Sabor: prvi put o izvješću predsjednika Vrhovnog suda o stanju sudbene vlasti

Hrvatski sabor će danas, u nastavku sjednice, prvi puta raspravljati o Izvješću predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske o stanju sudbene vlasti za 2013. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin predstavit će promjene u organizaciju sudova od 2007. do 2013. koje su rezultat uzajamnog djelovanja izvršne i sudbene vlasti, iznijet će pregled kretanja sudskih predmeta te podatke o proračunskih sredstvima namijenjenim pravosudnim tijelima.

Prema izvješću, ukupan broj sudova u 2007. godine smanjen je za 95 sudova, daljnja racionalizacija obavljena je na prelasku iz 2009. u 2010. godinu smanjenjem broja prekršajnih sudova na 63, a na prelasku 2010. u 2011. godinu smanjen je broj županijskih sudova na 15 te trgovačkih sudova na 7. U 2012. godini provedena je reforma upravnog suđenja. Na kraju 2013. godine ustanovljeno je 159 sudova, djelovala je 51 stalna služba, a dva ustanovljena suda nisu počela s radom.

U Izvješću je dan pregled kretanja predmeta od 2007. godine do 2013. godine, iz kojeg je vidljivo da sudovi riješe veći broj predmeta od zaprimljenog broja, čime se bilježi stalni pad broja neriješenih predmeta. Analiza priljeva predmeta pokazuje rast broja novih predmeta svake kalendarske godine, osobito veći priljev predmeta na općinske sudove, veći priljev predmeta likvidacije i stečaja na trgovačkim sudovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci o proračunskim sredstvima namijenjenim pravosudnim tijelima ukazuju na trend smanjenja sredstava, pa proračunska sredstva za 2013. godinu visinom čine samo 86,36 psoto od proračuna 2009. godine. Izdaci za zaposlene čine 84 posto proračuna, a preostali iznos odnosi se na materijalne troškove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.