Plenković na saborskom “aktualcu” o optužnicama, suradnji s BiH, problemima sa Srbijom, Kalmeti…

Foto: fah

SDSS-ov zastupnik Milorad Pupovac u srijedu je na saborskom aktualnom prijepodnevu pitao premijera Andreja Plenkovića kada će 83 povratnička srpska sela i zaselaka konačno dobiti priključak na struju, na što mu je premijer obećao da će zadužiti Ministarstvo regionalnog razvoja i Hrvatsku elektroprivredu da to odmah krenu rješavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković se, odgovarajući na prvo zastupničko pitanje u saborskom ‘aktualcu’ od kada je postao premijer, složio s Pupovcem da je taj proces dosad išao presporo i time dio hrvatskih državljana doveo u nejednak položaj.

“Upoznat sam s problemom, a riječ je o nedovoljno brzoj elektrifikaciji područja obuhvaćenim ratnim stradanjima u vrijeme agresije na Hrvatsku. Nažalost, proces za koji je nadležan HEP nije dovršen sukladno planovima, a Vlada je svjesna problema i zadužit ću Ministarstvo regionalnog razvoja. Čini mi se da je taj proces prespor i stavlja dio naših državljana u nejednak položaj i to je zadaća koju ćemo dati ne samo Ministarstvu regionalnog razvoja, nego i HEP-u, te će i jedni i drugi pristupiti, u vremenu pred nama, rješavanju kako bi se osigurao održiv i normalan život povratnika u te krajeve”, istaknuo je Plenković.

Pupovac je potom kazao kako se u SDSS-u uzdaju da će tomu biti upravo tako.”Hvala na opredijeljenosti da ćete Vi i Vaša vlada imati fokusiranost i da će stanovništvo dobiti ono što godinama čeka”, poručio je premijeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mostovac Nikola Grmoja pitao je ministra zaštite okoliša i stranačkog kolegu Slavena Dobrovića da pojasni problematiku vezanu uz poticanje obnovljivih izvora energije, a resorni mu je ministar, napominjući kako je u tom smislu bilo povlaštenih ugovora, obećao da će njegovo ministarstvo učiniti sve kako bi udar na građane bio što manji.

“Povećanje udjela obnovljivih izvora energije u energetskom sustavu potrebno je i poželjno. Mi smo se obvezali s ciljem smanjenja ovisnosti o posebnim gorivima. Međutim, problem koji imamo je vezan uz način na koji je regulirano pitanje integracije obnovljivih izvora energije, jer postoje povlašteni ugovori, odnosno ugovori s proizvođačima obnovljivih izvora energije, koji po povlaštenim cijenama prodaju proizvedenu energiju u energetski sustav preko našeg operatera Hrotea. Problem je što se isplaćuje relativno visok iznos za tu električnu energiju i ta se sredstva iz dva izvora namiruju – jedno je naknada za obnovljive izvore energije, a drugo je prodaja te energije našim opskrbljivačima”, napomenuo je Dobrović.

Sada se, upozorava, događa neravnoteža, “jer je broj dospjelih ugovora, odnosno količina proizvedene energije u velikom porastu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poseban je problem izmjena i dopuna Zakona o tržištu električne energije iz rujna 2015., kada je bez prethodne analize, budući da je karakter obnovljivih izvora energije takav da energetski sustav mora biti prilagodljiv za takve udare i to se može postići, ali su za to potrebne preinake. Dakle, nije bilo potrebne analize niti analize ekonomskih utjecaja na potrošače, tako da su stvorene neobično velike nove obveze. Suočeni smo s velikom neravnotežom i Ministarstvo na tome radi”, rekao je ministar.

Najavio je kako će ministarstvo predložiti prijelazno razdoblje, te će se dionici sustava tome morati prilagoditi s ciljem da se omogući ispunjenje ugovornih obveza, a isto tako da bi udar na potrošače bio manji. “Pritom ćemo se koristiti svim mehanizmima, radit ćemo na razvoju burze električne energije. Svakako, u problem je uključena i analiza svih ugovora, jer postoje čvrste indicije da je ovdje bilo pogodovanja”, naglasio je Dobrović.

Plenković: protiv smo orkestriranog tajminga

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je ponovio Vladin stav da svaki zločin treba istražiti i procesuirati, ali da je Hrvatska protiv orkestriranih tajminga i selektivnog pristupa pojedinim optuženicima i pojedinim kaznenim djelima.

