Tek kada čovjek vidi ovu situaciju može u potpunosti razumjeti što se ovdje radi i kakav je to posao te zašto ga je bitno raditi upravo na ovaj način na koji je Hrvatska pristupila migrantskoj krizi, izjavila je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić koja je kroz prihvatni centar za izbjeglice i migrante u srijedu u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića provela 35 članova diplomatskog zbora akreditiranih u Hrvatskoj.
U izjavi novinarima nakon posjeta prihvatnom centru, Pusić je navela kako je u ponedjeljak i utorak uputila pisma ministrima vanjskih poslova Grčke, Austrije, Mađarske, Slovenije, Makedonije i Belgije te je, u svezi rješavanja migrantske krize telefonski razgovarala i s njemačkim ministrom vanjskih poslova.
Po njezinim riječima, sve te zemlje, izuzev Belgije, nalaze se na istoj migrantskoj ruti i umjesto da se međusobno prepiru bilo bi bolje da krizu međusobno koordiniraju.
“Jasno je da svi čekamo da proradi dogovor između EU i Turske i da se taj val zaustavi u Turskoj, ali dok se to ne dogodi potrebna nam je više suradnja nego svađa”, poručila je Vesna Pusić rekavši kako je za nedjelju predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker sazvao sastanak predsjednika država i vlada izrazivši nadu da će se na sastanku postići i konkretan dogovor o koordinaciji u zbrinjavanju izbjeglica i migranata.
Među veleposlanicima nema predstavnika nekih država izravno pogođenih migrantskom krizom
Na primjedbu novinara da među veleposlanicima nema predstavnika nekih država izravno pogođenih migrantskom krizom, Pusić je odgovorila kako će njihovi predstavnici biti u Bruxellesu što je ocijenila ohrabujućim. “Oni moraju redifinirati svoj pristup ovom problemu i ja pretpostavljam da se oni pripremaju za nedjelju”, ocijenila je Pusić.
Na popisu diplomata za obilazak Opatovca, koji je dostavio MVEP, nema diplomatskih predstavnika nekoliko zemalja zahvaćenih migrantskim valom među kojima su Grčka, Makedonija, Srbija i Mađarska.
Austrijski veleposlanik Andreas Wiedenhoff istaknuo je kako je impresioniran onim što je vidio u prihvatnom centru u Opatovcu kao i skrbi koju Hrvatska pruža izbjeglicama i migrantima. Kazao je kako Austrija i Hrvatska surađuju vrlo usko u rješavanju migrantske krize, a dvojica premijera, austrijski i hrvatski, čuju se svakodnevno. “Kada govorimo o migrantima često govorimo o brojevima i statistikama, a zaboravljamo da je riječ o ljudima, ženama, djeci i obiteljima koje su poput nas”, izjavio je novinarima veleposlanik Wiedenhoff.
Na zamolbu novinara da komentira poteze slovenske vlade rekao je kako to ne može, ali kako razumije zabrinutost svake države koja se suočava s migrantskom krizom koja je, kazao je, svakoj državi nešto s čime se do sada nije suočavala.
Zamjenica američke veleposlanice Margaret Nardi zahvalila je hrvatskim vlastima na svemu što naša zemlja radi za izbjeglice. “Pomoć koju pruža hrvatska Vlada je učinkovita i ovaj centar je dobar primjer toga. Želimo podupirati sve što radi hrvatska Vlada”, poručila je Nardi.
U pratnji potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića veleposlanici su obišli prihvatni centar u Opatovcu, od ulaska i mjesta gdje se izbjeglice i migranti registriraju do šatora u kojima im se pruža zdravstvena skrb kao i šatora nevladinih humanitarnih udruga te hangara u kojima im se dijeli hrana.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.