Šeks: ponovno se javlja povijesna prigoda da HDZ preuzme odgovornost za sudbinu Hrvatske – vjerujem da će to biti na izborima 2015.

Iako kaže da je svoje političke ambicije ispunio, Vladimir Šeks, kao sudionik ostvarenja stoljetnih težnji i snova hrvatskog naroda-ostvarenja samostalne i demokratske Hrvatske, kaže da mu je providnost dala šansu da bude na ključnim mjestima stvaranja hrvatske države, kao jedan od glavnih autora Božićnog Ustava, ustavne odluke o suverenosti i samostalnost Hrvatske, Deklaracije o proglašenju Hrvatske suverenom i samostalnom državom te odluke o raskidu državno pravnih sveza s Jugoslavijom 1991. godine, ne kani nikamo otići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči 25. godina od osnivanja HDZ-a, Šeks se u intervjuu za narod.hr. prisjetio tih početaka.

„Početkom 1989. godine bilo je svima koji su realno promatrali slijed događaja u Hrvatskoj, jasno da se sprema velika bura, nalet velikosrpske imperijalne politike, na sve republike, a posebno usmjeren na Hrvatsku“, prisjeća se Šeks.

„U Društvu hrvatskih književnika, u veljači ’89. godine, bio je inicijativni nastup HDZ i prvi, pravi izlazak iz hrvatske šutnje,nametnute nakon sloma Hrvatskog proljeća ’71. Po prvi put progovorila je prava odlučna Hrvatska, u pripremi za pružanje otpor hegemonističkoj politici, nasuprot hrvatskim komunistima koji su nastavili sa šutnjom i kukavičkim ponašanjem, ispričao je Šeks i dodaje da je tada već bilo očito da se Milošević sprema na agresiju prema Hrvatskoj.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Jedino je Franjo Tuđman imao viziju i snage okupiti ljude za organiziranje pokreta i stranke, kako bi se suprotstavila nadolazećoj srpskoj agresiji,“ istaknuo je Šeks.

„Tada su svi mediji u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji, izlazak HDZ-a u veljači, označili kao povratak ustaša i povratak NDH, „bal vampira“, a mi smo tu najjače udarili po partiji te rekli da je uzrok svih zala, a Jugoslavija neodrživa.“

Šeks se osvrnuo na brojne hrvatske intelektualce, koji su se tada ponašali na krajnje oklijevajući način, pribojavajući se da će doći do represije i toga da je jugoslavenski režim prejak, no imali su potpuno krive procjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“17. lipnja 1989. partija je zabranila osnivački skup HDZ, ali mi smo već tada bili čvrsti i svjesni da je krajnji trenutak da se HDZ osnuje te da se više ne može gubiti vrijeme. Brojni drugi su tada pretendirali biti vođe hrvatskog naroda, no oklijevali su i vodile su se beskrajne debate je li trenutak za to”, kazao je Šeks.

„Kada smo dobili obavijest da je zabranjeno održavanje skupa, manevrom smo održali skupštinu, proglasili HDZ, Statut i predsjednika, tri potpredsjednika, predsjednika izvršnog odbora i time je HDZ krenuo”, ispričao je Šeks kako je HDZ službeno nastao.

„Na nas su se slile optužbe komunističkih glasila, da želimo obnoviti ustašku državu, no HDZ se širio poput požara po cijeloj Hrvatskoj, Tuđman je osnivao HDZ po SAD-u i Kanadi, ja u Australiji, osnivali smo i diljem Europe. Nije bilo dana, a da se nisu osnivali ogranci HDZ-a, a broj članova rastao,“ rekao je Šeks za narod.hr te dodao da je „hrvatski narod osjećao rađanje strahovite razorne snage koja je spremna zaustaviti četničke horde.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U veljači 1990. godine prvi opći sabor HDZ bio je veličanstven povijesni događaj, dočekan na nož od režimskih glasila, a tada su svi mediji bili produžena ruka partije, svi su bili članovi partije- mediji i televizija bili su organ Saveza komunista, kaže Šeks.

