Sabor o izmjenama Zakona o izboru predsjednika RH

izborna šutnja
Foto: snimka zaslona

Hrvatski sabor nastavio je sjednicu raspravom o ukupno sedam zakona, među kojima su i izmjene Zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske koje predlaže Klub zastupnika SDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim izmjenama, koje Vlada ne prihvaća, SDP predlaže uvođenje višestranačkih izbornih tijela za sigurnije i bolje provođenje izbora, kao i obvezu potpisivanja birača pri preuzimanju glasačkog listića kako bi se dodatno spriječile manipulacije.

Vlada je odbijajući prijedlog SDP-a u obrazloženju navela da vodi računa o stabilnosti izbornog prava i demokratskog okružja izbornih procesa te da stoga drži da je neprihvatljivo mijenjati izborno zakonodavstvo uoči održavanja izbora. Pritom se Vlada pozvala na stajalište Ustavnog suda Republike Hrvatske od 24. rujna 2015. kako Hrvatski sabor treba ustrajati na dobroj parlamentarnoj praksi koja se sastoji u njegovoj suzdržanosti da donosi, mijenja ili dopunjuje izborno zakonodavstvo godinu dana prije održavanja redovitih parlamentarnih izbora.

Također, Vlada navodi smjernice i obrazloženja, koje je prihvatila Venecijanska komisija 2002. prema kojima se osnovni elementi izbornog zakona, među kojima je naveden i sastav izbornih komisija, smiju mijenjati najkasnije godinu dana uoči izbora, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor će raspraviti i konačan tekst izmjena Zakona o službi u Oružanim snagama kojima se regulira postupanje u slučajevima težeg stradavanja ili pogibije vojnih osoba u obavljanju službe. Izmjenama se također predlaže omogućavanje pohvale i nagrađivanja na razini satnije, mogućnost rasporeda djelatne vojne osobe na ustrojbeno mjesto dva čina više te ukidanje ograničenja za izvanredno promaknuće u činove kada postoje posebne zasluge. Osim toga, povećava se dobna granica za upućivanje vojnih osoba na izobrazbu radi stvaranja uvjeta za promaknuće u viši čin.

Na dnevnom redu su i dva konačna zakonska prijedloga iz područja zaštite okoliša, konačni prijedlog zakona o Obalnoj straži te dva prijedloga o prestanku važenja uredbi EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.