Ministar gospodarstva Davor Filipović u Saboru je govorio o neradnoj nedjelji. Istaknuo je da ovakvo reguliranje rada nedjeljom neće dovesti ni do kakvih katastrofalnih scenarija, odnosno da neće pridonijeti slabljenju, nego jačanju gospodarstva.
“Praksa iz drugih zemalja u kojima se ne radi nedjeljom, Njemačkoj, Austriji, Belgiji, Francuskoj i drugima, pokazuje da rastu prihodi i broj zaposlenih, očekujem da će doći do prebacivanje prihoda s nedjelje na druge dane”, kazao je Filipović.
Filipović: Trgovine neće moći zaobići odredbe novog zakona
Istaknuo je da trgovački lanac KTC već nekoliko godina ne radi nedjeljom, a da nisu doživjeli katastrofalne posljedice koje se spominju nego su im prihodi čak i porasli. Dodao je da sada imaju više zaposlenih te da su radnici zadovoljni.
>Štulić o neradnoj nedjelji: ‘To je zapravo jedan veliki civilizacijski iskorak’
“Vjerujemo da će zakon imati takav utjecaj i na druge trgovačke lance”, naglasio je ministar Filipović.
Dodao je da napadi na reguliranje rada nedjeljom često dolaze baš od onih lanaca koji u svojim matičnim zemljama ne rade nedjeljom.
Prijedlog novog zakona o trgovini nalaže da poslodavci imaju 16 radnih nedjelja u godini, a ostalih 37 nedjelja ostaju neradne. Neki od zastupnika upozorili su da trgovine tako mogu “raditi” putem interneta.
Ministar Filipović istaknuo je da trgovine neće moći zaobići odredbe novog zakona te da će institucije istražiti nepravilnosti.
“Što se tiče toga da će netko pokušati manipulirati ovim zakonom, zna se koliko sati ima radni tjedan, to je 40 sati. Na bilo kakve nepravilnosti nadležne će institucije pravovremeno reagirati”, dodao je Filipović.
Sve nepravilnosti će se istraživati
Tvrdi na će novi zakon podignuti kvalitetu života jer će oko 118 tisuća zaposlenih u trgovinama imati više slobodnog vremena.
>Vlada uputila konačni prijedlog Zakona: Trgovine bi nedjeljom i blagdanima trebale biti zatvorene
Filipović je uvjeren da će se građani brzo naviknuti kupnju obavljati petkom i subotom.
Među iznimkama ostaju prodavaonice u sklopu autobusnih i željezničkih kolodvora, zračnih i trajektnih luka, muzeja i kulturnih ustanova te benzinskih postaja, što je komentirao zastupnik Domovinskog pokreta Davor Dretar.
Filipović ponovno naglasio da će institucije istraživati nepravilnosti ako ih bude.
“Benzinske postaje su ostale ‘unutra’, jedan od razloga je kontinuirana opskrba stanovništva, ali uvijek se može dogoditi a netko zlorabi situaciju”, kazao je Filipović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa