Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske (SDLSN) priopćio je u srijedu kako predloženo rješenje ranijeg upućivanja više od osam tisuća državnih zaposlenika javnih službi, kroz prijedloge Zkona, predstavlja lažnu reformsku mjeru te je postavio pitanje legitimiteta takvog postupanja ‘tehničke Vlade’.
Vlada će na sutrašnjoj sjednici razmatrati niz novih zakona, uključujući i konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima, koji sadrži rješenja o njihovom ranijem umirovljenju, upozorio je SDLSN.
Postavili su pitanje legitimiteta takvog postupanja Vlade čiji ‘predsjednik ne uživa povjerenje Sabora i koja, premda još nisu raspisani izvanredni parlamentarni izbori, predstavlja tehničku Vladu bez legitimiteta donošenja i upućivanja u Sabor novih zakonskih prijedloga’.
Sindikati smatraju da se ni Sabor, koji se samoraspustio, ne bi trebao donositi zakone upućene u proceduru od Vlade.
“SDLSN već upozoravao kako predloženo rješenje ranijeg upućivanja državnih službenika, namještenika i zaposlenika javnih službi, kroz prijedloge Zkona o državnim službenicima i Zakona o prestanku ugovora o radu u javnim službama predstavlja lažnu reformsku mjeru”, stoji u priopćenju.
Ističe se kako je to suprotno preporukama Europske komisije o podizanju dobi za odlazak u mirovinu i penalizaciji ranijeg umirovljenja i da znači novi udar na mirovinski sustav.
“Rješenja poput prestanka rada nastavnika i profesora za vrijeme trajanja školske godine, odnosno prisilnog umirovljenja svučilišnih profesora i liječnika ne samo da će se prelomiti preko leđa učenika, studenata i građana, nego predstavljaju i napad na autonomiju sveučilišta, zdravstveni sustav i zdrav razum”, stajalište je SDLSN-a.