“Kako su nas sve više napadali i prijetili ucjenama, rasla je popularnost HDZ-a , održavali smo fenomenalne zborove, u svakom mjestu su dolazile tisuće i tisuće ljudi, širili smo istinu o Hrvatskoj i naviještali što se spremalo: veličanstvena pobjeda HDZ-a, dvotrećinska većina u saboru, a komunisti su bili potučeni”, ispričao je Šeks.

Šeks kaže da je HDZ provodio svoj jednostavan program: stvaranje neovisne države, kao prijelazni oblik stvaranje konfederacije saveza, zbog snažnih saveznika i prijatelja Jugoslavije koji su ju htjeli održati, pa je bilo potrebno taktičko približavanje i polaziti od toga da želimo slobodnu i suverenu Hrvatsku, a narod je na referendumu trebao odlučiti žele li ostati u zajedničkoj državi ili ići prema suverenoj i neovisnoj državi.

19. svibnja ’90.-te, od izašlih 83 posto građana, 93 posto odlučilo se za samostalnu Hrvatsku. Tada je već bilo vidljivo da oni koji nisu izašli i koji su na referendumu bili protiv, daju 20 posto hrvatskih državljana, uglavnom Srba i Jugoslavena koji su bili protiv ideje nezavisne države, istaknuo je Šeks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa je poduzela sve političke korake da spriječi nezavisnost i Hrvatske i Slovenije. Nastojali su pod svaku cijenu održati Jugoslaviju, dati što veće ustupke Srbiji da se održi Jugoslavija. Nakon što je Tuđman pristao na tri mjeseca moratorija na odluku o proglašenju suverene i samostalne države,  se nastavila širiti oružana pobuna Srba u Hrvatskoj, nastavljena je agresija i od strane Srbije i Crne Gore, strahovita razaranja i ubojstva, a moratorij se nastojao iskoristiti da se potpuno slomi Hrvatska, ocijenio je Šeks.

“Kruna svega je 7. listopada, kada su organizirali atentat te raketnim udarima na Banske dvore, htjeli ubiti i predsjednika Tuđmana te likvidirati hrvatsku vladu i Sabor. Taj dan u Saboru se održavao Klub zastupnika HDZ, a raketa koja nam je bila namijenjena promašila je za milimetar svoj cilj i udarila u dvorište susjedne zgrade te ubila jednu ženu”, kazao je Šeks.

Božja providnost spasila je predsjednika Tuđmana, nekoliko trenutaka prije napustio je dvoranu koja je pogođena, u Banskim dvorima bili su špijuni koji su javili točnu poziciju mjesto i vrijeme gdje se nalazio predsjednik Tuđman. Precizno navođena raketa promašila je za nekoliko trenutaka, ispričao je Šeks.

“Nakon toga Hrvatska je pobijedila u Domovinskom ratu i time je hrvatski narod predvođen Tuđmanom i HDZ-om ostvario svoje nacionalne strateške ciljeve za kojima devet stoljeća je težio i ne kao rezultat igre velikih sila, kao što je bila stvorena Prva i Druga Jugoslavija, ne kao rezultat ratova i revolucija u kojima bi nastala država i nestala u plamenu i vihoru, kao što je nestala NDH, nego kao vječna država, kako je Tuđman govorio „kao vječna Hrvatska“.”

Kriza nakon smrti Franje Tuđmana

Nažalost, nakon smrti Tuđmana, poglavito u HDZ došlo je do različitih devijacija koje su blistavu pobjedu zamračile, odvijale su se različite afere, pojedinci i grupe iz HDZ koji su bili u vladajućim strukturama, su osobne interese podredili nacionalnim interesima i srozavali ugled HDZ-a, što smo 2000. godine platili cijenu odlaskom u oporbu, ponovo se digli 2003. jer je Račanova koalicija pokazala svoju nesposobnost, rekao je Šeks te dodao da  je nakon toga uslijedeila nacionalna tragedija u kojoj je vođa HDZ napravio nepopravljivu štetu, ušao u koruptivne vode, što je opet rezultiralo gubitkom izbora.