“Jasan je stav Vlade, a uvjeren sam i Sabora da svaki zločin treba biti istražen i procesuiran, a počinitelji odgovarati. Istodobno, Hrvatska je protiv orkestriranih tajminga, protiv selektivnog pristupa pojedinim optuženicima i pojedinim kaznenim djelima, poručio je Plenković.

Time je odgovorio Dragi Prgometu (HDZ) kojeg je zanimalo što će Hrvatska, u svjetlu optužnica za deset časnika u Posavini, učiniti da je ne iznenade nove optužnice.

Progomet podsjeća da je u šest mjeseci rata u Bosanskoj Posavini ubijeno više od šest tisuća ljudi, prognano više od 200 tisuća, da je Posavina “spaljena zemlja”. U ratu je ubijeno 29 djece u Slavonskom Brodu, a nitko nije odgovarao, podsjetio je Prgomet pitajući se radi li se o selektivnom pristupu pravosuđa susjednih dražava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer je podsjetio da se pravosudna suradnja između Hrvatske i BiH proteklih godina odvijala na različite načine, da je u okviru tog procesa dolazilo do razmjene različitih informacija i podataka.

Činjenica da hrvatska Vlada i njezine službe nisu bile upoznate s podizanjem tih optužnica i s odlukom o zadržavanju niza hrvatskih časnika za nas je zabrinjavajuća, rekao je Plenković.

Vlada je, kaže, reagirala na najučinkovitiji način – odlučila je pružiti punu konzularnu pomoć uhićenima, osnovala je povjerenstvo na čelu s ministrom Tomom Medvedom koje prikuplja sve relevantne informacije, obnovila Savjet za suradnju sa međunarodnim kaznenim sudovima i u okviru njega na najvišoj razini definirat će hrvatsku politiku prema predmetima delegiranim s Haaškog suda i analizirati kako ti procesi mogu utjecati na istinu o zbivanjima za vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH, na istinu o Domovinskom ratu i na zaštitu hrvatskih interesa.

“Vidjeli ste i ovih dana pokušaj diskreditacije potpredsjednika Damira Krstičevića, usprotivit ćemo se svim falsifikatima i svim naporima da se na taj nači destabilizira Vlada i uznemire hrvatski branitelji”, naglasio je premijer.

Poručio je i kako će Hrvatska politiku voditi odgovorno, a ustrajat će i na snažnoj i nedvojbenoj potpori BIH na njezinom putu u EU.

Plenković: Bili smo suzdržani jer želimo riješiti probleme sa Srbijom

Plenković je rekao da je HDZ bio bio suzdržan oko primanja Srpske napredne stranke (SNS) u Europsku pučku stranku (EPP) “jer žele biti Vlada koja želi riješiti probleme sa Srbijom”, na što mu je SDP-ovac Predrag Matić uzvratio kako možda još nije rekao nekim kolegama “poput Đakića, Culeja, Brkića, Medveda, pa čak i generala Krstičevića, da su od neki dan pobratimi sa Šešeljem, Vučićem i Nikolićem”.

Plenković je na Matićevo pitanje o tome zašto su bili suzdržani, a ne protiv primanja stranke Aleksandra Vučića u EPP odgovorio: “Činjenica da je danas 2016. i da je EPP najveća politička snaga u Europi, da je SNS, na čijem je čelu sadašnji predsjednik Vlade Aleksandar Vučić od 2013. podnijela zahtjev za dobivanje statusa u okviru EPP-a i da se o tome odlučivalo proteklih nekoliko godina u detaljnom procesu u kojem su temeljito analizirani njihov program, statut i ciljevi”.

Stajalište HDZ-a o pridruženom članstvu SNS-a u okviru EPP-a vrlo je jasan. Mi smo bili suzdržani i u petom mjesecu kada je donesena odluka na razini radne skupine koja se bavi primanjima novih ili pridruženih članova, a to smo ponovili i na sjednici Političke skupštine EPP-a u studenom. Bili smo jedina politička snaga koja je imala takav stav, gdje smo rekli da Srbija u procesu pristupanja EU mora riješiti niz rezidualnih pitanja iz razdoblja velikosrpske Miloševićeve agresije na Hrvatsku, dodao je.

