Separatizam: RTL pita treba li se Dubrovnik odcijepiti od Hrvatske

Foto: Thinkstock

Dubrovački dnevnik, portal na domeni RTL-a Hrvatska, objavio je tekst “POVRATAK REPUBLIKE Treba li se Dubrovnik odcijepiti od Hrvatske i biti samostalna država?, u kojem afirmira ideje separatizma i objašnjava kako Dubrovčani nisu Hrvati i kako njihove težnje imaju puno veće utemeljenje nego, recimo katalonske…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uspoređujući Dubrovnik s primjerice Kosovom, Katalonijom ili Škotskom usudio bih se reći kako Dubrovnik, gledajući dugo povijesno razdoblje, ima još veće pravo na samostalnost od navedenih”, piše novinar RTL-ovog portala.

Autor teksta negira i postojanje hrvatskog jezika, pa navodi: “Stari Dubrovčani, postoje brojni dokazi, nisu se osjećali ni kao Hrvati, ni kao Srbi, ni kao Crnogorci – osjećali su se, jednostavno, kao Dubrovčani. Krenimo od jezika – službeni jezici Dubrovačke Republike bili su talijanski i latinski jezik, iako se u svakodnevnom govoru koristio slavenski jezik.”

“Ne samo da se Dubrovčani nisu osjećali Hrvatima, nego su s njima i – ratovali.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, naravno, po dobro znanoj velikosrpskoj ideologiji autor ističe da je “srbokatolički pokret u Dubrovniku najbolji pokazatelj da se stari Dubrovčani nisu smatrali Hrvatima“.

“Dio najuglednijih Dubrovčana izlaz je vidio u srpskoj nacionalno-političkoj ideji, nastojeći izdvojiti svoj grad iz osramoćene i izmoždene kuenovske Hrvatske i približiti ga slobodnoj Srbiji, kojoj su pripisivali ujediniteljsku ulogu”, navode se citati iz rada sociologa Nikola Tolja koji je 2011. u vlastitoj nakladi objavio knjigu Dubrovački Srbi katolici – istine i zablude.

U toj knjizi sociolog Tolja objašnjava okolnosti i razloge iz kojih se preko tisuću Dubrovčana, predvođenih nizom najuglednijih pojedinaca u posljednjem desetljeću 19. stoljeća, odlučuje izjašnjavati kao Srbi, a autor Dubrovačkog dnevnika rabi taj rad za svoj cilj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sociolog Tolja nakon izlaska knjige za Slobodnu Dalmaciju objasnio je da su desetljećima nakon nastanka pokreta dubrovačkih Srba katolika koje dr. Tolja naziva i jednokratnim Srbima, taj fenomen “obilato zlorabili brojni velikosrpski autori, koji su, vodeći se ideološkim, politikantskim razlozima, izvodili zaključke da je Dubrovnik oduvijek srpski grad koji bi trebalo vratiti u sastav Srbije, te da su dubrovački Srbi katolici bili “cvet srpstva”, ali su radi povijesnih okolnosti stoljećima drijemali i razbudili se krajem 19. st.”

No sve te činjenice nisu omele novinara Dubrovačkog dnevnika i pitanja u stilu: “Zamislimo na trenutak, gdje bi Dubrovnik bio da PDV odlazi u gradski, a ne državni proračun?” ili “… u slučaju terorističkog napada na Hrvatsku, teroristi bi, zbog ugleda u svijetu, najvjerojatnije izabrali upravo Dubrovnik.”

Na koncu dodaje da ne zagovara povratak Dubrovačke Republike, ali zaključuje kako se “službeni Zagreb odnosi prema dubrovačkoj provinciji. A odnosi se gore od Beča i Beograda.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, sjedište RTL grupe (Radio Télévision Luxembourg) nalazi se u Luxemburgu, a grupa je u većinskom vlasništvu njemačkog Bertelsmanna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.