Prosvjed liječnika KB Dubrava: ‘Oboljele od korone učinili su bolesnicima drugog reda’

Foto: Snimka zaslona

Točno u podne održan je novi prosvjed liječnika i drugog osoblja ispred KB-a Dubrava. Trajao je 20-ak minuta. To je bio drugi prosvjed dijela zdravstvenih djelatnika u posljednja četiri dana. Nakon završetka prosvjeda počelo je prebacivanje ne-covid pacijenata u druge bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zdravstveni djelatnici smatraju da je stanje neizdrživo i da bi se teret trebao prerasporediti i na druge bolnice u Zagrebu.

Nezadovoljni su već neko vrijeme, zbog stanja u bolnici, zbog organizacije rada, kao i zbog toga što je KB Dubrava postala Covid bolnica, javlja N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime prosvjednika okupljenim novinarima obratio se Josip Ćurić, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu te je pročitao njihov proglas. U pozadini su okupljeni djelatnici uzvikivali: “Ne damo bolnicu, ne damo bolnicu”, “Ni naše pacijente”, prenosi HRT.

“Djelatnici KB Dubrava protestiraju zato što Covid-19 pozitivne bolesnike učinili bolesnicima drugog reda. Liječe se u neadekvatnim prostorima bez osnovnih higijenskih uvjeta, ponegdje bez dnevnog svjetla i ispravnih električnih instalacija. Liječe se i doniranim starim respiratorima, u bolnici bez infektologa u punom radnom vremenu i bez mikrobiološkog laboratorija”, rekao je jedan od djelatnika KB Dubrava.

“U situaciji kada ostale bolnice grada Zagreba nisu u stanju poslati ni 50 djelatnika u ovom trenutku za pomoć kolegama u Dubravi, kako onda možemo od njih očekivati da dodatno zbrinu i naše pacijente? Djelatnici KB Dubrava protestiraju zato što su djelatnike KB Dubrava učinili zdravstvenim djelatnicima drugog reda. Bez obzira na svakodnevne iznimne napore, frustrirani su i demoralizirani jer ni jednim ni drugim pacijentima ne mogu pružiti adekvatnu skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zgrada KB Dubrava je jedina zgrada zdravstvenog sustava grada Zagreba i zagrebačke županije koja je statički u stanju izdržati i najrazornije potrese. Zato bi KB Dubrava u ovom trenutku trebala biti tretirana kao jedinstveno mjestu na kojemu zdravstvenu skrb u svakom trenutku mogu dobiti sve skupine građana”, rekao je Josip Ćurić, predsjednik Povjerenstva za kvalitetu KB Dubrava.

Pozivaju ministra da još jednom preispita svoju odluku o tome da KB Dubrava bude covid bolnica.

“Zbog iznimne važnosti KB Dubrava u zdravstvenom sustavu RH pozivamo ministra da još jednom preispita svoju odluku o proglašenju KB Dubrava covid bolnicom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne damo bolnicu, ne damo bolnicu”, odjekuje pred KB-om Dubrava. “Ni naše pacijente”, uzvikuju.

“Bolnica je naš drugi dom. Ova bolnica se sustavno uništava, budite uz nas, ne dajte da oduzmu vašu i našu bolnicu”, kazala je jedna sestra.

“Dajemo sve od sebe ovdje, koristimo najmodernije metode liječenja ove bolesti. Svaki dan se borimo za svakog pacijenta. Dajem podršku kolegama. Ima velik broj bolesnika, pomoć je uvijek dobrodošla”, David Jutrić, specijalist hitne.

Neurokirurg iz Dubrave poručio Berošu: Neka ne sluša samo politiku, nego i nas

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Specijalist neurokirurg Fadi Almahariq komentirao je kakva je situacija u bolnici trenutno, a naglasio je da je velik problem i nedostatak djelatnika, prenosi N1.

“Ovo je težak trenutak za sve nas ovdje, branimo ovu bolnicu ne od neprijatelja, pandemija je tu i to je realnost. Ova ekipa koja radi ovdje je definitivno sposobna odraditi svoj posao pošteno i korektno. Međutim, jedna sestra ne može njegovati više od 20-ak ili 30-ak pacijenata. Imamo visoku kvalitetu, tako smo navikli raditi. Teško nam je ovo vidjeti jer ne možemo nuditi našim pacijentima ono što smo nudili do sada, a još teže mi pada kada moram nazvati svog pacijenta i reći da je otkazana operacija. Puno doktora i sestara su nas napustili zbog nekih stvari koje nisu bile poštene prema njima, jako mi je teško da više od 50 posto moje generacije ode iz ove bolnice”, kazao je Almahariq.

Poslao je i poruku ministru zdravstva Viliju Berošu.

“Moja poruka ministru je da nam da veliku potporu. Ova bolnica je izvukla deblji kraj. Neka KB Dubravu doživi prijateljski, želimo bolju organizaciju. Neka malo posluša ne samo politiku nego i nas i da potporu djelatnicima”, poručio je.

Zašto se prosvjeduje?

Na prosvjedu je pročitano zašto zdravstveni djelatnici KB Dubrave prosvjeduju:

● Zato što su oboljele od COVID-a učinili bolesnicima drugog reda. Liječe se u neadekvatnim prostorima bez osnovnih higijenskih uvjeta, ponegdje bez dnevnog svjetla i bez ispravnih električnih instalacija. Liječe se i doniranim starim respiratorima, u bolnici bez infektologa na punom radnom vremenu i bez mikrobiološkog laboratorija.

● Zato što su pacijente istočnog dijela grada Zagreba učinili pacijentima drugog reda. Istok grada ostaje bez akutne bolnice koja hitnom službom pokriva populaciju od oko 350.000 stanovnika, koja je prošle godine učinila 800.000 specijalističkih pregleda, 26.000 hospitalizacija, 168.000 obrada kroz dnevne bolnice, 16.500 operacija, 35.000 CT pregleda. U situaciji kad ostale bolnice grada Zagreba nisu u stanju poslati ni 50 djelatnika za pomoć kolegama u Dubravi, kako onda možemo od njih očekivati da dodatno zbrinu i naše pacijente.

● Zato što su djelatnike KB-a Dubrava učinili zdravstvenim djelatnicima drugog reda. Bez obzira na svakodnevne iznimne napore, frustrirani su i demoralizirani jer ni jednim ni drugim pacijentima ne mogu pružiti adekvatnu zdravstvenu skrb.

● Zgrada KB-a Dubrava jedina je zgrada zdravstvenog sustava Grada Zagreba i Zagrebačke županije koja je statički u stanju izdržati i najrazornije potrese. Zato bi KB Dubrava trebala biti tretirana kao jedinstveno mjesto na kojem zdravstvenu skrb u svakom trenutku mogu dobiti sve skupine građana.

● Zbog iznimne važnosti KB-a Dubrava u zdravstvenom sustavu RH pozivamo ministra da još jednom preispita svoju odluku o proglašenju KB-a Dubrava COVID-bolnicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.