Slovačka je zaštitila brak zakonom, zastupnici osjetili bilo naroda, što kod nas nije bilo slučaj

„Slovačka je zaštitila brak zakonom i u tom smislu zastupnici, predstavnici naroda su u zakon pretočili ono što je očigledno uvjerenje slovačkog naroda, a kod nas to nije bio slučaj. Narod je morao na referendumu inkorporirati ustavnu promjenu jer predstavnici javne vlasti, nisu u zakon htjeli pretočiti ono što većina želi“, komentirao je za narod.hr odvjetnik Krešimir Planinić, zakon kojim je slovački parlament izglasao ustavnu zaštitu braka – zajednice žene i muškarca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U Slovačkoj su očigledno zastupnici osjetili bilo naroda i to pretočili u zakon i brak specifično odredili“, kazao je Planinić te dodao da naši zastupnici očigledno nisu zastupali ono što narod želi, a to je pokazao referendum.

„Zakoni bi trebali preslikavati ono što je uvjerenje većine naroda i to se dogodilo u Slovačkoj“, zaključio je Planinić.

Novi prijedlog Obiteljskog zakon ima više poteškoća, s preko 500 članaka je preobilan i nepotreban jer umjesto da se radio novi prijedlog zakona, moglo se usavršiti postojeći, smatra Planinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poteškoća ovog Prijedloga zakona je u tome što se ne proklamira obitelj, kako se u Ustavu nalaže da je pod posebnim nadzorom države te se kao takva i ignorira, kazao je Planinić.

„U prijedlogu Obiteljskog zakona ,članku 28., stoji da brak ne može sklopiti osoba koja je u braku ili u životnom partnerstvu, a životno partnerstvo uopće ne postoji, taj zakon nije izglasan, a to je prejudiciranje stvari i brak se izjednačava s nečim što brak nije“, rekao je Planinić za narod.hr.

„Ovdje se radi o neslaganju zakona i Ustava te reguliranju nečega što uopće ne postoji i neprovedivo je jer nije u skladu s postojećim zakonom“, istaknuo je Planinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poteškoća u ovom prijedlogu zakona je i pokušaj vezan uz dodjelu roditeljske skrbi , tvrdi Planinić.

„Nije sporno to da za djecu mogu skrbiti druge osobe, no ne mogu se roditeljski skrbiti“, istaknuo je.

„Omalovažava se značaj roditeljske skrbi, a briga roditelja koja postoji i u Ustavu, ignorira se i svodi se na postojanje nekakve drugačije roditeljske skrbi“, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.