Programsko vijeće HRT-a nije dalo pozitivno mišljenje Programu rada HRT-a za 2019.

Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Programsko vijeće HRT-a na sjednici u petak nije dalo pozitivno mišljenje na Program rada HRT-a za 2019. te je od rukovodstva javne radiotelevizije zatražilo i ponovno slanje ispravnog i dopunjenog izvješća o ostvarenju ciljeva i obveza ugovora Hrvatske radiotelevizije s Vladom za prvo polugodište ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za zaključak kojim se daje pozitivno mišljenje o Programu rada HRT-a za 2019. glasovali su predsjednik Vijeća Zdravko Kedžo i članovi Robert Markt i Zorislav Lukić, a protiv je bilo šestero članova Programskog vijeća među kojima je i Saša Milošević koji je inzistirao na izglasavanju negativnog mišljenja.

Program rada HRT-a predstavio je glavni urednik televizijskih kanala javne radiotelevizije Bruno Kovačević koji je u idućoj godini, kako je posebno naglasio, najavio ekspanziju produkcije HRT-a i nove programske sadržaje među kojima su i najveći aduti “General”, film i serija o generalu Anti Gotovini u režiji Antuna Vrdoljaka, “Kultura s nogu” – nova emisija Dražena Ilinčića i novi dokumentarni serijal o predsjedniku Franji Tuđmanu. Osim toga, najavio je i povratak showa “Zvijezde pjevaju”, “Dore” i showa “Voice”.

Članovi Programskog vijeća su na Program rada HRT-a u idućoj godini tijekom sjednice iznijeli niz primjedbi među kojima su najvažnije bile, kako je istaknuto, izostanak strategije otvaranja HRT-a prema novim online platformama, ali i nedovoljnu zastupljenost kvalitetnog informativno-političkog, dramskog i kulturnog programskog sadržaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HRT, ukoliko želi preživjeti, mora promijeniti svoje programske planove na sasvim novu industriju, odnosno na novi svijet. Mi u planu za 2019. toga uopće nismo svjesni – nismo svjesni što su youtube kanali, društvene mreže i platforme.  Što se tiče predloženog programa HRT-a, tu se uglavnom pjeva – a nije mi jasno zašto se to navodi kao kapitalni projekti televizije”, istaknula je članica Vijeća iz redova zaposlenika Maja Sever te naglasila potrebu HRT-ova produciranja i emitiranja kvalitetnih emisija, naročito informativno-političkih .

I novinar i urednik Dean Šoša, kao član Vijeća iz redova HRT-ovih zaposlenika, naglasio je da među tzv. “kapitalnim pothvatima” HRT-a nije zamijetio neke velike dramske serije, ali je zamijetio nepostajanje ambicije da javna radiotelevizija iduće godine ima barem jednom tjedno jednu značajnu unutarnjo-političku emisiju u ‘prime timeu’ na glavnom kanalu koja bi, kako je ocijenio, stvarala javno mnijenje.

Osim toga, naglasio je i potrebu pravilnog izbora urednika, novinara i sugovornika, ali i tema u programu HRT-a jer u protivnom, kako je istaknuo, sve što se dobro radi na javnoj radioteleviziji može biti zasjenjeno ispadima i incidentima u programu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve to treba ispoštovati da bi se prekinuo jedan beskonačni ‘freak show’ ljudi sa periferije Hrvatske i hrvatske javnosti”, istaknuo je Šoša.

Član Vijeća Saša Milošević neprihvatljivim je ocijenio prilog na HRT-u vezan uz filmove Jakova Sedlara i Romana Leljaka te reklamiranje knjige o Jasenovcu Igora Vukića, a član Programskog vijeća Ivica Maštruko predložio je ozbiljnu analizu crkvenog i religijskog programa koji je ocijenio da ima obilježja “laudato orijentacije HRT-a”.

Maja Sever zatražila je podatke o gledanosti emisija iz vanjske produkcije emitiranih na HRT-u, a Nikola Baketa je upozorio na nepravilnosti i netočne podatke iz izvješća o ostvarenju ciljeva i obaveza HRT na temelju ugovora s Vladom zbog čega, kako se o tome raspravljano na Vijeću, to nije čak ni “primilo na znanje” već se zatražilo od rukovodstva HRT-a podnošenje novog izvješća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Zdravko Kedžo istaknuo je i potrebu promjene Ugovora o HRT-a s Vladom, a na kraju sjednice zahvalio je Ivici Maštruku i Nedi Ritz koji su odradili dva mandata u Programskom vijeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.