Ratne tragedije Slavonskog Broda – hrvatskom branitelju ubili ženu, četvero djece i majku

slavonski brod
Slavonski Brod, 3.5.2022.- Prigodnom komemoracijom kod spomenika "Djevojčica" u organizaciji Udruge civilnih žrtava rata Brodsko-posavske županije u Slavonskom Brodu prisjetili su se svih stradalih u Domovinskom ratu. foto HINA/ ua

Hrvatskom branitelju, Josipu Staniću, rat i avionska bomba “krmača” odnijela je sve u životu: djecu Andrijanu (8), Dalibora (5) i Marinka (1), majku Katu i trudnu suprugu Željku koja je nosila četvrto dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tragedije Slavonskog Broda – ubijena djeca

Srpska vojska je za vrijeme rata brutalno granatirala i bacala avionske bombe po civilnim ciljevima od kojih je poginulo puno civila, a osobito djece, žena i staraca.

Bio je to svibanj 1992. godine, prije točno 30 godina, kada je Slavonski Brod bio pod najžeščim avionskim i topničkim udarima srpske vojske iz susjedne Bosne i Hercegovine.

Josip Stanić je kao pripadnik civilne zaštite, obilazio je skloništa i pomagao u zbrinjavanju stradalnika:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tog sam dana nosio djeci ručak u podrum. Nakon što su pojeli, pitao sam kćer hoće li mi pomoći da zajedno odnesemo posuđe, ali nije htjela, pa sam sve pokupio i odnio sam. Krenuvši natrag, nasred ulice zatekla me je avionska grmljavina i počelo je…”, sjeća se nesretni Stanić, dodajući kako “sanja da se djeca igraju po stanu”, piše portal.braniteljski-forum.com

Sam je iznio mrtvu kćer Andrijanu. Najmlađi Marinko, koji je tek navršio godinu i pol dana, pokazivao je još znakove života, ali je umro na putu do bolnice.

Tri mjeseca Josip je žalovao, a onda se iz Narodne zaštite u Slavonskom Brodu prijavio u 157. brigadu Hrvatske vojske. S tom brigadom prolazi ratni put do mjeseca srpnja 1993. godine. Nakon toga postaje pripadnik slavne 3. bojne 3. A gardijske brigade u kojoj ostaje do mjeseca ožujka 1994. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josip Stanić samo je jedan je od roditelja djece poginule u Domovinskom ratu koji su svoju priču. Dvadeset sedmero djece ubijeno je u Slavonskom Brodu, a još petero u blizini grada. Šestero djece smrtno je stradalo samo u jednom danu početkom svibnja 1992. godine, piše hkv.hr

Tragedije Hrvatske – stotine ubijene djece u ratu

Od 1991. do 1995. godine u Domovinskom ratu ubijeno je 402 djece, 1260 je ranjeno, 86 je mališana ostalo trajnim invalidima.

Čak 35 djece nestalo je i njihova je sudbina do danas nepoznata, deset tisuća djece ostalo je bez oba roditelja. Milijun djece u Hrvatskoj osjetilo je ratne strahote, a 600 tisuća izravno je bilo izloženo ratnim užasima srpske agresije na Hrvatsku. Neprijatelj nije mario za konvencije o pravima djeteta, nije se osvrtao na rezolucije Ujedinjenih naroda o zaštiti civila u ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U bezumnom pohodu na Hrvatsku ni dječji životi srpskoj vojsci nisu ništa značili.

A to se dugo vremena u Hrvatskoj nastojalo staviti “pod tepih”, gotovo pa skrivalo od hrvatskog naroda. Tek sada nakon 30 godina izlaze na vidjelo razmjeri i strahote koje je počinila srpska vojska u agresiji Srbije na Hrvatsku.

I prema djeci.

Za kraj recimo i ovo: Josip Stanić proglašen je počasnim građaninom Slavonskog broda. Ali ništa mu ne može nadoknaditi troje djece i četvero u majčinoj utrobi, kao niti majku ni suprugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je puna strašnih i tragičnih ratnih priča koje tek trebaju doći na svjetlo dana.

 

Prekinuto djetinstvo – spomenik ubijenoj djeci Slavonskog Broda u Domovinskom ratu

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.