Raspudić: Nitko u Hrvatskoj ne smije biti diskriminiran zato što govori samo hrvatski jezik

raspudić
Foto: fah

Prijedlog zakona o hrvatskom jeziku predstavljen je u četvrtak u Saboru. Lijevi dio oporbe smatra da takav zakon nema smisla, dok desni podržava da se hrvatski jezik zaštiti. Mostovac Nino Raspudić istaknuo je da hrvatski standardni jezik treba čuvati i njegovati. Kazao je i da zakon jest manjkav, no da će se sve usavršiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspudić ističe kako je važno donijeti zakon o hrvatskom jeziku i da bi bilo dobro da smo ga imali i prije 20 godina.

„Bogu hvala da ćemo ga dobiti. Zakon je manjkav i nedorečen, negdje i šlampav, ali sve se to može popraviti”, kazao je Nino Raspudić.
Kaže kako se zakon ne donosi sada jer ga ima većina članica EU-a, nego jer jezik treba čuvati i njegovati.

>Ivanka Pavić odgovara Jergoviću i kritičarima Zakona o hrvatskom jeziku: Doživljavaju ga kao sumnjivo čišćenje od srbizama

To da ga imaju i druge zemlje EU-a kaže može biti argument za one koji histeriziraju da je „to nešto zadrto, šovinističko, isključujuće, a čuli smo u Saboru i totalitarno. Jesu onda sve ostale zemlje totalitarne? Zakon je potrebno donijeti, za razliku od ove anarhične vizije jezika, da ga ne treba čuvati i njegovati jer ima svoje puteve. To nije istina za standardni jezik… Kako će se sporazumjeti čovjek s Hvara i iz Bednje? Pa na hrvatskom standardnom jeziku koji će učiti u školi i to je bit”, poručio je Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Stanić: Želi li Hrvatska ubuduće imati čvrstu jezičnu zaštitu, neovisnu o dnevnopolitičkim utjecajima?

Neke se stvari moraju bolje definirati

Kaže kako je danas najveći problem s uporabom hrvatskog standardnog jezika u javnoj i službenoj komunikaciji. Istaknuo da je nitko tko govori samo hrvatskim jezikom ne smije biti diskriminiran.

„Uđite u hotel u stranom vlasništvu, svi natpisi na stranom jezik, nema na hrvatskom. Što je sa starijim građanima koji nisu učili engleski, kako će se on snaći“, pita Raspudić.

>Dr. sc. Boris Domagoj Biletić: O Furiju Radinu i Zakonu o hrvatskom jeziku

Ističe da su se čuli razni napadi u javnosti koji nemaju veze s onim što se u biti navodi u zakonu, te kako se zakon često minimizira kao da nije potreban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Što se tiče Vijeća za hrvatski jezik čuo sam da je veliki problem što će oni fizički sjediti na Institutu za hrvatski jezik. Nevažno je gdje će sjediti. Važnije je što će oni raditi. Morat će im se dati neki instrument, ako ništa, barem mogućnost da se sankcionira, a većinom su to tvrtke u stranom vlasništvu, koji nemaju natpise na hrvatskom jeziku. Ponavljam, nitko u Hrvatskoj ne smije biti diskriminiran zato što zna samo hrvatski jezik“, naglašava Raspudić.

Na svoju tezu da je zakon manjkav, kaže neke će se stvari u budućnosti morati bolje definirati. Kao, na primjer definirati razinu i vrstu obrazovanja lektora.

Hoće li HDZ dobiti koji poen?

Dalje navodi kako je sve to politika, ali iz stvari koje su politikantske nekad može ispasti dobra stvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Hasanbegović: Podržat ćemo Zakon o hrvatskom jeziku kao i svaki prijedlog koji oživotvoruje hrvatsku državnu samobitnost

„A hoće li HDZ ovime dobiti koji politički poen, možda i hoće, ali nama je puno važnije da se konačno zakon donese. A vi sebi napišite da se odjednom probudio Hrvat u HDZ-ovcu. Imamo informacije iz Matice da su se ove stvari i prije nudile, ali da se to nije htjelo čuti. Sad u izbornoj godini odjednom može”, dodao je.

Situaciju Raspudić objasnio kroz basnu o gavranu i lisci. Kaže doslovno jer su glavni protagonisti Miro Gavran predsjednik Matice hrvatske, i ministar Radovan Fuchs, što na njemački lisica.

„Gavran je držao vrijednost, Prijedlog zakona o hrvatskom jeziku, lisica ga je malo namamila i lisica to sada koristi za sebe. Ali nema veze, nek se on donese. Mi ćemo ga sljedećih godina usavršavati“, zaključio je Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.