(VIDEO) Roko Antić o SNV-u: Pupovac živi od proizvodnje tenzija

Foto: snimka zaslona

Gost Bujice Roko Antić prije nekoliko dana uputio je otvoreno pismo predsjedniku SNV-a zbog spornog biltena broj 10, a posebno ga je zasmetalo angažiranje slovenske prevoditeljice, bivše djelatnice veleposlanstva SAD-a Metke Jelenc koja je, kako je rečeno, copy paste metodom izvještaj iz Pupovčeva biltena najvjerojatnije proslijedila za izvješće State Departmenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je za mene klasično antihrvatsko djelovanje. Ne bi me toliko smetalo da sve to rade iz vlastitih izvora. U pismu sam jasno napisao da ga smatram plaćenikom, jer kad ovako zdušno radite protiv hrvatskog društva u cjelini, to je postalo jezivo. Pošteni Srbi koji Hrvatsku smatraju svojom domovinom poput Nenada Vlahovića i Predraga Peđe Mišića nažalost, nikada neće doći u prvi plan,” komentirao je Antić.

Antić: Družijanić i HRT cenzurirali su me zbog straha od Pupovca

Komentirao je vlastito loše iskustvo s HRT-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prije četiri godine dogodio se incident u Kistanjama kada su maloljetnici napali bogoslove iz pravoslavnog manastira Krka. Ispostavilo se da je incident bio unaprijed smišljen, a sve je poprimilo strašan medijski efekt. Bogoslovi nedjeljom koriste slobodan dan pa dolaze u Kistanje u kladionicu i na piće. Taj puta došli su sa majicama na kojima je pisalo ‘Kosovo je srce Srbije’. Zaključite sami kakve su im bile namjere…

Nakon isprovociranog incidenta, krenula je salva napada na mlade Hrvate u Kistanjama. U trećem Dnevniku HRT-a nazvali su ih ‘maloljetnim Janjevcima’. Reagirao sam u startu, jer sam dobro znao što se dogodilo. No, zanimljivo je kako nitko ne izvještava o stvarnim incidentima koje rade bogoslovi i pojedini pravoslavni svećenici u manastiru Krka. Kada se slavio Dan tzv. Republike Srpske 09. siječnja, čuli se rafali iz manastira Krka, a nakon toga je rečeno da je to napravio netko iz lovačkog društva!

Incident iz Kistanja bio je Tema dana HRT-a, emisiju je vodio Danko Družijanić. Kada su mi stavljali mikrofon, voditelj me upitao kakve sam to papire donio u emisiju… Odgovorio sam da imam slike tih navodno ‘mirnih i bogobojaznih’ bogoslova kako na Facebooku veličaju Ratka Mladića, Radovana Karadžića i vode interne referendume mogu li prikupiti 50 tisuća Srba za povratak ‘srpskog’ Kosova i ‘SAO Krajine’. Družijanić me zamolio da to ne pokazujem na početku emisije uz obrazloženje da bi Pupovac mogao napustiti emisiju. Da ga nisam poslušao i da sam odmah podigao papir, bilo bi sve jasno, ali želio sam ispasti fer prema Družijaniću. I tu sam pogriješio!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je došao moment da papir pokažem pred kamerama, promijenili su kadar i to su mi onemogućili! Družijanić i HRT cenzurirali su me iz straha prema Pupovcu,” ispričao je Antić i rekao da Pupovac nema ključnu riječ samo kod gostovanja na HRT-u, već i kod postavljanje ministara u hrvatskoj Vladi, što je puno opasnije.

Gost Bujice govorio je i o odlasku Hrvata s Kosova.

“Tamo smo živjeli 700 godina, imao sam 11 godina kada je počeo rat u Hrvatskoj i sjećam se kako je izgledalo kada smo odlazili iz Janjeva. Tada je Janjevo brojalo 5.000 stanovnika, a tamo je sada 700 praznih kuća. Nama se stalno imputira da smo nešto dobili i da nam je nešto poklonjeno. Mi smo napustili sve i uslijedile su velike ljudske tragedije. Moja sestra je sedam puta promijenila osnovnu školu, zbog stalnih selidbi. Ključan razlog našem odlasku iz Janjeva bio je taj što naši nisu htjeli primati pozive za JNA i nisu se htjeli boriti protiv svoje braće u Hrvatskoj,” rekao je Antić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Položaj Hrvata u Kistanjama

U emisiji su prikazane objave na društvenim mrežama kistanjskog paroha Đorđa Veselinovića. Na Facebooku je tako, između ostaloga, napisao: ‘Čije su hrvatske domoljubne pjesme?’, a podijelio je i članke koji tvrde da su Hrvati prigrlili srpski jezik, da hrvatski jezik ne postoji. Kako je u petak obilježena i 50. obljetnica Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, Antić se prisjetio zanimljivog detalja iz povijesti Kistanja: – Nakon objave Deklaracije, pod vodstvom Sime Dubajića, skinute su sve latinične ploče u Kistanjama! To je bilo jedino mjesto u Hrvatskoj, u kojem su Srbi tada zabranili latinicu!

Antić nije zaboravio spomenuti ni kontroverznog Vojislava Stanimirovića, koji je dobio odličje Eparhije Dalmatinske: – Odličje nosi ime Nikodima Milaša, vladike i srpskog političara s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Najveće dostihgnuće mu je knjiga ‘Pravoslavna Dalmacija’. Mislim da sam s time sve rekao.

