Prof. dr. sc. Slaven Dobrović: Za zagađenje vode nije odgovoran Vodovod Slavonski Brod, nego…

Foto: Fah

U utorak navečer se izvanredni profesor na Fakultetu strojarsta i brodogradnje, prof. dr. sc. Slaven Dobrović, saborski zastupnik (MOST) i nekadašnji ministar zaštite okoliša u vladi Tihomira Oreškovića i Andreja Plenkovića ( do raskidanja koalcije HDZ-MOST) osvrnuo na neistine i političke spinove vezane za ozbiljan ekološki incident do kojeg je došlo sa zagađivanjem vode u Slavonskom Brodu. Dobrović je na svom blogu objasnio što može, a što ne može biti uzrok zagađenja pitke vode. Prenosimo ga u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nevjerojatna zamjena teza – za incident s produktovodom nije kriv onaj koji je tlačnu probu radio nego Vodovod Slavonski Brod jer godinama odgađaju zamjenu filtarske ispune s aktivnim ugljenom. Fantastična dosjetka.

> Ćorić optužio slavonskobrodsku vlast: ‘Da ste prije 8 godina promijenili filtre, ova se katastrofa ne bi dogodila’

Pa zar zbilja mislite da se incidentno zagađenje podzemne vode rješava pravodobnom zamjenom filtracijske ispune?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hvala Bogu da je nisu već zamijenili jer bi je ovo zagađenje upropastilo. Aktivni ugljen u tehnologiji prerade na postrojenju Jelas služi kao biološki filtar, nakon predoksidacije, filtracije i ozonizacije pri čemu se već godinama vrlo uspješno uklanjaju željezo, mangan, amonij i prirodne organske tvari. Sve u skladu s projektnim zadatkom. Stoga granulirani aktivni ugljen na postrojenju ne služi za adsorpciju zagađivala (pa ni ugljikovodika) na način da se nakon iscrpljenja kapaciteta mora ili regenerirati ili zamijeniti. On služi kontinuirano kao medij za biološku oksidaciju ovih tvari te njegovu zamjenu diktira fizička postojanost, a ne slobodni adsorpcijski kapacitet.

Stoga pojava ugljikovodika predstavlja incident i veliku ugrozu za kvalitetu rada postrojenja za one zadaće za koje je projektirano, izgrađeno i za koje se godinama sukladno održava.

Jedino bi doziranje aktivnog ugljena u prahu, prije primarne filtracije moglo pomoći za ovakav incident. No, to je interventna mjera koja košta i smanjuje kapacitet uređaja zbog češćeg pranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključno, bilo bi puno bolje da se odgovorni pozabave pravim pitanjima. Tko je i kako provodio ispitivanje cjevovoda, jesu li poštivane procedure, jesu li utvrđena sva mjesta propuštanja i poduzete sve mjere da se nastavak zagađenja u vodozaštitnoj zoni zaustavi.

Ništa više, neka se svatko bavi svojim poslom, ali stručno i odgovorno.

I naravno, Slavonskom Brodu treba pomoći, uz stalnu izloženost zagađivalima iz zraka, sad ih pogađa i zagađenje njihove pitke vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.