U posljednjih nekoliko godina, pod utjecajem različitih faktora, troškovi života iz mjeseca u mjesec rastu. Gotovo da ne postoji artikl ili usluga kojem cijena danas nije viša u odnosu na razdoblje prije dvije ili tri godine. Posebno je primjetan, ali i opasan značajan rast cijena hrane koji pogađa sve ljude bez iznimke. Nažalost, u Hrvatskoj je taj rast jedan od viših u EU.
>Inflacija u ožujku 4,1 posto; evo što je najviše poskupjelo
Rast cijena hrane
U posljednje dvije godine, od travnja 2022. do travnja 2024., primjetan je značajan rast cijena hrane u svim državama Europske unije. Najveći rast pogodio je Mađarsku (35%), Slovačku (26%) i Poljsku (23%). Pri vrhu je i Hrvatska s rastom cijena hrane od 21%, a najmanje je hrana poskupjela u Švicarskoj (8%) te Danskoj i Češkoj – 14%.
Stopa inflacije za travanj
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, porasle su prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%, dok su u odnosu na ožujak 2024. (na mjesečnoj razini), prema prvoj procjeni, u prosjeku više za 0,7%.
>Guverner HNB-a objasnio zašto nam je inflacija visoka
Promatrano prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), procijenjena godišnja stopa promjene cijene za Usluge iznosi 6,3%, za Hranu, piće i duhan 4,5%. Za Industrijske neprehrambene proizvode bez energije cijene su porasle 2,0%, a za Energiju 1,1%.
Podsjetimo, ministar financija nedavno je objasnio zbog čega on smatra da dolazi do porasta cijena:
“Ono što se izostavlja kontinuirano prilikom razgovora, naravno o inflaciji je da Hrvatska ima pet puta veći gospodarski rast od prosjeka EU. Što je gospodarski rast veći to više raste potražnja za dobrima i uslugama na tržištu. I onda su naravno i cijene nešto veće. Dakle, to su nekakve osnove i to je nekakva elementarna ekonomska logika.”
>PDV u Hrvatskoj jedan je od najviših u Europi, a građanima Vlada vraća tek mrvice