(Ne)rad nedjeljom: Kako rade veliki trgovački lanci dobro poznati Hrvatima u drugim državama?

trgovački
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock

Prema novom prijedlogu Zakona o trgovini, trgovine bi nedjeljom u pravilu bile zatvorene, a trgovci bi mogli odabrati 16 nedjelja u godini koje bi radili. Novi zakon stupio bi na snagu 1. srpnja. No prijedlog nije univerzalno prihvaćen. Neki ističu da će ovakvo reguliranje rada dovesti do katastrofalnih scenarija i slabljenju gospodarstva. Drugi pak tvrde da će to ojačati gospodarstvo, ali i da će radnici biti zadovoljniji. Provjerili smo stoga kako je u drugim državama reguliran rad nedjeljom i rade li trgovački lanci prisutni na hrvatskom tržištu u tim zemljama nedjeljom ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Štulić za Narod.hr: Mnogi poslodavci podržali su neradnu nedjelju – radnici će više biti s obitelji i lakše si planirati život
>Neradna nedjelja: U maloprodaji radi više od 75 posto žena ili više od 82 tisuće žena

Među trgovcima u Hrvatskoj nema jedinstvenog stava o regulaciji rada trgovina nedjeljom. Poznati su oni koji su to već samoinicijativno uveli poput KTC-a, a oni koji nisu za ograničavanje rada nedjeljom otvoreno se o tome ne izjašnjavaju.

Iz trgovačkog lanca Lidl Hrvatska su kazali su ranije za Hinu kako načelno nisu protiv uvođenja neradne nedjelje, s obzirom i na to da bi prijedlog uključivao 16 radnih nedjelja tijekom godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno, smatraju da je nužan preduvjet donošenje odgovarajućih propisa koji će predvidjeti jednake uvjete za sve trgovine te tako osigurati pošteno tržišno natjecanje.

U trgovačkom lancu Kaufland su kazali kako su poduzeće kojemu su zaposlenici na prvom mjestu.

Za sve njihove zaposlenike, kako navode, vrijedi petodnevni radni tjedan jer im žele omogućiti ravnotežu između poslovnog i privatnog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Radno vrijeme naših poslovnica podliježe hrvatskim zakonskim okvirima, a ovisi i o potrebama naših kupaca te i njihovim željama, naravno, želimo udovoljiti. Dođe li do nekih izmjena, Kaufland će poštovati sve relevantne odluke i propise i po potrebi prilagoditi radno vrijeme svojih poslovnica”, istaknuli su.

Rad nedjeljom uz neke izuzetke brane Njemačka, Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Grčka, Norveška i Luksemburg. Uz Norvešku točno propisani broj nedjelja godišnje u kojima trgovine mogu raditi imaju Poljska, Slovenija, Nizozemska, Španjolska, Italija.

Kako rade veliki trgovački lanci u drugim zemljama?

U Austriji broj radnih sati trgovina je ograničen pa se nedjeljom ne radi. Trgovine završavaju s radom subotom do 18 sati. U Njemačkoj je rad nedjeljom tehnički zabranjen, ali uz brojne izuzetke: na crpkama, kolodvorima, pekarnicama i aerodromima. Susjedna Slovenija kolektivnim je ugovorom odredila da radnik smije raditi 15 nedjelja godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Filipović: Očekujem da će doći do prebacivanje prihoda s nedjelje na druge dane

Iz dostupnih izvora, provjerili kako u Njemačkoj, Austriji i Sloveniji rade veliki trgovački lanci u odnosu na Hrvatsku.

Tako Kaufland u Austriji i Njemačkoj ne radi, a u Sloveniji nema svoje poslovnice. S Lidlom je ista priča, osim što ga ima i u Sloveniji, ali također ne radi nedjeljom. Što se tiče Spara on u Sloveniji i Austriji također ne radi. U Njemačkoj u nekim gradovima ipak radi, ali s puno kraćim vremenom.

U Hrvatskoj pak potpuno drugačija priča. Sva tri trgovačka lanca nedjeljom rade po istom principu – s kraćim radnim vremenom. No treba napomenuti da je to radno vrijeme ponekad skraćeno samo za sat ili dva, pa se radi i do 21 sat, ipak dosta je onih koji s radnim vremenom nedjeljom završe do 14 ili 15 sati. Dobar primjer su Spar u Rijeci i u Vlaškoj ulici u Zagreb koji nedjeljom uopće ne rade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo da je u Hrvatskoj jedini domaći trgovački lanac koji ne radi nedjeljom KTC. Oni ističu da uvođenjem neradne nedjelje njihovi prihodi nisu pali nego su u porastu. Dodaju da čak imaju više zaposlenih te da su radnici zadovoljniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.