Udruga Sjena organizator je prosvjeda u kojem pozivaju sve osobe s invaliditetom, obitelji djece s teškoćama u razvoju te ostale građane da im se pridruže na zajedničku borbu za prava djece s teškoćama i osoba s invaliditetom.
Prosvjed je u tijeku na Trgu svetog Marka točno u podne a njime se traži donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku, Zakona o osobnoj asistenciji i žurno osiguranje pomoći i podrške roditeljima djece s teškoćama u razvoju.
– Prosvjedom tražimo konačno donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku, konačno donošenje Zakona o osobnoj asistenciji i žurno osiguranje pomoći i podrške roditeljima djece s teškoćama u razvoju, koji su prepušteni sami sebi nakon što dijete napuni 8 godina.
Navedene zakone čekamo desetljećima – kaže Sabina Lončar iz Udruge.
– Uvijek nešto čekamo. Dosta je bilo. Dosta je manipulacija – jasno će Sabina.
Podsjetimo, udruga Sjena obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom uputila je još krajem studenog ove godine otvoreno pismo javnosti u kojem kaže da Vlada nije uvrstila u proračun za 2023. godinu novce za najranjivije skupine u društvu te je najavila prosvjed pred nadležnim institucijama.
Oštre kritike
Udruga obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom Sjena uputila je oštre kritike na vladin Nacrt prijedloga državnog proračuna za 2023. godinu jer Vlada RH u tom dokumentu nije predvidjela novac za ostvarenje ključnih obećanja danih najranjivijim skupinama društva – djeci s teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima i osobama s invaliditetom.
Tijekom 2022. godine u više navrata se najavljivalo konačno predstavljanje i donošenje Zakona o osobnim asistentima te Zakona o inkluzivnom dodatku, koji se već dugi niz godina priprema, ali nikako da ugleda svjetlo dana, pa se tako to neće dogoditi ni ove godine.
Povećanje naknade roditeljima na njezi djeteta s težim smetnjama u razvoju sa 2328 kuna na četiri tisuće kuna obećao je i sam premijer Andrej Plenković, ali i tu je došlo do propusta I veliki dio roditelja djece s teškoćama je izostavljen I diskriminiran.
Zakon ne rješava problem
U veljači ove godine je izašao novi Zakon o socijalnoj skrbi, o kojem je Udruga također pisala javnosti i izrazila nezadovoljstvo izrazito lošim zakonskim rješenjima.
Navedeni Zakon, unatoč brojnim obećanjima, nije riješio krucijalne probleme naše populacije niti postoje realne naznake da bi se to moglo dogoditi u skorije vrijeme.
Sve navedeno upućuje na činjenicu kako smo po tko zna koji puta žrtve manipulacija i zavlačenja od strane vladajućih političara i politika.
Ovakav tretman prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u prijedlogu proračuna jasno navodi na zaključak kako su najugroženije skupine ovoga društva i dalje prepuštene same sebi.
Obitelji na rubu
Unatoč svim uloženim naporima da budu partneri vladi i resornim ministarstvima u kreiranju novih politika koje bi donijele poboljšanje kvalitete života djece, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, nažalost s druge strane ne nalaze, kažu, partnera koji bi uvidio važnost i ozbiljnost situacije.
Cijele obitelji u kojima žive djeca s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom – već su odavno na egzistencijalnom rubu i gurnute u ekstremno siromaštvo odlukama vladajućih političara i njihovim politikama.
– U ovim teškim vremenima s još gorim prognozama, dok i djeca i roditelji umiru bez adekvatne zaštite i podrške države i društva, ne ostavlja nam se drugi izbor nego posegnuti za ustavnim, konvencijskim i zakonskim pravom na prosvjed – navode.
Najavljujemo kako ćemo do ostvarenja zajamčenih ali nerealiziranih prava zajedno s našom djecom s teškoćama i osobama s invaliditetom prosvjedovati pred svim institucijama u čijoj je nadležnosti i obvezi rješavanje naših problema – kazuju iz Udruge.
Očekuje se dolazak velikog broja Udruga, iz cijele Hrvatske, piše Slobodna Dalmacija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Slobodna Dalmacija
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.