Promišljanja o neradnoj nedjelji u kontekstu socijalnog nauka Crkve – od don Jose Felicinovića do danas

nedjeljom
iStock

O neradnoj nedjelji na tragu promišljanja velikoga paškoga svećenika iz prošloga stoljeća don Jose Felicinovića govorilo se u emisiji “Blago socijalnog nauka Crkve” HKR-a. Gošća emisije bila je docentica doktorica znanosti Ivana Brstilo Lovrić s Odjela za Sociologiju Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promišljanja o neradnoj nedjelji – od don Jose Felicinovića do danas

Don Joso Felicinović bio je veliki socijalni mislilac i publicist, a osobito se istaknuo između dvaju svjetskih ratova. Utemeljio je časopis Katolik, napisao je više stotina članaka i nekoliko knjiga socijalne tematike. Uz njega je kao vjeroučitelja u Pagu odrastao i nezaboravni Živko Kustić.

>U Saboru izglasano uvođenje neradne nedjelje za što se udruga U ime obitelji godinama zalagala

U svoje vrijeme organizirao i zadruge i radničke udruge, a tridesetih godina 20. stoljeća aktivno je podupirao i štrajkove radnika u Paškoj solani, koji su se borili za pravednije nadnice i dostojanstveno radno vrijeme. Don Joso je kritički pisao o kapitalizmu, marksizmu i formalnoj demokraciji, suprotstavljajući im ideju sustava koji je prožet vrjednotama kršćanske solidarnosti. U svojim spisima bavio se i pitanjem neradne nedjelje, pitanjem osobito aktualnom i u suvremenom hrvatskom društvu. O potrebi za neradnom nedjeljom don Joso Felicinović 1924. godine zapisao je:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Čovjek ima nerastavljivu dužnost da se Bogu klanja kao svome Stvoritelju i Spasitelju, ovo mu je naredio sam Bog. Osim toga je čovjek u nerastavivoj dužnosti da se očuva od svega što bi moglo škoditi tijelu. On mora da živi životom dostojnim čovjeka. Prekomjerni i produljeni rad zahtjeva produljenu napetost razuma i trošenje sile, zato treba pristojan odmor da se obnove istrošene duševne i fizičke snage. Božanski zakon zapovijeda čovjeku da ne radi u nedjelju, a naravni zakon traži redoviti odmor, da tijelo ne oslabi, a pamet ne otupi“.

Brstilo Lovrić: U istraživanjima prevladava podrška neradnoj nedjelji

Brstilo Lovrić istaknula je da se mnoga istraživanja bave temom neradne nedjelje, a u njima prevladava podrška uvođenju slobodne nedjelje u trgovine, odnosno u trgovačkom sektoru.

>Štulić za Narod.hr: Mnogi poslodavci podržali su neradnu nedjelju – radnici će više biti s obitelji i lakše si planirati život

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedno od istraživanja na koje se možemo pozvati rađeno je 2017. od strane Franjevačkog instituta za kulturu mira na uzorku reprezentativnog tipa (punoljetnih građana Hrvatske) te se pokazalo da 70 posto njih podržava ograničavanje rada nedjeljom, kao i da bi 68 njih bilo osobno važno da ne rade nedjeljom (0.45). Jedno od istraživanja nazvano ‘Slobodna nedjelja’ iz 2019. rađeno od tadašnje zastupnice u EU Parlamentu Marijane Petir i tu se pokazalo da preko 80 posto građana podržava uvođenje slobodne nedjelje.

Na tom tragu su i rezultati znanstvenog istraživanja ‘Cro Laudato si’ rađenog 2020. na uzorku od više od 1150 sudionika uz Hrvatsko katoličko sveučilište i partnere, te se i ovdje pokazala uvjerljiva, gotovo stopostotna podrška vjerničke populacije uvođenju slobodne nedjelje, kao i činjenice da bi im osobno bilo važno, ponovno gotovo u stopostotnoj većini, da osobno ne rade nedjeljom, kao i njihovi prijatelji i njihovi bližnji. Istraživanja mladih, odnosno njihove studentske podgrupacije, također su pokazala da preko 70 posto mladih podržava slobodnu nedjelju u trgovinama. Ukratko, ova, a i druga istraživanja pokazuju da građani Republike Hrvatske prepoznaju vrijednost slobodne nedjelje u trgovačkom sektoru te se zalažu za tu inicijativu”, pojasnila je Brstilo Lovrić.

>Filipović: Očekujem da će doći do prebacivanje prihoda s nedjelje na druge dane

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nijedan dan ne može zamijeniti nedjelju

Na pitanje razlikuju li se stavovi hrvatskih građana ovisno o demografskoj kategoriji, Brstilo Lovrić ističe da je nacionalno reprezentativno istraživanje hrvatskih građana pokazalo da kupovinu nedjeljom češće obavljaju mlađe osobe.

“U pravilu je riječ o studentima i oni su tome vičniji nego što je to slučaj s umirovljenicima. Međutim, iako vidimo da mladi kupuju nedjeljom zanimljivo je istaknuti da oni više od drugih grupacija i više od umirovljenika smatraju da je rad nedjeljom loš jer povećava različita zaduživanja, potiče građane na dodatnu potrošnju, odvlači ljude u potrošačke centre umjesto da kvalitetno provode svoje vrijeme. I studenti nedjeljnom tipičnom aktivnošću smatraju nedjeljni obiteljski ručak“, dodaje.

>(Ne)rad nedjeljom: Kako rade veliki trgovački lanci dobro poznati Hrvatima u drugim državama?

Brstilo Lovrić kaže kako se često kompenzacijskom mjerom za rad nedjeljom uz novčane naknade koje nisu zakonski regulirane, spominje i naknada kroz slobodan dan u tjednu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Međutim, radnici s iskustvom rada nedjeljom ustvrdili su da je takav vid kompenzacije za njih neadekvatan. Naime, upravo je istraživanje ‘Rad nedjeljom i kvaliteta života’ koje je pokrenuo HKS, Franjevački institut za kulturu mira i Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK 2014. pokazalo na uzorku sudionika s iskustvom rada nedjeljom u trgovinama da im ništa ne može zamijeniti slobodnu nedjelju i da im, recimo, slobodna srijeda za njih nema težinu ni vrijednost kao što ima slobodna nedjelja. Tu se ponovno pokazalo da neovisno je li riječ o mlađim ili starijim ispitanicima, neovisno o njihovom bračnom statusu, imaju li ili nemaju djecu i nevezano je li riječ o sudionicima iz Zagreba, Rijeke, Osijeka i Splita – svima im je nedjelja imala bitan prioritet nad ostalim danima u tjednu, točnije bila ima je nezamjenjiva ostalim danima u tjednu“, ističe profesorica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.