Rasprodaje li Hrvatska sve izvore pitke vode strancima?

Foto: Thinkstock

Hrvatska je, mnogi bi rekli, jedna od sretnijih zemalja zbog velikog broja pitkih izvora jer- voda predstavlja život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, unatoč pitkim izvorima na području Hrvatske, izgleda da oni polako prelaze u ruke stranaca. Četiri najveća hrvatska izvora više nisu u hrvatskim rukama, piše Politikaplus.com. Radi se o izvorima Cetina, Sv. Rok, Jamnica i Lipik.

Navodi se kako je Podravka bez nekog opravdanog razloga prodala Lipički studenac. Češko-slovenska grupacija Kofola prošle je godine kupila „Studenac“, a prije toga i slovensku „Radensku“, kao i Badelove brendove „Voćko“; „Inka“ i „Nara“, piše Večernji list.

Iz uprave Podravke tada su isticali kako je riječ o restrukturiranju, a „Kofolom“ kao kupcem su zadovoljni jer snaga te tvrtke dat će potporu Studencu. Neslužbeno se govorilo kako je riječ o transakciji vrijednoj oko 9 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi veliki izvor, Sv. Rok došao je do gomilanja velikih gubitaka na punionici. Dugovanja punionice vode Sveti Rok popela su se na nevjerojatnih 65 milijuna kuna i punionica je otišla u stečaj, prenosio je tada RTL. Mještani su se pitali tko će kupiti pogon procijenjen na 45 milijuna kuna, koji je manje vrijedan od dugovanja. Novi vlasnici Sv. Roka iz Saudijske su Arabije.

Sam premijer Plenković je potvrdio da je Agrokor morao za nove kredite založiti Jamnicu, piše Politikaplus. Jamnica je za kredite založila svoje poznate punionice u Sv. Jani, ali i punionicu u Pisarovini. Kad bi banke i uzele zgradu, još nemaju pravo na koncesiju za crpljenje vode. Međutim, ako cijela Jamnica promijeni vlasnika, onda će i izvore koji su jeftino dani Todoriću koristiti novi vlasnik, navodi 24sata.

Četvrti izvor pitke vode – Cetinu je preuzela offshor kompanija iz američke države Delaware – na 50 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diljem svijeta voda poskupljuje i organiziraju se različiti prosvjedi, a Hrvatska svoje izvore daje u koncesije, prodaje i nastoji time steći stabilnost. Koliko će ipak stabilnost poljuljati rast cijena vode ili čak njezina nedostupnost?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.