Šibenik: Oslobađajuća prvostupanjska presuda zadarskom sucu Željku Rogiću

Foto: snimka zaslona

Sudac Željko Rogić, bivši predsjednik Općinskog suda u Zadru, nije kriv u postupku koji je protiv njega pokrenula sutkinja zadarskog suda Ivana Klišmanić tužbom zbog naknade štetu u visini od 10.000 kuna, presudio je u srijedu šibenski sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na čitanju prvostupanjske presude na Općinskom sudu u Šibeniku, gdje se od veljače vodio postupak, nisu se pojavili ni Rogić niti Klišmanić.

Sutkinja zadarskog suda Ivana Klišmanić tužila je kolegu Željka Rogića s istog suda za naknadu štete jer je 2015. godine zadarskim medijima izjavio kako sumnja da je ona autorica anonimnog pisma poslanog u ime zadarskih sudaca u kojem se iznose kvalifikacije na njegov rad u svojstvu predsjednika Općinskog suda u Zadru.

Klišmanić je na ročištu u lipnju ove godine kazala da je tužila Rogića i traži naknadu štete zbog povrede časti zbog onog što je Rogić izrekao u demantiju novinskog teksta iz 2015. godine u Zadarskom listu pod nazivom “Nisam rekao da iza anonimnog članka stoji Ivana Klišmanić”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je izrečeno u obrazloženju presude, zahtjev tužiteljice u cijelosti se odbija kao neosnovan, jer nije bilo povrede časti, ugleda i dostojanstva.

Sud se ograničio na ocjenu je li tuženik u pismu povrijedio čast i ugled tužiteljice, a nije analizirao druge okolnosti i odnose između stranaka. Ipak, po mišljenju suda, riječ je o izričaju i stavovima koji izlaze iz okvira onoga kako bi se trebala ponašati osoba koja obavlja poziv suca.

U analizi stupnja povrede časti i osobnosti sud je došao do zaključka da je riječ o blažoj povredi prava osobnosti, koja nije bila takvog intenziteta da opravda dosudu novčanog iznosa, stoji u obrazloženju oslobađajuće presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klišmanić je ljetos na šibenskom sudu tvrdila da je Rogić proziva za opstruiranje rada sudske uprave, lobiranje i udruživanje s ostalim članovima Sudačkog vijeća prije donošenja odluke o tuženikovoj povredi kodeksa. Osim toga, navodi da je posao sutkinje dobila jer joj je otac bio predsjednik Županijskog suda u Zadru, što ona opovrgava.

“Mene je sve to pogodilo jer se trudim obnašajući sudačku dužnost držati se zakona i kodeksa sudačke etike. Nisam imala problema u 15 godina otkad sam na sudu, ni s kolegama, ni sa strankama, niti s odvjetnicima. Osobine koje mi je tuženik pripisao nisu točne i njima mi je povrijedio pravnu osobnost, čast i ugled”, rekla je Klišmanić na lipanjskom ročištu.

No, na pitanje Alenke Skubić, više sudske savjetnice koja je vodila postupak, je li zbog objave tog članka pila tablete, išla na bolovanje ili bila uskraćena u napredovanju, odgovorila je niječno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.