili dobronamjernu kritiku i konstruktivne prijedloge, a deklarativno pozivaju na dijalog, konačno su izgubili na kredibilitetu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demagogija

Mladi provode slobodno vrijeme u rizičnim okolnostima. Ni ova činjenica, onima kojima je do dijaloga i argumenata struke, ne bi se smjela ignorirati jer nam prioriteti trebaju biti preventivni programi, (mentalno) zdravlje djece i mladih, kao i razvoj njihovih kreativnih potencijala te kritičkog mišljenja! Ignorirali su moje apele, ali sada imam(o) i gradske vijećnike. Ne posustajte da vas novom manipulacijom obmane! U svom zadnjem apelu i/il rečenici napisao sam da će vladajućima ignoriranje struke vratiti kao bumerang! I to (vam) se dogodilo. Zato, prestanite s demagogijom!

Podsjećam da se na dan Grada Zadra organizira promoviranje njihovog Centra, a već danas gradonačelnik Branko Dukić, u pratnji svih pročelnika upravnih odjela Grada Zadra, obilazi Centar za mlade, u zgradi Stjepana Radića. I u Radićevo ime ne ignorirajte struku, glas većine i plemenite ideje! Prijedlog resorne pročelnice Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra Dine Bušić za osnivanje ustanove za potrebe razvoja Centra za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade nije prošao na sjednici Gradskog vijeća, pa me čudi da iz redova HDZ-a smatraju da treba zbiti stranačke redove i nastaviti davati podršku njihovoj pročelnici. Odustanite od demagoških floskula i ignoriranje volje vijećnika!

Još jednom se zahvaljujem dvanaestorici vijećnika grada Zadra koji nisu podržali promjenu naziva Centra za mlade i način upravljanja istim. Molim vas budite ustrajni i na sljedećem Vijeću kada će vas pokušati pridobiti! Ostanite uspravni, a vijećnike HDZ-a molim da poslušaju glas razuma, savjesti i da izađu iz labirinta stranačke stege!

 

Zaključno

Većina u Gradskom Vijeću je shvatila da je Centar zamišljen kao institucija koja bi se bavila problemima mladim, uz široko participiranje stručnjaka, djece i roditelja. Vijećnici su očekivali da će sama djeca i mladi određivati svoje potrebe, a ne udruge koje nameću svoje viđenje društvene zbilje. Centar bi trebalo držati podalje od politike i ideoloških stremljenja.

O autoru:

* Dr. sc. Zlatko Miliša, red. prof. u trajnom zvanju – istaknuti hrvatski pedagog, sociolog i društveni kroničar

Rođen je u Trogiru 1958. godine. Osnovnu školu završava u rodnom gradu, srednje obrazovanje u Splitu. Od prosinca 2012. redoviti je profesor na Filozofskom fakultetu u Osijeku, a od 2018. izabran je u trajnom zvanju redovitog profesora. Sudionik je brojnih domaćih i inozemnih znanstvenih skupova. (Su)autor je šesnaest znanstvenih monografija u Hrvatskoj, od kojih su tri objavljene u inozemstvu. Prof. Miliša autor je i triju publicističkih knjiga. Kao angažiran intelektualac, široj je javnosti poznat po populariziranju struke. Pisao je kolumne za razne tiskovine i internetske portale.

Često gostuje na okruglim stolovima, tribinama, stručnim seminarima, u medijima, školama i civilnom sektoru. U brojnim je medijima imao više stotina razgovora i/ili izjava, ponajviše o aktualnim pitanjima iz školstva i znanosti, te o problemima i potrebama mladih. Davao je komentare i bio stalan komentator (na HRT-u), bio sudionik raznih TV emisija. Dobitnik je godišnje državne nagrade “Ivan Filipović” s područja visokog školstva za 2009. godinu.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.