Suzdržani su, kaže, zato jer žele biti Vlada koja želi riješiti probleme sa Srbijom. “Koja će imati dijalog otvoren, jasan, principijelan, čvrsto na crti hrvatskih nacionalnih intresa, ali dijalog koji možemo realizirati kvalitetnije s ovakvim stavom nego da smo bili protiv”, rekao je Plenković.

Pobratimi sa Šešeljem, Vučićem i Nikolićem

Matić je uzvratio kako je HDZ mogao biti i protiv primanja SNS-a, koji bi svejedno bio primljen.

“Vi ste u rujnu uspjeli isposlovati odgodu prijema jer pretpostavljam da bi vas to više koštalo na izborima nego što je nas ‘šaka jada’ koštala. Možda to niste rekli nekim uvaženim kolegama poput Đakića, Culeja, Brkića, Medveda, pa čak i generala Krstičevića, da su od neki dan pobratimi sa Šešeljem, Vučićem i Nikolićem i na to mogu samo reći – mašala”, rekao je Matić.

Ministar branitelja Tomo Medved izvijestio je, odgovarajući na zastupničko pitanje iz redova HDZ-a, kako je tekst jedinstvenog Zakona o pravima hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata završen te će do kraja godine u javnu raspravu.

“Izrada teksta jedinstvenog Zakona o hrvatskim braniteljima i stradalnika Domovinskog rata je završena i u postupku je usklađivanje s ostalim ministarstvima. Cilj zakona je puna zaštita digniteta Domovinskog rata, objedinjavanje svih statusnih i materijalnih prava i članova njihovih obitelji, te osiguravanje jedinstvene politike Vlade prema braniteljima i stradalnicima u cilju sveobuhvatne skrbi”, rekao je Medved.

Nakon usklađivanja s ministarstvima prijedlog je da se u prosincu tekst uputi u javnu raspravu, a potom u redovitu saborsku proceduru. Sadržaj jedinstvenog zakona objedinjuje sva pitanja značajna za hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata koja su dosad bili disperzirana u niz drugih rješenja, kazao je Medved.

Plenković o Kalmeti: Odluka ŽO, potom Predsjedništvo HDZ-a, pa razgovor

Odluka Županijskog odbora, nakog toga Predsjedništvo HDZ-a i u konačnici razgovor s Kalmetom, takvo je postupanje HDZ-a prema zadarskom gradonačelniku u Aktualnom prijepodnevu najavio premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković.

HDZ je stranka koja funkcionira na načelu supsidijarnosti, odgovorio je Plenković SDP-ovu Željku Jovanoviću kojeg je zanimalo je li pozvao Božidara Kalmetu na razgovor i zatražio od njega da podnese ostavku na mjesto gradonačelnika Zadra i šefa županijskog HDZ-a nakon što je prije dva dana protiv njega podignuta nova optužnica, ovog puta zbog filma “Prometna renesansa”.

Jeste li pogledali Kalmetino producentsko remek djelo “Prometna renesansa”, nagrađeno optužnicom USOK-a, a vjerojatno će biti nominirano i za Oskara za korupciju, pitao je Jovanović ironično primjetivši da se protiv Kalmete optužnice podižu po načelu “svakog tjedna, optužnica jedna”.

Plenković uzvraća kako očekuje da “u novim okolnostima” o optužnici prvo raspravi HDZ-ov Županijski odbor, koji će izvjestiti Predsjedništvo HDZ-a, čija će sjednica biti početkom prosinca, i onda će se vidjeti na koji način donositi odluke.

Podsjeća pritom kako u hrvatskom pravnom sustavu postoji načelo presumpcije nevinosti, poručuje da nikoga unaprijed ne želi stigmatizirati, niti dovoditi u položaj koji bi bio nepovoljan u odnosu na ono za što ga se tereti.

“Stav je jasan i principjelan, prvo Županijski odbor, nakon toga Predsjedništvo stranke i u konačnici razgovor sa Kalmetom”, rekao je Plenković čiji odgovor nije zadovoljio Jovanovića koji pita kako to da “presumpcija nevinosti” nije vrijedila i za bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka.

“Da je vrijedila bi danas ne bi bili predsjednik HDZ-a, dakle to su dvostruki kriteriji”, ustvrdio je Jovanović podsjetivši kako je Karamarko svojedobno poručio da će Kalmeta morati podnijeti ostavku na sve političke dužnosti ako USKOK protiv njega podigne optužnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.