Sindikat: Vlada želi izbjeći referendum i provesti outsourcing kad se ukaže prilika

Jučerašnji medijski istupi predsjednika Vlade Zorana Milanovića i ministra financija Borisa Lalovca jasno su pokazali da Vlada taktizira oko pitanja izdvajanja pomoćno-tehničkih i netemeljnih djelatnosti iz javne uprave i, u stvari, čeka pogodan trenutak da nastavi s ovim procesom koji bi, uvjeravaju nas snagom ponavljanja ničim potkrijepljenih „argumenata”, proračunu uštedio od 700 milijuna kuna, smatraju u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok premijer Milanović govori o brizi za ljude koji rade na najslabije plaćenim poslovima, ministar Lalovac govori o boljoj javnoj upravi ili nastavku procesa „outsourcinga” i svom nesudjelovanju u odluci o odustajanju od izdvajanja, navodi se u pripćenju SDLSN.

SDLSN navodi kako se pri tome računa na to da će javnost bespogovorno progutati jednadžbu prema kojoj je javna uprava – radnici zaposleni na pomoćnim poslovima = ušteda i efikasnija javna uprava.

“Oni koji se bave „outsourcingom” kao modelom organizacije rada i sami ukazuju na činjenicu da je u ovaj složeni proces najbolje ne ulaziti, ako je motiv za njegovu primjenu isključivo ušteda”, navode sindikalisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se veće efikasnosti sustava u kojima je proveden „outsourcing” tiče, tu se tek pojavljuju problemi, jer se „ušteđeno” u budućnosti često vraća s „kamatama” u obliku narušavanja razine kvalitete i učinkovitosti temeljne djelatnosti, upozoravaju u SDLSN.

Ovaj put nećemo iznositi primjere povećanja broja bolničkih infekcija i smrtnih slučajeva u bolnicama, već primjer američkog zatvorskog sustava u kojem je vođenje cijelih zatvorskih ustanova prepušteno privatnim tvrtkama, o kojem je u svom tjednom pregledu događaja u srpnju ove godine govorio i poznati američki
komentator/komičar John Oliver na HBO-u, priopćili su.

Oliver je dokumentirano ukazao na praksu smanjenja broja zatvorskih čuvara i drugog osoblja koja je uzrokovala povećanje nasilja između pripadnika zatvorske populacije i većim brojem smrtnih slučajeva, pogoršanjem kvalitete obroka u kojima su pronađeni crvi i drugi „nutritijenti” pa čak i slučajeve upotrebe kuhinjskog šećera kao „antibiotika” u postoperativnom liječenju.Ukazao je i na praksu lažnog i zavaravajućeg oglašavanja kojom se privatne tvrtke u javnosti prikazuju kao socijalni partneri koji u zatvorskom sustavu teže rehabilitaciji i dobrobiti zatvorenika, dok istovremeno ulagačima ukazuju na sigurnost vlastitih dionica zbog visoke stope recidivizma među zatvorenicima i stalnom povećanju zatvorske populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad „outsourcing” postane predmet sprdnje komičara intelektualca stvar je već odavno otišla k vragu, ali nije zgorega pogledati kakvom sve „dobrobiti” može rezultirati kretenska logika da se nešto može obaviti bolje s manje zaposlenih, lošijim uvjetima rada i plaćama onih koji su predmet izdvajanja i „uštedama” koje dovode u pitanje
kvalitetu javnog servisa čija su prateća djelatnost”, smatraju u SDLSN.

Netko će reći, to je Amerika, koda nas se to nikade neće dogoditit, navode u SDLSN te se pitaju ne liči li Hrvatska sve više na svoje zapadne “uzore”, čije recepte za uspjeh često nekritički i sama primjenjuje i nije li “outsourcing” jedan od takvih “čudesnih” lijekova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.