Pupovac: zločini počinjeni od 1991. do 1995. se koriste da bi se negirali zločini te relativizirala ili izbjegla odgovornost ustaškog pokreta

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) i saborski zastupnik Milorad Pupovac sudjelujući na Komemorativnom skupu “Dan sjećanja na Jadovno 1941.”, osvrnuo se na prosvjedni skup grupe hrvatskih branitelja protiv komemoracije žrtvama Jadovnog i ustvrdio da se zločini počinjeni od 1991. do 1995. koriste da bi se negirali zločini i stratišta te relativizirala ili izbjegla odgovornost ustaškog pokreta, ideologije i države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritizirao je i medije koji će i jedan i drugi skup u vijestima vjerojatno tretirati podjednako, što znači, kaže Pupovac, da se “još uvijek daje pravo građanstva skupovima koji relativiziraju ustaštvo”.

Prozvao je katoličku crkvu jer je, kako ističe, blagoslovila smrt i zloupotrijebila misiju i poslanje crkve i do danas nije uputila riječi kajanja i isprike, prenosi vecernji.hr.

Ognjen Kraus, predsjednik Koordinacije židovskih općina RH, izrazio je žaljenje što iz godine u godinu uvijek iznova ukazuju na iste stvari. Oštro je kritizirao i ulogu lokalne vlasti u Splitu zbog podizanja spomenika IX. bojne HOS-a “Rafael vitez Boban” što smatra “prikrivenim podizanjem spomenika ustaškom časniku NDH”, kao i nedavni doček haškog zatvorenika Darija Kordića na zagrebačkom aerodromu. Od državnih vlasti zaražio je da nastavi započeto uređenje Spomen-područja logora Gospić-Jadovno-Pag te da se vrati ploča razbijena na mjestu logora Slano na otoku Pagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komemorativni skup “Dan sjećanja na Jadovno 1941.” održan je danas u organizaciji Srpskog narodnog vijeća, Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH (SABA RH), Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj i Koordinacije židovskih općina RH kod Šaranove jame u Jadovnom.

Podno obnovljenog spomenika, koji je bio uništen 1991., vijence su položili izaslanik predsjednika Vlade i ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, izaslanik hrvatskog predsjednika i zapovjednik Hrvatske kopnene vojske, general pukovnik Dragutin Repinc, izaslanik Hrvatskog sabora i zastupnik Damir Mateljan, a u ime Vlade Republike Srbije vijenac je položio ministar rada Aleksandar Vulin. Vijece su položili i predstavnici veleposlanstava, kao i Romskog nacionalnog vijeća Veljko Kajtazi, Srpskog narodnog vijeća, SABA-a RH, Koordinacije židovskih općina i Ličko-senjske županije.

“U Jadovnom je početak spirale terora ustaškog režima. Ovdje su ubijani Srbi i Židovi samo zato što su Srbi i Židovi i Hrvati samo zato što se nisu slagali s politikom svojih ubojica”, kazao je izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Damir Mateljan. Jadovno je, rekao je, preteča Jasenovca i drugih izljeva mržnje i terora brutalne ustaške diktature, ali i početak kraja njihove namjere da se prikažu kao tobožnji tvorci hrvatske državnosti. Podsjetivši na tadašnji snažan antifašistički otpor u Hrvatskoj, poručio je da vrijednosti antifašizma, kao što su tolerancija, mir i jednake mogućnosti za sve, treba živjeti i danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpski ministar Aleksandar Vulin rekao je kako Hrvatska i Srbija imaju različita stajališta o događajima iz novije povijesti, ali da se o Jadovnom ne mogu i ne smiju imati različita mišljenja.

Uz Šaranovu jamu su za pokojne pravoslavne i židovske vjernike održani pravoslavni i židovski vjerski obredi. Srpsko narodno vijeće zatražilo je da se formira i ozakoni Javna ustanova za upravljanje Spomen-područjem logora Gospić-Jadovno-Pag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.