Rajevo selo: Otkriven Spomen križ na na mjestu puknuća nasipa

Rajevo Selo, 19.05.2014 - Pogled iz zraka na poplavljeno Rajevo Selo u vukovarsko-srijemskoj županiji, nakon što je voda probila savski nasip kod Račinovaca i Rajevog sela.a foto FaH/ MORH/ ds

Svetom misom služenom u rajevačkoj katoličkoj Crkvi svetog Ilije te otkrivanjem drvenog Spomen križa nedaleko mjesta puknuća nasipa, u Rajevom Selu je u nedjelju obilježena godišnjica katastrofalne poplave koja je 17. svibnja 2014. zadesila taj dio županjske Posavine, nakon što je zbog visokog vodostaja Save puknuo nasip kod Rajevog Sela, a ubrzo nakon toga i nasip kod Račinovaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U poplavi su smrtno stradale dvije osobe iz Rajevog Sela, štete od poplave procjenjene su na oko 2 milijarde kuna.

Čuljak pozvao Vladu na investicije i razvoj gospodarstva

“Danas je vrijeme da se prisjetimo tih događaja i da vidimo gdje je sada ovaj kraj. Meni je drago da je danas ovdje ponovno cijela Hrvatska. Glavna poruka koja bi trebala odavde biti upućena je da je ponovno potrebno hrvatsko zajedništvo kako bi se ovim ljudima osiguralo da ostanu živjeti na ovim prostorima. Sam popravak kuća nije dovoljno. Potrebne su investicije i razvoj gospodarstva i na tome treba poraditi ova ili neka druga Vlada”, izjavio je novinarima izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, potpredsjednik Hrvatskog sabora Tomislav Čuljak.


Župan Galić: Vlada mora raditi na gospodarskom oporavku županjske Posavine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić rekao je kako je, kada je prije godinu dana Vlada donosila odluke o obnovi poplavljenog područja bio zadovoljan što je obnova započinjala, ali i da je očekivao kako će Vlada iznaći i odgovor na pitanje gospodarskog oporavka stradalog područja. No, istaknuo je, to se nije dogodilo.

“Ovaj prostor je između 2001. i 2011. godine izgubio 6.000 stanovnika i ako mu se ne pomogne, poglavito u oporavku poljoprivrede, stanovnika će biti još manje”, upozorio je Galić.

700 mještana podiglo tužbu protiv države u Strasbourgu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svečanosti obilježavanja nazočan je bio i Mladen Đaković koji je inicirao podizanje tužbe dijela mještana u poplavi stradalih sela protiv države, tražeći da se pronađe krivac za pucanje nasipa, a obitelji pravično obeštete. Novinarima je izjavio da je tužbu podnijelo oko 700 stradalih obitelji te su se obratili i Europskom sudu pravde u Strasbourgu.

“Ostala su otvorena mnoga pitanja, poput prve žrtve poplave koja je pronađena 18. svibnja, a koju nitko nije identificirao iako je ministar unutarnjih poslova tada izjavio da se riječ o 31-godišnjem mladiću. Smatramo i da Hrvatske vode nisu sve učinile da zaštite naselja uz nasip”, rekao je novinarima Đaković.

Završetak obnove u kolovozu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U obnovu stradalog područja županjske Posavine država je do sada uložila oko 300 milijuna kuna, a procjenjuje se kako će za završetak obnove stradalih sela, koja se predviđa do polovice kolovoza ove godine, trebati osigurati još stotinjak milijuna kuna.

Na stradalom području je do danas pokrenut postupak za obnovu 2.204 poplavljenih kuća. Radovi na obnovi završeni su na 1.557 poplavljenih kuća, a u tijeku je obnova njih 611.

Vlasnicima kuća isplaćeno je 60,7 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Obnovljeni su i javni objekti poput škola, ambulanti, domova zdravlja, te drugih objekta javne namjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.