U emisiji su pokazane fotografije iz kojih se vidi u kakvim groznim uvjetima žive neke hrvatske obitelji u Kistanjama, dok državni stanovi zjape prazni i propadaju. “To je bolna tema za nas. Iz Kistanja se u posljednjih 15 godina iselilo 30 obitelji s djecom. Ovo je učinkovit model da nas obezglave i prorijede! Sektor stambenog zbrinjavanja u proteklih deset godina vodili su SDSS-ovi kadrovi,” rekao je Antić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni tajnik u Državnom uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje sada je Nikola Mažar iz Vukovara. Antić u njega polaže velike nade: – Uspostavili smo zdravu i normalnu komunikaciju. Prilikom prvog radnog obilaska terena obišao je Knin, zamolio sam ga i da dan poslije obiđe Kistanje. Bio je zgrožen time što se ništa nije poduzimalo! Čvrsto vjerujem u hrvatsku Vladu i nadam se da neće baš u svemu popustiti Pupovcu. Svega ovoga nema u njegovim biltenima!

U emisiji je pokazana i fotografija nekoliko autobusa beogradskog autoprijevoznika ‘Laste’ koji su u Kistanje dovozili glasače iz Srbije. Fotografija izravno demantira neke političare u Hrvatskoj, koji su tvrdili da to nije istina. Osim toga, u Kistanjima realna slika stanovništva ne odgovara onoj koja je prikazana u popisima. Većina su Hrvati, a ne Srbi, iako Pupovac tvrdi drukčije i pobjeđuje zahvaljujući glasovima iz Srbije.

Za kraj emisije, najavljeno je da se za skorašnju 20. obljetnicu dolaska Hrvata iz Janjeva, u Kistanjama u svibnju organizira spektakularni koncert Marka Perkovića Thompsona.

“U Kistanje smo došli odlukom prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i na tome smo mu vječno zahvalni. Tu je odluku proveo ratni ministar obrane Gojko Šušak kojem smo se prošle godine odužili postavljanjem spomenika. To je prvi i jedini spomenik Gojku Šušku u Republici Hrvatskoj! Naravno, lokalni Srbi bili su protiv njegova postavljanja, no mi smo ga svejedno podigli,” zaključio je Roko Antić.

Pero Kovačević: Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa treba pokrenuti postupak protiv Peđe Grbina

Aferu ‘Pupovčevi honorarci’ za Bujicu je komentirao pravni stručnjak Pero Kovačević. Voditelja je zanimalo je li Peđa Grbin pored plaće saborskog zastupnika smio primati honorar od SNV-a.

“Grbin je u to vrijeme bio predsjednik saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, a Kukuriku koalicija na vlasti. Jasna su pravila pod kojim uvjetima saborski zastupnik može zarađivati honorare uz plaću saborskog zastupnika. To je određeno Zakonom o sukobu interesa, ali i Zakonom o pravima i obvezama saborskih zastupnika. Prije nego što je uzeo honorar od Pupovca, morao je dobiti dopuštenje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. U ovom slučaju stečeni su uvjeti da Povjerenstvo pokrene postupak protiv Peđe Grbina! Siniša Varga tražio je svojedobno takvo dopuštenje od Povjerenstva i pitao može li zarađivati dodatno, kao stomatolog, Povjerenstvo je odgovorilo da može, ali da će mu se plaća umanjivati za iznos koji bude zarađivao kao stomatolog. Grbin je u teškom prekršaju, morala bi mu se umanjiti plaća za iznos koji je primao od SNV-a. Druga je situacija u slučajevima kada dužnosnici nisu saborski zastupnici, poput Davora Božinovića koji, uz posao predstojnika Ureda predsjednika Vlade, dodatno i predaje što je u redu i za što je dobio dopuštenje”, rekao je Kovačević.

Osvrnuo se i na Puhovskog, podsjetivši da je on svjedočio u Haagu protiv hrvatskih generala.

“Tužiteljstvo je kao dokaz protiv Gotovine, Markača i Čermaka nastojalo uvrstiti knjigu koju je uređivao Žarko Puhovski, gdje su došli do famoznih 67 ubojstava, a obrana i tužiteljstvo složili su se da je taj broj 44. Puhovski je bio jedini svjedok u Haagu kojeg je Raspravno vijeće proglasilo nevjerodostojnim, a on je danas moralna vertikala u Hrvatskoj,” rekao je Kovačević.

“Grbin je jedan od pedesetorice koji su godišnje primali honorare, zbog čega i za što točno, ne znamo. To su honorari od 1.000 do 10.000 kuna mjesečno. Tu se radi o perfidnoj političkoj korupciji,” komentirao je Nenad Vlahović, predsjednik Srpske pravedne stranke i Nacionalnog vijeća Srba u Hrvatskoj. Žarko Puhovski, prema dokumentu objavljenom u Buijici, također je primao honorar od Pupovčeva SNV-a: 1.500 kuna mjesečno.

U Bujici je, ne po prvi puta, spomenuta Slovenka Metka Jelenc, koja je kao djelatnica američkog veleposlanstva u Zagrebu angažirana na prevođenju, za što je od SNV-a uzela honorar od 4.800 kuna. I taj dokument objavljen je u emisiji. Sporne teze iz biltena SNV-a br. 10, u kojem se Pupovac obračunao s neistomišljenicima, našle su se i u izvješću o stanju ljuskih prava State Departmenta za Hrvatsku. Ne zna se je li Jelenc bila povezana i s time, s obzirom da je u međuvremenu, formalno prestala raditi u veleposlanstvu SAD-a.

“Ovime uopće nisam iznenađen. Taj koncept je smišljen. Oni su tolerantni jedino ako se s njima slažeš, u suprotnom si etiketiran. Pupovac živi od proizvodnje tenzija,” komentirao je gost Bujice Roko Antić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.