Potpredsjednik Domovinskog pokreta Mario Radić komentirao je u petak rezultate Popisa stanovništva. Rekao je da rezultati pokazuju da Hrvatska propada i nestaje napomenuvši da je to vidljivo u “rubnim” županijama za koje ne postoji nikakva državna politika. Hrvatska ima 3.888.529 milijuna stanovnika, otkriva Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021. kojeg je tijekom prošle godine proveo Državni zavod za statistiku (DZS). Prvi rezultati pokazuju da su loše demografske prognoze nažalost ostvarene.
“Sve stvari koje nam se događaju, od svih afera – Janafa, Krš-Pađene, HNB-a, rezultiraju da Hrvatska propada i nestaje a mi samo gledamo tko je najmanje kriv”, izjavio je Radić na konferenciji za novinare. Rekao je da su dvije stranke (HDZ i SDP) ovih godina vladale Hrvatskom te bi zbog toga trebale i podnijeti račun.
Osvrnuo se i na 1991. godinu kada je Hrvatska imala 4,78 milijuna stanovnika što je gotovo 900.000 stanovnika više nego danas.
> Popis 2021.: Hrvatska ima 3,88 milijuna stanovnika, čak 396.360 manje od 2011.!
Budući da u gradu Zagrebu vladaju unutarnje migracije, Radić je komentirao da zbog tog razloga Zagreb nije doživio pad, ali da je on vidljiv u “rubnim” županijama Lijepe Naše u kojima ne postoji nikakva državna politika koja bi zadržala stanovnike u tim županijama.
Mlinarić o stanju u Slavoniji
Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić napomenuo je da je HDZ-ov projekt Slavonija, Baranja i Srijem uzrok stanja Slavonije jer, kako kaže, nema ni poboljšanja ni strategije života u slavonskim selima.
“Nažalost, od projekta Slavonija, Baranja i Srijem dobili smo raseljenu Slavoniju i to je isključivo krivica Vlade u Zagrebu jer nije imala viziju što i kako napraviti”, rekao je Mlinarić.
Također je rekao da će rezultati popisa po etničkoj strukturi u Vukovaru potvrditi da “ćirilićne ploče neće biti nikada u Gradu Vukovaru”. Rezultati će pokazati da u Vukovaru nema 33 posto Srba te da se prijašnjim popisima stanovništva manipuliralo.
Peternel o nesposobnosti Vlade
Član Predsjedništva DP-a Igor Peternel rekao je da je Europska komisija odbila prijedlog Vlade za produljenje roka korištenja novca iz Fonda solidarnosti namijenjenog obnovi nakon potresa te je time Hrvatska izgubila milijarde kuna. Od odobrenih 5,1 milijardi kuna Hrvatska je iskoristila tek oko 2,3 posto.
“Na kraju se nije dogodilo ništa, obnovilo se nije ništa”, rekao je Mlinarić upozorivši da europski novac nije utrošen u obnovu Banovine zbog razornog potresa. Rekao je da odbijanje produljenja roka za novac iz Fonda solidarnosti namijenjen obnovi od potresa pokazuje nesposobnost Vlade da riješi trenutni problem.