Sandra Benčić iz Centra za mirovne studije zabranila bi Željki Markić nastupe u medijima

„Smatram duboko problematičnim to što je Željka Markić, kao nositeljica inicijative za referendum o braku, postala dobrodošla gošća na javnoj televiziji“ rekla je aktivistica i pravnica Centra za mirovne studije Sandra Benčić, moderirajući panel „Neotradicionalizam i obiteljske vrijednosti“ koji je u sklopu Subversive festivala održan u Zagrebu protekloga tjedna, objavio je Glas Istre. Centar za mirovne studije je udruga koja za sebe tvrdi da se bavi zaštitom i promicanjem ljudskih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak pod naslovom „Metamorfoza divljaka u uvažene medijske ličnosti“ objavljen u današnjem izdanju Glasa Istre dio je govora Gorana Miletića iz Beograd Pridea koji je zajedno s Borisom Dittrichom (Human Rights Watch) i Ivanom Novoselom (Youth Initiative for Human Rights, Zagreb Pride) sudjelovao na spomenutom panelu.

Između ostalog, Miletić je prenoseći iskustva iz Beograda izjavio kako su se stvari promijenile i diljem svijeta. „Primitivci su obavili ‘makeover’ svog imidža, odustali od fizičkog nasilja, navukli kravatu i počeli kao ugledni sugovornici u medijima, pristojno i informirano argumentirati svoje teze. – Jako je teško boriti se protiv neprijatelja sad kad su postali, naizgled, skroz normalni ljudi s kojima biste čak pristali sjesti na kavu“, rekao je Goran Miletić.

Gordan Bosanac i Sandra Benčić -voditelji neuspješne kampanje protiv referenduma o braku

Uz Sandru Benčić je – po iznošenju neistina i etiketiranju neistomišljenika – najpoznatiji Goran Bosanac, član izvršnog odbora Centra za mirovne studije, upravnog vijeća GONG-a, osnivač LGBT grupe Iskorak, Queer festivala Zagreb. Tijekom kampanje protiv referenduma o braku Gordan Bosana iznosio je u medijima niz neistina i o U ime obitelji i o dr. Željki Markić. Metodoogija kampanje protiv referenduma o braku sastojala se u etiketiranju, stigmatiziranju i blaćenju neistomišljenika, dok su i Bosanac i Benčić izbjegavali svaku argumentiranu raspravu o tome kakav utjecaj redefiniranje braka kao zajednice žene i muškarca ima na djecu i društvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proračun od oko 700 000 Eura i 80% sredstava iz inozemstva

Centar za mirovne studije, ispred kojeg je Sandra Benčić zatražila da se onemoguće medijski nastupi “nepodobnima” nalazi se na adresi Selska 112, skupa sa Documentom Vesne Teršelić i Građanskim odborom za ljudska prava Zorana Pusića.

Centar za mirovne studije oko 81% sredstava dobiva iz stranih izvora – strana veleposlanstva i organzacije te od Vlade RH i određenih ministarstava. Samo u 2013. godini raspolagao je s budžetom od 4,523 milijuna kuna.

Centar je sudjelovao, zajedno s ostalim udrugama koje su dio Platforme 112, u financiranju neuspješne kampanje „Protiv“ referenduma o braku 1. prosinca 2013., na kojem se gotovo milijun građana RH izjasnilo za ustavnu zaštitu braka kao zajednice žene i muškarca. U jakoj antikampanji u kojoj su sudjelovali gotovo svi ministri iz Vlade, kao i bivši predsjednik RH Ivo Josipović, nastojali su onemogućiti građane da donesu informiranu odluku o ovako važnoj temi, kao što su brak i obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članica U ime obitelji, Željka Markić komentirala je izjavu Sandre Benčić :”Naše su analize pokazale da je u kampanji protiv referenduma gotovo 90% medija navijalo za kampanju gospođe Benčić, “protiv”, a samo 10% medijskih izvješća iznosilo je argumente za brak – unatoč tome gotovo 70% birača izjasnilo se za brak kao zajednicu žene i muškarca. Gospođi Benčić očito niti to nije dosta – 100%, ideološka kontrola medija je karakteristika fašističkog i komunističkog sustava – zar gospođa Benčić želi vratiti hrvatsko društvo u ta, mračna vremena?“, izjavila je Željka Markić za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.