“Narod nepogrešivo priznaje sve zasluge i kažnjava što nije bila provođena politika čistih ruku”, tvrdi Šeks.

Kriza vladajućih

“Sada smo ponovo u situaciji da se po drugi put pokazuje da je lijeva koalicija nesposobna i da nema valjani odgovor na rastuću gospodarsku, socijalnu i moralnu krizu i ponovo se javlja povijesna prigoda da HDZ sa svojim partnerima, kao i desno krilo hrvatske političke pozornice preuzme odgovornost za sudbinu Hrvatske. Vjerujem da će se to i dogoditi i na izborima 2015”, kaže Šeks.

Šeks smatra da će se “partija  grčevito boriti da ostane do kraja svog mandata na vlasti, a javlja se veliki paradoks, u zadnjim istraživanjima javnog mijenja 80 posto građana smatra da ova vlada loše obavlja svoju ulogu, najniži mogući rejting Kukuriku koalicije, SDP vrtoglavo pada, na 19 posto,HNS na 2,5 posto s tendencijama daljnjega pada, no i dalje imaju parlamentarnu većinu.”

“Ostavka premijera Milanovića bi za njega i za njih značila priznanje poraza i priznanje da su nesposobni,nestručni, da vode Hrvatsku u krivom smjeru, da su ju unesrećili, a takva ostavka i takvo priznanje iz čega bi proizlazili prijevremeni izbori, značilo bi pozivanje na političku i svaku drugu odgovornost”, rekao je Šeks.

Nije isključeno, da ako se nastavi trend osiromašenja, daljnjeg pada svih mjera kojima se mjeri uspješnost života, a protiv vlade su i sindikati i poslodavci, ogromni dio hrvatskog naroda, može doći do takvog bunta i ogorčenosti, pa da ova vlada bude pometena na ulici, smatra Šeks.

„SDP je u fazi raspada“, zaključio je Šeks.

Atmosfera u HDZ-u

Atmosfera je pobjednička, istaknuo je Šeks,  no svjesni smo da pogreške iz prošlosti ne smijemo ponovit,dodaje.

“Mora se beskompromisno provoditi politika čistih ruku i nikome se ne smije dozvoliti da osobne interese stavlja ispred nacionalnih interesa. Na i najmanji prijestup moralne naravi, uzimanje privilegija i materijanih koristi, odmah se mora najtvrđe reagirati. Moramo povratiti osjećaj da je HDZ zauvijek iskorijenio kriminal u svojim redovima i da je to stranka čestitih moralnih ljudi.”, istaknuo je.

Postupno i mukotrpno se vraća to povjerenje što pokazuje i stalni porast rejtinga povjerenja u HDZ. Na krilima uspjeha za EP, imamo puno osnova vjerovati da ćemo pobjediti na predsjedničkim izborima te na parlamentarnim izborima na zimu 2015. te pomesti Kukuriku koaliciju i sprašiti ju u oporbu, odlučan je Šeks.

Budućnost HDZ-a

HDZ ima velik broj mladih ljudi, obrazovanih i politički potkovanih, koji nemaju nikakvih sjena u svojim biografijama, a u svojim sredinama su prepoznatljivi, nose entuzijazam i zamijenit će i preuzeti odgovornost za sudbinu HDZ i sudbinu Hrvatske, kazao je Šeks u intervjuu za narod.hr.

Šeks kaže da će na Izvještajnom saboru stranke u zagrebačkoj dvorani Lisinski 17. lipnja, biti prigoda za sumiranje rada i djela HDZ-a u protekle dvije godine, a sumiranjem  trostruke pobjede HDZ-a , otvarit će se i  perspektiva za nadolazeće izborne pobjede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.