Saborski zastupnici raspravljaju o osobnom bankrotu

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić najavio je u srijedu u Hrvatskom saboru da će se najkasnije početkom svibnja u proceduri naći izmjene Ovršnog zakona, te poručio kako osobno nije sklon ideji da se zabrani ovrha jedine nekretnine u kojoj ovršenik živi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvu zabranu ovrhe zatražio je HDSSB-ov Josip Salapić u saborskoj raspravi o prijedlogu zakona o stečaju potrošača. “Tako bismo zabranili da netko gradi svoju političku karijeru na grbači teških životnih sudbina”, objasnio je Salapić, na što mu je ministar odgovorio kako nije sklon takvom rješenju.

“Nisam sklon nikakvom takvom moratoriju bez obzira na predizborne kampanje i na to tko što, kako koristi”, rekao je Miljenić.

Uvjeren je da bi zabrana ovrhe jedine nekretnine u kojoj ovršenik živi, navela banke da ne daju stambene kredite, a upozorava i da bi se moglo dogoditi da se šteta na kraju naplati iz državnog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponuđeni zakon o stečaju potrošača zastupnici su mahom podržali te upozorili na niz zabrinjavajućih podataka.

U Hrvatskoj je u blokadi 322 tisuće građana ili sedam posto stanovništva, odnosno više od petine domaćinstava, upozorio je nezavisni Slavko Linić.

Ako se tome dodaju i članovi obitelji dolazi se do milijun građana, kaže Mile Horvat (SDDS) i upozorava da je među blokiranima “najaktivniji radni potencijal”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno je u blokadi oko 20 tisuća obrtnika i oko 30 tisuća nositelja OPG-a, dodaje Horvat čiji Klub podržava ponuđeni zakon, ali ga smatra palijativnim, te poručuje da treba pojačati zaštitu prava na dom, dostojanstvo obitelji.

Predloženi zakon nije obveza, on je mogućnost da se građani riješe opterećenja koja su, možda, uzeli s pogrešnim procjenama, ističe Linić te traži da se prva nekretnina, nakon razdoblja kušnje, ne prodaje.

Nezavisna Jadranka Kosor upozorava da je u godinu dana dug prema pružateljima komunikacijskih usluga porastao za više od 230 milijuna, a to, dodaje, pokazuju nesrazmjer između mogućnosti i onoga što smatramo životom kakav si svatko želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Damir Kajin (ID) ističe da je u zadnjih pet godina na bubanj otišlo 26 tisuća nekretnina, u dvije posljednje godine dug blokiranih građana narastao je sa 17 milijardi na više od 31 milijarde kuna, što je više nego zabrinjavajuće.

Ponuđeni zakon hvali vladajući SDP.

Zakon je dobar i dobrovoljan, neće ukloniti sve brige, ali će maknuti Damoklov mač koji visi nad dužnicima, kaže Ingrid Antičević Marinović, koja jedinom manom zakona vidi to što nije predložen ranije.

Zakon donosimo najprije što smo mogli, javna rasprava trajala je skoro godinu dana, odgovara ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije jedni problem zakona što nije došao ranije, kaže Vesna Škare Ožbolt (Klub DC-a) koja ga doživljava jednom vrstom prisilnog lijeka za sve sistemske bolesti koje imamo. Problematizira i pitanje uspostave registra osoba koje su otvorili postupak osobnog bankrota. Ti registri su javni, pa je pitanje hoće li ljudi biti izvrgnuti ruglu svoje zajednice, pita Škare Ožbolt.

Ministar priznaje da će neki biti u problemu, da se Ministarstvo odlučilo za rješenje da se na oglasnoj ploči objavi nad kim je objavljen stečaj, s tim da uvid u konkretne podatke neće imati nitko, oni neće biti javni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.